"30 років Незалежності": Одеська область - морська столиця, Аккерманська фортеця та унікальні острови

"30 років Незалежності": Одеська область - морська столиця, Аккерманська фортеця та унікальні острови

Фото: akkerman-fort.com

31 липня ТСН розпочала спецпроєкт, присвячений 30 річниці Незалежності України. Цього року до свята 1+1 підготував особливий, мультиформатний проєкт. Вперше на українському телебаченні служба новин на місяць вирушить у всеукраїнський тур, а 24 серпня у столиці відбудеться спецефір із яскравим перформенсом.

Телевізійна служба новин на березі Чорного моря. Це тур ТСН усіма областями країни. Нас приймає сонячний південь - Одещина. Половина її території — узбережжя. Але тут не лише море, а й річки, лимани і найбільше в Україні озеро з прісною водою. Тут фортеці і виноградники, і перша в сезоні полуниця. Дика дельта Дунаю і унікальний безлюдний острів, де мешкають тільки тварини та птахи. 

Про це 11 серпня йдеться в сюжеті ТСН.19:30  в рамках спецпроєкту "30 років Незалежності".

 • Найбільша за розмірами від півночі до півдня - понад 600 кілометрів суходолу. Половина цієї території — це берегова лінія з морем, тому по праву морська столиця України — це Одещина. 
 • Це неймовірний природний куточок — понад дві сотні річок, безліч лиманів та найбільше в Україні озеро з прісною водою, Ялпуг. На березі озера розкинулося місто Болград. 
 • Тут розташована найнижча точка України - Куяльницький лиман. Через значну солоність його води лиман називають прямим конкурентом Мертвого моря. 

"30 років Незалежності" | Одеська область: життя на островах, виноградники і Куяльницький лиман

"30 років Незалежності" | Одеська область: життя на островах, виноградники і Куяльницький лиман
 • Тут понад 5 тисяч об’єктів культурної спадщини. Серед них і відома далеко за межами України Аккерманська фортеця, де можна мандрувати у часі. 
 • Одещина - це безкрайні простори виноградників. Вони розташована на так званій "виноградній широті", на одній паралелі з французькою Бургундією. 
 • Саме звідси розвозять по Україні перші у сезоні ягоди полуниці. Столицею цієї ягоди називають село Ліски, де у рік вирощують понад триста тон цієї смачної полуниці. 
 • І саме на Одещині можна мати свій власний острів і фактично безкоштовно. Ми розкажемо про унікальні поселення просто в центрі біосферного заповідника, яке люди звели власними руками, піднявши будівельні матеріали просто з під води. Для цього помандруємо в саме серце дельти Дунаю, поринемо в світ дикої природи.

"Трохи суходолу, а все інше вода. Ми в дельті Дунаю і для того щоб тут подорожувати нам потрібно змінити авто на човен. Ну що вперед за емоціями?", - каже кореспондент ТСН Сергій Осадчук. 

На дерев'яному човні, змайстрованому за старовинними кресленнями, разом з нашим путівником Іваном виходимо в основне русло Дунаю та рухаємося в бік унікальних островів.

"Тут, де ми перебуваємо, без човна ніяк. А тому, якщо ти хочеш жити на острові - тобі потрібен човен", - каже місцевий житель Іван Козьма. 

Для жителів Вилкового острова, це як для інших українців дачі. Тут на родючому дунайському намулі, вирощують городину та ростять сади. 75-річна пані Ольга якраз веслує на свою “дачу” по смородину. Острів їй дістався від батьків. 

Острівне життя почало вабити і тих, хто ще вчора просто гостював у цій місцевості. Знайомтеся — це львів'янин Юрій. Одного разу він приїхав сюди у гості і залишився. Перевіз сюди дружину та звів тут дерев'яний дім.

"Прекрасно, то рай! Ми просто з природою тут зв'язані, живемо з природою. Ви побудете тут два-три дні і все. Тут зовсім інакше життя", - каже житель острова Юрій Самохвалов. 

Тепер біля берега в нього плещеться риба, поряд живуть дикі птахи, а на квітах гудять острівні бджоли. Гостей пригощає унікальним квітковим медом та трав'яним чаєм. Мати свій власний острів це - дуже дорого, але дуже круто, вважають українці. А от для тутешніх жителів це зовсім не проблема — хочеш власний острів, біжи накопай.

Як і жителі материкової частини острів'яни можуть і в ресторан сходити, і скористатися послугою їжа на виніс. Кухня ресторану це - рибні смаколики. У Дунаї понад сто видів риби, частину з них подають тут. Нею ласують не лише відвідувачі ресторану.

"Щойно сідаєш за стіл, як одразу набігають ось такі місцеві котики. Їх тут дуже багато, тому що поряд річка і риба. Місцеві стверджують, що коти дуже полюбляють дунайський оселедець", - каже кореспондент ТСН Сергій Осадчук. 

Є в дикій дельті Дунаю і унікальний безлюдний острів, де мешкають тільки тварини та птахи. Острів Єрмаков екологи та науковці щорічно заселяють дикими копитними. Тут працює справжня природна лабораторія.

"Дуже важливо, що є різні види тварин. Корови беруть трошки вище, щипають траву, коні наприклад нижче, вони можуть заходити в воду подалі, а там олені вони виїдають кущі більше. Ми бачимо, як еталонно розвивалась б дельта Дунаю, якби її ніхто не чіпав", - каже директор Дунайського біосферного заповідника Олександр Волошкевич. 

Точну кількість островів в дикій дельті українського Дунаю не знають ні місцеві жителі, ні науковці. Кожного року могутня ріка намиває тут все нові і нові території. Це наймолодший суходіл Європи та єдине місце, де Україна збільшується в території, інколи до півсотні гектарів на рік. І тільки тут можна побачити, як утворюється природне життя — від появи на островах рослинності до їх заселення тваринами та людьми. 

Читайте також:

 • "30 років Незалежності": ТСН на 1+1 розпочинає грандіозний спецпроєкт
 • "30 років Незалежності": в чому ідентичність Ужгорода та куди закарпатці вкладають свою душу
 • "30 років Незалежності": Кіровоградська область - місце падіння метеорита, бездонне озеро та український Стоунхендж 
 • "30 років Незалежності": Кропивницький - скіфські діди, музей трамвая та унікальна етнолабораторія
 • "30 років Незалежності": Хмельницька область - Подільські Товтри та унікальний парк хижаків із оглядовим мостом.
 • "30 років Незалежності": Миколаїв - місто легенд, причалів і незабутніх річкових краєвидів.
 • "30 років Незалежності": Вінницька область - Подільський Афон, містичне село і таємничі печери монахів-рахманів.
 • "30 років Незалежності": Вінниця - мур, де Богун зупинив навалу польського війська, батьківщина Леонтовича та дзвони.
 • "30 років Незалежності": як на Житомирщині з’явилося містичне й загадкове Камінне село.
 • "30 років Незалежності": Суми - колишня цукрова столиця, центр органної музики та янголи-охоронці

Повʼязані теми:

Наступна публікація