30 років Незалежності: Полтавщина – край містики, вишивок, гобеленів, галушок та чому плакала Марічка Падалко

30 років Незалежності: Полтавщина – край містики, вишивок, гобеленів, галушок та чому плакала Марічка Падалко

Фото: Олександр Луценко, ТСН.ua

У ТСН триває спецпроєкт до 30-річчя Незалежності України. Цього року до свята "1+1" підготував особливий, мультиформатний проєкт. Вперше на українському телебаченні служба новин на місяць вирушила у всеукраїнський тур, а 24 серпня у столиці біля Золотих Воріт відбудеться спецефір із яскравим перформенсом. Цього разу ТСН побувала на Полтавщині.

  • Не столиця, але й не провінція. Полтавщина - на перетині шляхів, думок, традицій. Це своєрідний пуп країни. Тут знайшли й відкопали перших мамонтів, полтавська говірка є еталонною для української мови, саме тут співала пісні Маруся Чурай, любилася з Петром Наталка Полтавка, а завдяки Гоголю світ полонився українською містикою. Для кожного ця багатюща земля подарує своє неповторне враження.
  • Всі зі школи пам’ятають "Еней був парубок моторний" Котляревського. І все це почалося з Іванової гори в Полтаві.
  • Саме на Полтавщині наймістичніші місця. І якщо забажаєте, саме тут ви можете провести вечори на хуторі біля Диканьки.
  • І можете зрозуміти, що які вони справжні великі машини – КРАЗи.
  • Тут досі крутяться гончарні круги і діє унікальний центр українського гончарства.
  • А Більське городище давніх скіфів визнано найбільшим укріпленим поселенням Європи доби раннього залізного віку.
  • Саме тут готують фантастично красиві коржики і чи в не кожній хаті нагодують знаменитими галушками.

Найчарівніша в світі вишивка білим по білому зародилася у Решетилівці. А ще тут створюють унікальні рослинні килими-картини. Деталі про  решетилівські гобелени та їхніх майстрів – дивіться в сюжеті Костянтина Грубича.

"30 років Незалежності"| Полтавська область – край містики, особливого говору і решетилівського дива

"30 років Незалежності"| Полтавська область – край містики, особливого говору і решетилівського дива
Фото: Олександр Луценко, ТСН.ua

Прямий ефір із Полтави вела Марічка Падалко. Із Полтавою в неї особлива історія. Її маршрут Полтавою передбачав одну обов’язкову адресу, до якої ніяк не могла підступитись. І не лише тому, що арку, яка веде туди, забудували і перетворили на кафе. Саме в будинку в центрі міста жили її дідусь та бабуся. Сюди Марічка Падалко приїжджала гостювати на канікулах.

Щойно підійшли до під’їзду будинку, Марічка почала плакати – нахлинули спогади про рідних.

"Цей двір мені здавався таким великим колись! Раніше тут був цілий світ, який зараз уміщувався під кількома фруктовими деревами, на дитячому майданчику і в добре знайомому під’їзді", - каже Марічка.

У під’їзді будинку досі висить табличка з прізвищами колишніх мешканців, серед яких – Падалка Петро Костьович.

"Мій дідусь колись вирішив, що закінчення прізвища на "-а" недостатньо українське і змінив на "-о". Він багато років у Полтавському педінституті очолював кафедру української філології і був автором шкільних підручників. Це саме дідусь запропонував батькам назвати мене Марічкою, але не дожив до того часу, коли я перейму від нього мову. Я перейшла на українську 2004-го", - говорить Марічка Падалко.

Фото: Олександр Луценко, ТСН.ua

Дивіться на відео, як Марічка Падалко та Костянтин Грубич гуляли Полтавою – Корпусним садом, Івановою Горою з її пам’ятником галушкам та Білою альтанкою, як смакували чорними галушками, відвідали медичний університет (колишня стоматологічна академія), побували на весіллі та кольоровій вечірці.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
30-та річниця Незалежності України
Наступна публікація