6 травня - Георгія Побідоносця, або Юріїв день: історія, традиції, привітання

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
6 травня - Георгія Побідоносця, або Юріїв день: історія, традиції, привітання

Георгій вважається покровителем воїнів та захисників вітчизни, і взагалі - чоловіків.

6 травня за православним календарем - день шанованого святого Георгія Побідоносця, святого Юрія Змієборця.  Зображений на білому коні зі списом, який вбиває змія. Вважається покровителем воїнів та захисників вітчизни, і взагалі - чоловіків.  Його знає увесь світ, і шанують як християни, так і мусульмани.

Георгій  названий Побідоносцем бо є головним воїном Христовим, що виборює перемогу молитвою.

Святий є покровителем України, Київської області (зображений на прапорі та гербі Київщини). На честь святого Георгія названа ціла країна - Грузія (Джорджія)

Юріїв день

У Болгарії, Сербії, Грузії, Хорватії Юріїв день є днем захисника вітчизни.

Україна двічі на рік святкує Юріїв день. 6 травня - “теплий” Юріїв день, 9 грудня - “холодний” Юріїв день.

Святого Георгія дуже шанують англійці.

6 травня - день ангела усіх на ім’я Юрій, Георгій, Жора, Єгор, Хорхе, Джордж.

Хто такий Георгій Побідоносець, святий Юрій

Святий Георгій народився у Бейруті у 3 столітті н.е. Виховувався у християнській сім’ї. Став відважним воєначальником при імператорі Діоклетіані.  Діоклетіан був мудрим полководцем, але ненавидів християн і насаджував язичницький культ.

Коли Георгій дізнався, що сотні християн сидять у тюрмах, він роздав своє майно, пішов до Діоклетіана і доповів, що він християнин і не погоджується і політикою імператора. 

Спочатку Діоклетіан хотів вмовити свого улюбленого воїна, але той непохитно сповідував Христя Розп’ятого. Тоді імператор повелів катувати воїна.

Святий Георгій пережив неймовірні страждання. Його “колесували” (прив’язали до колеса, і пускали це колесо по дрібному склу та гострому камінню. Три дні тримали в ямі із гарячим вапном, взували у сапоги з цвяхами всередині. Усі ці страждання святий витримав з молитвою і вже наступного дня після катувань виглядав здоровим і славив Бога. Багато з людей тоді увірували во Христа, і теж були закатовані і вбиті.

Де похований Георгій Змієборець

Георгію Побідоносцю усікли голову на Великдень, у 303 році.  Його тіло було поховане у Лідді (Ізраїль) - містечку, де пройшло дитинство святого. На ознаку пошани християни називали Лідду інакше - Георгіополисом. У Х столітті храм, де покоїлися мощи святого, спалили мусульмани, але вже у ХІІ його відновили хрестоносці.

Зараз храм святого Георгія Побідоносця в Лідді - православний. Він досі функціонує,  має велику частку мощей святого великомученика, завдяки чому є місцем всесвітнього паломництва.

 Чому Георгій Змієборець

Диво, зображене на іконах святого Георгія - зі списом, що вбиває змія, сталося вже після смерті Георгія Змієборця. У селищі Лідда з’явилося чудовисько, що вбивало людей. Аби заспокоїти звіра, щомісяця селяни віддавали йому у жертву когось зі своїх людей. Коли черга дійшла до красивої доньки голови міста, плакали всі, звертаючись до Бога. Тоді  перед дівчиною з’явився  воїн на білому коні, який вбив змія силою молитви і звільнив селище від чудовиська. На честь цієї перемоги і був побудований храм у Лідді, де й досі почивають мощи святого.

Традиції на Юріїв день

У давнину на Юріїв день кріпаки мали право за бажанням покинути старого пана і прийти до іншого, більш лагідного. Коли у 16 столітті цю традицію заборонили, з’явилася фраза: “Ось тобі, бабуся, і Юріїв день” - як символ невиправданих очікувань.

А ще на Юрія слухали воду у колодязі. Якщо шумить (чутно плескіт) - зима буде холодною.

Як привітати Юрія з днем ангела 

1. Вітаю з днем ангела. Нехай Ваш ангел просвічує Вас на всяк час, зберігає від усього злого і заохочує на добрі справи.

2. У день ангела хочу побажати, щоб твій ангел завжди тебе оберігав і допомагав тобі в усіх твоїх справах – домашніх і робочих, щоб всі твої починання були втілені в життя, щоб тебе завжди супроводжували удача, процвітання і успіх.

3. Вітаючи Тебе сьогодні,

Сказати хочу знов і знов,

Нехай завжди живуть з Тобою – 

Надія, Віра та Любов.

Хай добрий ангел із небес

Боронить і не розчарує,

І тисячі чудес

В житті твоїм Тобі дарує, Юрію. 

Наступна публікація