Афганістан тепер належить талібам: яким буде новий "уряд" терористів і хто може керувати країною

Афганістан тепер належить талібам: яким буде новий "уряд" терористів і хто може керувати країною

Фото: Associated Press

"Талібан" заявляє про наміри сформувати "інклюзивний ісламський уряд" і веде переговори з високопоставленими політиками, зокрема з лідерами колишнього уряду.

Бойовики руху "Талібан" взяли під свій контроль всю територію Афганістану і захопили всі прикордонні пункти країни, покинути яку поки можливо тільки з аеропорту Кабула, але зараз там припинені всі комерційні рейси.

Лідери "Талібану" готуються назвати ім'я нового "керівника" Афганістану. Яким може бути "уряд" терористів і хто керує самим "Талібаном", розбирався ТСН.ua.

Що чекає на афганський уряд

Через два дні після захоплення Кабула у понеділок, 17 серпня, представники "Талібану" провели в афганській столиці першу пресконференцію, яку провів офіційний представник терористів Забіхула Моджахед. Він підтвердив, що таліби мають намір сформувати в Афганістані "інклюзивний ісламський уряд".

Напередодні мулла Абдул Гані Барадар, високопоставлений лідер "Талібану", приїздив до столиці Афганістану, де його делегація провела переговори з очільником катарського зовнішньополітичного відомства і віцепрем'єром емірату шейхом Мухаммедом бен Абдель Рахманом Аль Тані. Говорили про питання безпеки й управління країною.

"Через кілька днів, звичайно, відбудеться передавання влади. Обговорення та переговори тривають, щоб сформувати афганський інклюзивний ісламський уряд. Про це буде оголошено найближчим часом", - сказав представник талібів Сохаїл Шахін "Голосу Америки".

Своєю чергою, Сохаїл Шахін у коментарі CNN уточнив, що до нового "уряду" увійдуть й афганці, які не є членами "Талібану". Шахін зазначив, що наразі передчасно називати імена, але, таліби мають намір залучити до "уряду" деяких "добре відомих діячів".

За словами представника "Талібану", всі військові й поліцейські, які здадуть зброю і приєднаються до талібів, мовляв будуть амністовані, але їхні імена занесуть до відповідного реєстру і їх будуть використовуватися як резервні сили і призиватимуть за необхідності.

За інформацією Al Hadath з посиланням на одного з представників "Талібану", вони начебто планують допустити жінок до управління Афганістаном. Нібито зараз вони також обіцяють не позбавляти жінок права на освіту і роботу. Та все ж таліби уточнили, що жінки повинні будуть закривати обличчя, хоч і зможуть виходити з дому без чоловіка.

Утім, у ЗМІ є інформація, як ті ж таки таліби нині замазують фарбою зображення жінок на вітринах, знімають ведучих-жінок із ефірів і формують списки громадянок для видавання їх заміж. Крім того, чимало афганців не довіряють "Талібану" і побоюються, що їхнє правління буде жорстоким і деспотичним.

Тим часом віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех, який залишився в країні, оголосив себе чинним главою держави і закликав населення країни приєднуватися до опору "Талібану". Син Ахмад Шах Масуда, колишнього лідера Північного альянсу, Ахмад Масуд-молодший почав збирати залишки урядових сил в північній провінції Панджшер для організації опору талібів.

А вже 18 серпня стало відомо, що у будівлі посольства зі стіни знімають портрет президента-втікача Ашрафа Гані та змінюють його на фото Амрулла Салеха.

Хто зараз керує "Талібаном"

Наразі ж серед керівництва "Талібану" такі особи:

  • мулла Абдул Гані Барадар, керівник політичного офісу "Талібану" в Досі. Він є головним переговорником талібів. Саме він підписав на початку 2020 року угоду зі США про виведення американських військ.
  • мавлаві (правитель) Хайбатулла Ахундзаде, керівник "Талібану". Відомо, що він очолив угруповування в 2016 році, змінивши першого наступника мулли Омара Ахтара Мансура, якого вбили. Про нього відомо не багато. Йому близько 60 років. Після приєднання до талібів він займався питаннями релігії і судового провадження. Саме він є автором більшості фетв - приписів.
  • сираджуддін Хаккані, заступник керівника.  Він увійшов до правління талібів у 2015 році. США розшукують його за підозрою в участі у терористичній атаці на готель в Кабулі, коли загинули 6 людей, а також у замаху на президента Афганістану Хаміда Карзая. Хаккані-молодший контролював райони на півдні і південному сході Афганістану. Але в останні роки саме він, за даними американських військових, відповідав за військове планування.
  • мулла Мухаммед Якуб, заступник керівника. Він є сином засновника "Талібану". Вважається, що останнім часом він перебував у Афганістані. За даними британського Королівського інституту оборонних досліджень, Якуба можна віднести до крила умовно помірних талібів, які підтримували мирні переговори з урядом Афганістану.
  • шер Мохаммад Аббас Станікзай, очолював відділення в Досі у 2015 році. У роки правління талібів був заступником міністра закордонних справ, а потім охорони здоров'я. Останніми роками він очолював делегації талібів на зустрічах в Москві, Узбекистані, Індонезії.
  • абдул Хакім Хаккані, член політичної офісу в Досі, відповідав за переговори з афганською владою. Під час правління талібів був суддею в суді Кандагара. П'ять років тому був головним у судових справах, після чого випустив безліч фетв (приписів). Вважається найобізнанішим серед соратників в юридичних і релігійних питаннях. 

Фото: ТСН.ua

Імовірне повернення "Аль-Каїди"

"Талібан" пообіцяв запобігти використанню Афганістану як базу для нападів на інші країни, що є ключовою вимогою США, закріпленою в мирній угоді 2020 року. Але американські військові стурбовані.

Утім, видання The Sun з посиланням на доповідь Управління Генерального інспектора Пентагону пише, що лідери "Талібану" начебто пропонують "Аль-Каїді" використовувати територію Афганістану як притулок і планують створити в країні "колиску джихаду". У доповіді Пентагону сказано, що тепер, коли таліби захопили владу, "у них знову є безпечне місце для підготовки масових вбивств".

Раніше цьогоріч керівництво Пентагону заявило, що "Аль-Каїда" може відродитися в Афганістані, і тепер офіційні особи попереджають, що такі групи можуть збільшуватися значно швидше, ніж очікувалося.

Нагадаємо:

Зауважимо, що ситуація в Афганістані погіршилася після того, як США стали виводити свої війська, які повинні покинути країну до 11 вересня цього року.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Про Афганістан говорить весь світ: у студії міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба

Про Афганістан говорить весь світ: у студії міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Талібан захопив Афганістан
Наступна публікація