"Талібан" захопив Афганістан: як світ відреагував на наступ терористичного угруповання

"Талібан" захопив Афганістан: як світ відреагував на наступ терористичного угруповання

Фото: Associated Press

Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав з країни, за його словами, для уникнення кровопролиття.

Бойовики руху "Талібан" захопили Афганістан та взяли під свій контроль всі наземні пункти перетину кордону. Мирні жителі тікають з міста, покинув країну і президент Ашраф Гані. Іноземні дипломати і громадяни західних країн залишають Афганістан через кабульський аеропорт, де попри хаос та паніку військові НАТО забезпечують безпеку.

Британія вже направила додаткові сили для захисту летовища і допомогу для евакуації своїх громадян. У Міноборони США також заявляють про перекидання тисячі американських військових до кабульського аеропорту. ТСН.ua. зібрав реакцію світу на захоплення Афганістану.

Афганістан

У зв'язку із новим і стрімким наступом талібів президент Ашраф Гані покинув Афганістан, щоб, з його слів, не допустити кровопролиття. Гані стверджує, якби він не виїхав з країни, таліби атакували б Кабул, що призвело б до жертв серед мирних жителів.

Міністр оборони Афганістану генерал Бісмілля Мохаммаді намагався переконати жителів Кабула, що ті в безпеці. Але сотні людей рвуться до терміналу летовища, щоб втекти зі столиці Афганістану.

"Я запевняю всіх вас, що безпека Кабула забезпечена. Міжнародні сили готові співпрацювати з афганськими силами безпеки і оборони" - додав він.

США

Після цього влада США почала евакуацію своїх дипломатів з Кабула. Також Штати запевнили, що направлять додаткові війська до столиці, щоб забезпечити безпеку посольства і місцевого аеропорту.

Цікаво, що активна фаза наступу талібів почалася щойно США вивели війська з Афганістану, але держсекретар Ентоні Блінкен в інтерв'ю CNN висловив думку, це сталося б навіть без виведення американських військ.

За словами Блінкена, США успішно виконали свою місію в Афганістані. Утім, він визнав, що американці помилилися у прогнозах, бо урядові сили Афганістану не змогли захистити країну від талібів. Усе сталося швидше, ніж думали.

Водночас президент США Джо Байден ще 14 серпня заявив, що Вашингтон дасть "рішучу відповідь" талібам, якщо американський персонал в Афганістані піддасться небезпеці.

Своєю чергою, колишній держсекретар США Майк Помпео заявив, що мовляв адміністрація Байдена зазнала невдачі в Афганістані. На його думку, із талібами треба говорити на мові сили.

"Я сподіваюся, що вони використовують авіацію. Вони повинні знищити цих талібів, які оточують Кабул. Ми можемо зробити це за допомогою ВПС США. Ми повинні здійснити на них тиск. Ми повинні завдати їм шкоди і заподіяти біль, а не благати їх пощадити життя американців ", - висловився Помпео.

А спікерка Палати представників Ненсі Пелосі висловила глибоку стурбованість через жорстоке поводження Талібану з усіма афганцями, особливо з жінками і дівчатками, наголосивши, що "світ стежить за діями" талібів.

"США, міжнародне співтовариство і уряд Афганістану повинні зробити все можливе, щоб захистити жінок і дівчаток від нелюдського поводження з боку Талібану. Будь-яке політичне врегулювання, до якого прагнуть афганці, щоб уникнути кровопролиття, має включати присутність жінок за столом переговорів. Доля жінок і дівчаток в Афганістані має вирішальне значення для майбутнього Афганістану", - заявила Пелосі.

Стурбованість щодо безпеки афганських партнерів США, які тісно співпрацювали з американськими військами, а також американських дипломатів і фахівців з розвитку, висловив і лідер демократичної більшості в Палаті представників Стені Гоєр.

"Ми не повинні залишити їх. Необхідно докласти всіх зусиль, щоб ті, хто стояв поруч з Америкою, не були кинуті. Ми повинні показати світу, що Америка зберігає вірність нашим союзникам і тим, хто приєднався до нас з ризиком для себе і для своїх сімей", - наголосив він.

Водночас лідер республіканської меншості в Палаті представників Кевін Маккарті розкритикував політику Джо Байдена, заявивши, що відповідальність за ситуацію, яка виникла несе чинний президент США. Він висловив стурбованість щодо впливу погіршення ситуації в Афганістані на ситуацію у сфері національної безпеки всередині США.

"Досягти безпеки неймовірно важко і дуже легко втратити. Трагічно, поспішний вихід з Афганістану призвів до того, що чимало жертв були марними. Бог благословить наші війська", - написав він у своєму Twitter.

Слідом за США чимало європейських країн, зокрема Британія, Німеччина, Данія і Іспанія, також оголосили про евакуацію співробітників своїх посольств.

Німеччина

МЗС ФРН заявило, що Німеччина припиняє роботу посольства в Кабулі від 15 серпня і закликає громадян покинути країну. 

Велика Британія

А прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон закликав інші країни не визнавати "Талібан" законною владою Афганістану, додавши, що в країні, ймовірно, незабаром зміниться керівництво.

Джонсон закликав західні країни разом впливати на ситуацію в Афганістані через міжнародні механізми. За його словами, країна не повинна знову перетворитися на "розсадник міжнародного тероризму", а тому Британія буде працювати з партнерами в ООН і НАТО, щоб гарантувати, що ніхто не визнає талібів на двосторонній основі.

"Ми не хочемо, щоб хтось визнавав" Талібан", - цитує британського прем'єра Sky News.

Франція

Франція, реагуючи на загострення у Афганістані, ухвалила рішення перенести своє посольство в Кабулі на територію аеропорту афганської столиці. Своєю чергою, французькі ЗМІ з посиланням на Єлисейський палац повідомляють, що президент Емманюель Макрон 16 серпня у форматі відеоконференції збирає позачергове засідання ради оборони Франції через ситуацію в Афганістані. У Макрона додали, що Париж веде роботу щодо забезпечення безпеки найбільш вразливих мешканців Афганістану, але пріоритетом залишається безпека французьких громадян.

Посол Франції в Афганістані Давид Мартінон також залишив будівлю посольства. У твітері він опублікував відео себе в бронежилеті на борту вертольота.

Україна

Евакуювала з Кабула й Україна не лише своїх співвітчизників, а громадян також Нідерландів, Хорватії, Білорусі та Афганістану.

"Україна не кидає своїх і допомагає іншим. У разі подальших звернень, зробимо все для допомоги співвітчизникам та іноземцям у біді", - написав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у Twitter.

Канада

Канада також припинила роботу посольства в Кабулі з міркувань безпеки. Міністри закордонних справ, імміграції та оборони заявили, що безпека канадського персоналу є головним пріоритетом, додавши, що співробітники "благополучно повертаються до Канади".

"У міру погіршення ситуації в Афганістані, де як і раніше загрожують таліби, і змушені втікати зі своїх будинків (люди. - Ред.), ми розширюємо нашу програму розселення. Ми збираємося розселити 20 000 вразливих афганців і прискорити терміни обробки.
Ми продовжимо розселяти афганців, які сприяли зусиллям Канади в Афганістані, і впровадимо спеціальну програму, присвячену особливо вразливим групам", - сказав прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Фінляндія

Очільник МЗС Фінляндії Пекка Гаавісто заявив, що посольство країни  в Афганістані також тимчасово припиняє роботу. За його словами, співробітники фінського посольства все ще перебувають в Кабулі, але вони в безпеці і чекають на евакуаційний рейс.

Пакистан

МЗС Пакистану 15 серпня виступило зі зверненням, де заявило, що країна "уважно стежить за розвитком ситуації в Афганістані". 

"Ми сподіваємося, що всі сторони в Афганістані будуть працювати разом, щоб вирішити цей внутрішньополітичну кризу. Посольство Пакистану в Кабулі надає необхідну допомогу пакистанцям, афганським громадянам, дипломатичному та міжнародній спільноті у консульській роботі і координації польотів Pakistan International Airlines", - сказав прессекретар МЗС Пакистану Захід Хафіз Чаудрі.

Китай

Представник китайського уряду 16 серпня заявив, що Пекін готовий поглибити "дружні та співробітницькі" відносини з талібами, які захопили контроль над Афганістаном.

Європейська рада

Голова Європейської ради Шарль Мішель повідомив, що підтримує тісний контакт із високим представником ЄС Жозепом Боррелем щодо ситуації в Афганістані і стежить за розвитком подій.

"Безпека громадян ЄС, персоналу та їхніх сімей є пріоритетом в короткостроковій перспективі. Настільки ж зрозуміло, що необхідно отримати багато уроків", - заявив він.

НАТО

Своєю чергою, у НАТО заявили, що пріоритетом Альянсу наразі є безпека його персоналу. Організація готова захищати своїх співробітників у міру необхідності. Також НАТО зберігатиме присутність в Кабулі, щоб зберігати зв'язок Афганістану із зовнішнім світом.

"НАТО підтримує зусилля афганського уряду з пошуку політичного вирішення конфлікту, зараз це актуально як ніколи", - додав представник НАТО.

Крім того, Рада  Безпеки ООН 16 серпня планує провести засідання, присвячене ситуації в Афганістані.

ВООЗ

Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус назвав ситуацію в Афганістані такою, яка "викликає сильне занепокоєння", і наголосив на тому, що головним пріоритетом має залишатися здоров'я і добробут мирних громадян, особливо жінок.

Низка авіакомпаній змінюють маршрути своїх рейсів, уникаючи повітряного простору Афганістану. Таке рішення вже ухвалили British Airways, Virgin Atlantic, KLM, Lufthansa.

Єдина держава, яка вважає, що із захопленням влади терористами нічого не змінилося, - Росія. Вони не евакуюють посольство, запевняють, що таліби гарантували безпеку.

"Сказати, що сталося повалення влади, не можна. Тут і раніше все доросле населення, а також підлітки мали зброю. В місті було неспокійно.  Головне, що таліби, як вони самі обіцяють, налаштовані на мирний перехід влади", - каже посол РФ в Афганістані Дмитро Жирнов.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Новини світу: з Афганістану українським літаком евакуювали 80 людей – яка ситуація в країні

Новини світу: з Афганістану українським літаком евакуювали 80 людей – яка ситуація в країні

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Талібан захопив Афганістан
Наступна публікація