Атомна зброя в обмін на безпеку: ТСН показала унікальний документ — Будапештський меморандум

Атомна зброя в обмін на безпеку: ТСН показала унікальний документ — Будапештський меморандум

Атомна зброя в обмін на безпеку: ТСН показала унікальний документ — Будапештський меморандум

Фото: wikimedia.org

Меморандум, в якому Україна відмовилася від ядерного статусу, так і не став гарантією безпеки.

Журналісти ТСН отримали в руки унікальний документ — Будапештський меморандум. Саме той. Оригінал! Той, що лишився в Україні. Довірили його спеціально для святкового ефіру. Загалом їх чотири. На кожну країну-підписанта. Чотири підписи — Леоніда Кучми, Бориса Єльцина, прем'єр-міністра Великої Британії Джона Мейджора і президента Сполучених Штатів Білла Клінтона.

Про це 24 серпня йдеться у святковому випуску ТСН до 30-річчя Незалежності України.

Атомна зброя — в обмін на гарантії безпеки! Таку угоду Київ уклав у 1994-му з Росією і країнами Заходу. І в цьому документі Москва, зокрема, зобов'язалася поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України. Які нахабно порушила у 2014-му.

Ми не випадково все частіше згадуємо цей меморандум: який так і не став гарантією безпеки. Бо надворі вже 8-й рік війни. Яка зжерла щонайменше 13 тисяч людей. Серед них — майже 5 тисяч українських військових. Ці роки навчили нас захищатись. Народили поміж нас сотні героїв. Добровольці і кадрові військові — на фронті. Медики, волонтери, загони самооборони — в тилу. Сім'ї, які відправляли захищати рідну країну усіх своїх дітей!

Низький уклін кожному, хто і зараз, в ці хвилини,  ризикує своїм життям на лінії вогню. ТСН хвилиною мовчання вшанувала пам'ять тих, хто мав би жити і нині серед нас: мирно і щасливо.

Будапештський меморандум – як Україна віддала атомну зброю і не вбереглася від війни

Будапештський меморандум – як Україна віддала атомну зброю і не вбереглася від війни

Ранше очільник фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що Україна могла б "шантажувати весь світ", якби зберегла ядерний потенціал. Однак "фатальною помилкою", на його думку, стало підписання Будапештського меморандуму.

  • Будапештський меморандум був підписаний 5 грудня 1994 року. Відповідно до документа, Україні обіцяли гарантії територіальної цілісності в обмін на відмову від ядерного статусу. Меморандум підписали лідери України, США, Росії та Великої Британії.
  • Перший президент України Леонід Кравчук визнавав, що Будапештський меморандум не врятував Україну від російської агресії. "Суть меморандуму абсолютно правильна. Сказано, що держави будуть гарантувати Україні суверенітет, територіальну цілісність і незалежність, і будуть захищати від можливого нападу. Але як? Цього власне і немає", – казав він.
  • Водночас чинний президент України Володимир Зеленський заявляв, що не вірить в те, що країну захищають документи, угоди та меморандуми. На його думку, територіальну цілісність може зберегти лише сильна армія, НАТО та ядерна зброя.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Повʼязані теми:

Наступна публікація