Атомна зброя в обмін на безпеку: ТСН показала унікальний документ — Будапештський меморандум
Меморандум, в якому Україна відмовилася від ядерного статусу, так і не став гарантією безпеки.
© wikimedia.org
Журналісти ТСН отримали в руки унікальний документ — Будапештський меморандум. Саме той. Оригінал! Той, що лишився в Україні. Довірили його спеціально для святкового ефіру. Загалом їх чотири. На кожну країну-підписанта. Чотири підписи — Леоніда Кучми, Бориса Єльцина, прем'єр-міністра Великої Британії Джона Мейджора і президента Сполучених Штатів Білла Клінтона.
Про це 24 серпня йдеться у святковому випуску ТСН до 30-річчя Незалежності України.
Атомна зброя — в обмін на гарантії безпеки! Таку угоду Київ уклав у 1994-му з Росією і країнами Заходу. І в цьому документі Москва, зокрема, зобов'язалася поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України. Які нахабно порушила у 2014-му.
Ми не випадково все частіше згадуємо цей меморандум: який так і не став гарантією безпеки. Бо надворі вже 8-й рік війни. Яка зжерла щонайменше 13 тисяч людей. Серед них — майже 5 тисяч українських військових. Ці роки навчили нас захищатись. Народили поміж нас сотні героїв. Добровольці і кадрові військові — на фронті. Медики, волонтери, загони самооборони — в тилу. Сім'ї, які відправляли захищати рідну країну усіх своїх дітей!
Низький уклін кожному, хто і зараз, в ці хвилини, ризикує своїм життям на лінії вогню. ТСН хвилиною мовчання вшанувала пам'ять тих, хто мав би жити і нині серед нас: мирно і щасливо.
Ранше очільник фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що Україна могла б "шантажувати весь світ", якби зберегла ядерний потенціал. Однак "фатальною помилкою", на його думку, стало підписання Будапештського меморандуму.
Будапештський меморандум був підписаний 5 грудня 1994 року. Відповідно до документа, Україні обіцяли гарантії територіальної цілісності в обмін на відмову від ядерного статусу. Меморандум підписали лідери України, США, Росії та Великої Британії.
Перший президент України Леонід Кравчук визнавав, що Будапештський меморандум не врятував Україну від російської агресії. "Суть меморандуму абсолютно правильна. Сказано, що держави будуть гарантувати Україні суверенітет, територіальну цілісність і незалежність, і будуть захищати від можливого нападу. Але як? Цього власне і немає", – казав він.
Водночас чинний президент України Володимир Зеленський заявляв, що не вірить в те, що країну захищають документи, угоди та меморандуми. На його думку, територіальну цілісність може зберегти лише сильна армія, НАТО та ядерна зброя.