Батьківські війни: чи має право дитина обирати, з ким буде жити після розлучення

Батьківські війни: чи має право дитина обирати, з ким буде жити після розлучення

УНІАН

Поки що чіткого механізму, коли дитину необхідно заслуховувати, в українському законодавстві немає.

11-річна дитина має право вирішувати, з ким із батьків залишатися під час розлучення. Так каже сімейний кодекс.

Про те, як він працює насправді, коли по аналогічних рішеннях суди ухвалюють кардинально протилежні висновки - 15 травня йдеться у сюжеті ТСН.19:30.

Тато й донька сміються над відео, яке знімали взимку. Пригадують, як улаштували тоді конкурс на найкращого сніговика. Іще донедавна така сніжна зима для 11-річної Злати здавалася дивом. Родина жила в Іспанії, де дівчинка й народилася. Але після того, як батьки розлучилися, вона з татом переїхала до Луцька. Мама спершу була не проти.

Однак за кілька місяців жінка заявила, що дочку чоловік у неї викрав. І подала до суду. Відтоді розпочалася війна за дитину. Батько переконує - всі три роки, що вони живуть в Україні, колишня дружина не цікавилася життям дівчинки.

"Вона навіть не знала, в якому класі вчиться її дитина, які в неї подруги є, чим вона займається", - розповідає батько Злати Марек Ольшевський.

Натомість у матері своя правда. Уперше за три роки - місяць тому вона приїхала в Україну. А батько зустрічі з донькою, начебто, перешкодив.

"Він все робив для того, щоб обмежити моє навіть спілкування з дитиною. Був у дитини день народження, він виїхав умисно, навіть не повідомивши мені нічого", - говорить мама Злати Марія Савенко.

Сама дівчинка каже, що в Іспанію повертатися не хоче.

"Тут хочу в Україні жити з татом. Я - українка", - говорить вона.

У дитини українське громадянство. Два суди - місцевий та Апеляційний - стали на бік батька. А от Верховний - вирішив повернути дитину в Королівство Іспанія.

"В міжнародному праві є поняття "територія проживання родини". У даному випадку місцем проживання родини була територія Королівства Іспанія", - пояснює сімейна адвокатка Катерина Власюк.

Батько 11-річної Злати з рішенням суду не погоджується, але оскарженню воно не підлягає. Юристи кажуть, уже з 10-ти років суди мають враховувати думку дитини. Це прописано в сімейному кодексі. Однак для України - це нова практика.

"Зазвичай, суди можуть брати до уваги думку, але це їх не зобов'язує ухвалювати рішення таке, яке просить дитина", - говорить адвокатка.

Поки що чіткого механізму, коли дитину необхідно заслуховувати, в українському законодавстві немає. Тому суди роблять досить суперечливі висновки.

Новини України: як вирішується, з ким із батьків залишиться дитина під час розлучення

Новини України: як вирішується, з ким із батьків залишиться дитина під час розлучення

"За два тижні до прийняття цього рішення той самий Верховний суд в іншому складі в аналогічному спорі прийняв кардинально протилежне рішення, де була врахована думка дитини", - говорить адвокат Олег Лягутко.

У будь-якому разі - участь дитини в судовому засіданні - травматичний досвід для неї.

"Вона здатна визначити, що для неї добре, а що для неї не дуже добре і також дитина в 10 років піддається досить серйозному впливу", - пояснює сімейна психологиня Тетяна Удалова.

Найкраще, що можуть зробити батьки - це домовитися, переконують психологи. І разом таки почути свою дитину.