Без військкоматного рабства, але з новими сюрпризами: що нового підготував Генштаб українцям

Без військкоматного рабства, але з новими сюрпризами: що нового підготував Генштаб українцям

До 1 жовтня на військовий облік мають стати жінки із переліку 14-ти професій, який затвердили ще торік.

Військкоматного рабства не буде – після втручання президента Генштаб скасував документ про видавання дозволів, без яких військовозобов'язаним українцям заборонялося залишати межі області, де вони проживають. Ця ініціатива викликала неабиякий переполох у суспільстві. Та заразом з'ясувалося: це ще не всі сюрпризи воєнного часу.

Що вирішили після наради Зеленського з військовими та коли жінкам таки доведеться стати на військовий облік, йдеться в ТСН.

Через чотири місяці повномасштабної війни у Генштабі згадали про досі чинний закон від 1992 року "Про військовий обов'язок", який забороняє військовозобов'язаним залишати місце проживання без дозволу військкоматів. Або, як їх нині називають, територіальних центрів комплектування.

Від такої новини у соцмережах відчинилися ворота пекла. Спантеличені українці намагались второпати, чи означає це, що їх тепер завертатимуть на блокпостах, коли вони їдуть з передмістя до столиці на роботу, наприклад. В очікуванні роз'яснень вправлялися у жартах. Меми зображували керівників військкоматів як тих, хто зірвав джекпот. Нарешті з'явилося роз'яснення, яке нічого не роз'яснило, крім одного: в межах області нібито можна переміщатися без дозволу. Головнокомандувач Валерій Залужний дав зрозуміти: це не помилка і не жарт.

"Нагадую, триває війна. Ви потрібні своїй державі! Всі, хто досі не стоїть чи не поновився на військовому обліку, мають це зробити. Ті з вас, хто планує виїзд за межі своїх районів та областей, мають взяти дозвіл у територіальному центрі комплектування", – зазначив головнокомандувач ЗСУ.

Залужний опублікував і сам порядок, з якого було зрозумілим приблизно нічого, крім одного: дозвіл видається на 30 днів. Водночас у центрах комплектування, тобто військкоматах, куди звернулася ТСН, гадки не мали, що вони мають такі дозволи видавати. Питання посипалися і до Офісу президента. Президент Зеленський мусив втрутитися особисто..

"Провели сьогодні ще одну нараду з цього питання. Ми розібралися. Це рішення буде скасовано", – запевнив глава держави.

Після цього засідання головнокомандувач Валерій Залужний написав: документ, насправді, стосувався внутрішньої роботи центрів комплектування і обмежень свобод українців не стосувався. Але його все одно скасували і відправили на доопрацювання.

Та декому з нас усе ж доведеться навідатися до військкоматів. До 1 жовтня на військовий облік мають стати жінки з переліку 14-ти професій, який затвердили ще торік. Потім пообіцяли перелік скоротити, але від того часу справа не рушила з місця.

"Там дуже цікавий перелік професій. Є і бібліотекарі, і викладачі музичних шкіл, і журналісти. Немає бачення, що буде людина з такою професією робити в Міністерстві оборони і чим зможе допомогти нашій країні. Залужний казав, що ми дійсно скоротимо перелік з 14-ти основних напрямків до 6-ти. Однак, на сьогодні це скорочення не відбулося. І всі ті статті в Інтернеті, де пишуть, що майже 70% жінок в Україні будуть військовозобов’язані – це не фейк, це абсолютна правда", – розповідає юристка Поліна Марченко.

Після 1 жовтня жінкам з цього переліку, які не стали на облік, загрожує штраф. Якщо в Генштабі до цього часу не зроблять роз'яснень, скандал може повторитися.

Раніше в Генштабі ЗСУ повідомили, що розробили Порядок надання дозволу українцям, які перебувають на військовому обліку у ТЦК та СП, на виїзд за межі місця проживання (місця перебування) від моменту оголошення мобілізації та у воєнний час.

Президент Володимир Зеленський прокоментував обмеження для військовозобов'язаних. Він закликав генеральний штаб надалі не ухвалювати без нього подібних рішень і пообіцяв "розібратися" з цим питанням.

Згодом головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний скасував скандальний документ.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Війна Росії проти України
Наступна публікація