Блискавичне захоплення: як "Талібану" вдалося так швидко встановити контроль над Афганістаном

Блискавичне захоплення: як "Талібану" вдалося так швидко встановити контроль над Афганістаном

Фото: Associated Press

У Кабулі тривають перемови щодо мирного передавання влади талібам, а країни евакуйовують своїх дипломатів та громадян.

Блискавичне захоплення Афганістану після виводу американських військ — ісламістський рух "Талібан" уже зайшов до столиці Кабула.

Про це йдеться 15 серпня у сюжеті ТСН.19:30.

Нині тривають перемови щодо мирної передачі влади тимчасовому уряду. На це афганська влада погодилися, аби уникнути кровопролиття. А президент країни Ашраф Гані, за інформацією ЗМІ, негайно покинув країну. Бойовики погодилися не проводити розправ і дали усім охочим покинути країну повітряним шляхом.

Евакуація іноземців з Кабула

Люди у паніці із речами бігли до аеропорту. А в небі літали десятки гелікоптерів. Так Сполучені Штати евакуйовували у негайному порядку персонал своєї амбасади. Вивозять терміново своїх громадян і Велика Британія та Німеччина.  Талібам узяти під контроль більшість країни вдалося буквально за лічені тижні. Сотні жертв, та тисячі біженців — такі наслідки їхнього захоплення. Частина людей побоюється жорстоких розправ за законами шаріату та за права жінок, яким тепер на вулицю можна буде виходити у паранджі чи бурці і лише у супроводі чоловіка.

Щоб вивести своїх людей, США перекинули до Кабула контингент із 5000 військових і попередили "Талібан" — якщо ті завадять евакуації їхніх громадян, отримають військову відповідь. У посольстві США досі залишалося понад 4000 осіб.

Гелікоптерами їх доправляють до аеропорту Кабула. Зараз це вже єдині ворота, єдина можливість залишити країну, бо в неділю таліби взяли останній прикордонний перехід у місті Торхамі. У посольстві США в Кабулі, повідомляє CNN,  екстрено знищують документи і символіку, як-от, американські прапори, які можуть бути використані талібами у пропагандистських цілях. Повну евакуацію планують завершити за 72 години.

Паніка і хаос

У місті наростає хаос. Таліби випустили в‘язнів із тюрми Кабулу. До Мережі потрапило відео, як люди із речами просто виходять на волю.

Крамниці й установи у місті позачинялися. Чимало людей поспішають залишити столицю або принаймні намагаються забрати свої заощадження із банків. Втім є й ті, хто радіють приходу радикальні ісламістів  і сподіваються, що саме вони тепер наведуть лад.

"Усі втомилися від війни і вибухів та нападів смертників. Зараз усе зміниться. Аллах милосердний, і ми сподіваємося, що в країні встановиться ісламська система. Я сподіваюся, що буде мир і стабільність, щоб люди змогли жити мирним життям", — говорить місцевий житель.

Передавання влади

Таліби увійшли до столиці у неділю. У президентському палаці вони провели переговори із представниками уряду та союзниками. Домовилися про мирне передавання влади — тобто урядові війська без жодного пострілу здали столицю.  Президент Афганістану Ашраф Гані, за даними місцевих ЗМІ, разом зі своїми прибічниками вже втік до Таджикистану. Ще учора президент Гані звернувся до людей і запевняв, що контролює ситуацію.

Нагадаємо, що бойовики руху "Талібан" оточили столицю Афганістану Кабул, що викликало різку міжнародну реакцію.

Як повідомлялося, 15 серпня "Талібан" захопив стратегічне місто Джелалабад - п'яте за величиною. 

Відзначимо, що ситуація в Афганістані погіршилася після того, як США стали виводити свої війська, які повинні покинути країну до 11 вересня цього року.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Талібан захопив Афганістан
Наступна публікація