Борги за тепло обклали відсотками: чому саме зараз і чи потрібно платити за додаткові нарахування

Борги за тепло обклали відсотками: чому саме зараз і чи потрібно платити за додаткові нарахування

Фото: ТСН.ua

Фахівці з питань житлово-комунального господарства застерігають: 3% річних та інфляційна складова боргу в платіжках киян - незаконні.

Від червня кияни, що мають борги за комунальні послуги, почали отримувати платіжки із новими нарахуваннями. Відтепер окрім платні по тарифу за опалення та гарячу воду у квитанціях з’явилось по дві нові графи: «Інфляційна складова заборгованості» та «3% річних» (так звана платня за користування коштами).

Фактично таким чином столичні комунальники з «Київтеплоенерго» спробували обійти заборону стягувати штрафи та пеню за несвоєчасну оплату комунальних послуг. Мораторій на штрафи було введено ще у березні минулого року на період до кінця загальнодержавного карантину.

ТСН.ua розбирався, чи законні нові нарахування від столичних комунальників та чи варто громадянам їх сплачувати.

Плюс кілька сотень в платіжках за тепло

Киянка Інна Звягінцева, що живе в однокімнатній квартирі на 15-му поверсі, у червні отримала платіжку з новими нарахуваннями – 3% річних та інфляційну складову боргу за опалення.

«На заборгованість за опалення в сумі 5 574,69 грн нараховано: інфляційну складову боргу у розмірі 470,33 грн, 3% річних у розмірі 158,30 грн. Усього 628,63 грн або 11,3% від загальної суми боргу», - пише вона.

Киянка обурюється, що столичні комунальники застосували до неї штрафні санкції попри те, що досі діє мораторій на стягнення пені і штрафів.

«Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (ухвалений 17 березня минулого року, - ред.) забороняє нарахування пені і неустойки на заборгованість за комунальними послугами в період карантину і протягом 30 днів після його завершення. Хоча Україна вже в зеленій зоні, нагадаю, що на всій території досі діє карантин – до 30 серпня», - пише вона.

Самі комунальники стверджують, що нарахування інфляційної складової боргу та 3% річних у платіжках – цілком законні, адже вони не є штрафами і не підпадають під дію впровадженої на період карантину заборони.

«Інфляційна складова і відсотки річних — це не штрафні санкції (пеня чи неустойка), які заборонені в карантин «антикоронавірусним» законодавством. Врахування в боргах індексу інфляції та 3% річних регулюється статтею 625 Цивільного кодексу України. Тому нарахування здійснені цілком законно», - пояснив голова підприємства «Енергозбут» КП «Київтеплоенерго» Костянтин Лопатін.

Заступник голови Київської міської державної адміністрації Петро Пантелєєв пояснює, що столичні комунальники почали нараховувати киянам, які мають борги за опалення та гарячу воду, додаткові платежі через стрімко зростаючий обсяг заборгованості з боку споживачів тепла.

«Є споживачі, які мають значну заборгованість за теплову енергію, за гаряче водопостачання або опалення. Дійсно, до них вживаються відповідні заходи, оскільки лише за останній опалювальний сезон заборгованість за тепло в цілому зросла більш ніж на 3 млрд грн по місту», - каже заступник голови КМДА.

Він також додав, що в столиці є категорія людей, які мають квартири площею більше ніж 200 кв. м, автомобілі та досить нормальні умови для життя, але свідомо не платять за комунальні послуги.

«До таких будуть прийматися досить жорсткі заходи. І ми змушені це робити. Тому виставляється коефіцієнт інфляції в платіжках для того, щоб стимулювати нормальну платіжну дисципліну», - зазначив заступник голови КМДА.

Чому столичні комунальники збирають кошти

За словами Петра Пантелєєва, нарахування нових платежів киянам зумовлено завершенням дії ПСО (покладення спеціальних зобов’язань, - ред.) для підприємств теплової генерації. Відтепер вони вимушені купувати газ за передоплатою та за ринковою ціною, яка вдвічі вища, аніж була минулого опалювального сезону. А грошей на це в них не вистачає.

«Тому ми не можемо сьогодні лояльно ставитися до тих, хто свідомо не платить за комунальні послуги», - сказав заступник голови КМДА.

Опитані ТСН.ua фахівці з питань ЖКГ підтверджують, що нові нарахування у платіжках киян – це спроба «Київтеплоенерго» зібрати кошти, аби купити газ на наступний опалювальний сезон у «Нафтогазу» на його умовах.

«Цьогоріч «Нафтогаз» виставив нові ціни на газ для тепловиків. Минулої зими комунальні підприємства встановлювали вартість своїх послуг, виходячи з ціни газу, яка була у 2017-2018 роках, на рівні 4,5-5 грн/куб. м з урахуванням розподілу. Сьогодні «Нафтогаз» пропонує газ по ціні 7,42 грн/куб. м без урахування вартості розподілу, яка сягає 2,14 грн/куб. м. Фактично з 2021 року київські комунальники будуть купляти газ по ціні 9 грн/куб. м, що майже вдвічі більше, аніж було попереднього року», - пояснив в коментарі ТСН.ua голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

За його словами, комунальні підприємства зможуть купувати газ у «Нафтогазу» за ціною 7,42 грн/куб. м лише на умовах 50%-ї передоплати і повного розрахунку за газ до 20 числа наступного місяця.

«Якщо ж тепловики не мають змоги купити газ на умовах передоплати, вони можуть купляти його у «Нафтогазу», але вже дорожче – як у «постачальника останньої надії» за ціною 11,42 грн/куб. м без вартості транспортування. За таких умов газ обійдеться тепловикам в 13,5 грн/куб. м, що в рази дорожче, аніж було минулого опалювального сезону», - пояснив Олег Попенко.

Він додав, що, очевидно, «Київтеплоенерго» не знайшло іншого способу, крім як зібрати кошти з людей для того, щоб сплатити «Нафтогазу» передоплату.

Окрім того, як вже повідомляв ТСН.ua, у платіжках киян з червня з’явилась так звана авансова оплата за тепло та гарячу воду – 30% від суми, що платили споживачі щомісяця впродовж попереднього опалювального сезону. Це також спроба зібрати хоч трохи грошей до початку опалювального періоду.

«Рекомендована сума авансового платежу – це окрема історія. Споживачам комунальних послуг пропонується сплачувати за тепло наперед. Це рекомендаційний, не обов’язковий платіж», - пояснює Олег Попенко.

Що робити киянам: платити чи ні?

Опитані ТСН.ua фахівці радять мешканцям столиці не сплачувати додаткові нарахування.

«Я би їх не платив. Я б платив лише за те, що визначено законом – розмір щомісячного платежу», - пояснює в коментарі ТСН.ua виконавчий директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк.

Погоджується з ним і Олег Попенко. «На сьогодні я як споживач утримався б від сплати цих нарахувань», - каже експерт.

За його словами, хоча ці відсотки нараховуються на борг, що мають кияни перед комунальними підприємствами, були випадки, коли відсотки безпідставно нараховувались на щомісячну суму платежу - тобто споживачам, які навіть не мають боргу перед комунальниками.

«Інфляційний платіж однозначно не може бути обов’язковим, адже на це нема жодних законних підстав. До того ж він, як і 3% річних, не є штрафами. Це в «Київтеплоенерго» вирішили в такий спосіб зібрати додаткові кошти зі споживачів», - каже Олег Попенко.

Петро Пантелєєв нагадує, що ті споживачі, хто накопичив борг за опалення чи гарячу воду, мають можливість укласти договір реструктуризації боргу з підприємством, що надає комунальні послуги, і до них ніяких заходів впливу вже після цього не застосують.

«Реструктуризація боргу є вигідною для споживачів. Боржники, що мають велику суму боргу і не мають можливості відразу її сплатити, укладають договори реструктуризації, за якими на суму боргу відсотки не нараховуються», - пояснює Олег Попенко.

У разі укладення договору споживачі повинні сплачувати рівномірні платежі з погашення заборгованості, а також не накопичувати нових боргів за комунальні послуги.

Повʼязані теми:

Наступна публікація