Браконьєрство процвітає: як посеред Дністровського лиману з'явився "ставок"

Браконьєрство процвітає: як посеред Дністровського лиману з'явився "ставок"

Найгірше — це те, що державний орган, який мав би контролювати вилов, і є найбільшим браконьєром країни.

Просто посеред величезного Дністровського лиману в Одеській області, виявляється, є ставок. І там можна ловити рибу "цілком законно". Виявилося, що так з усією українською рибою. І ті, хто її охороняють, і є найбільшими браконьєрами.

Про це йдеться 9 травня в сюжеті ТСН.Тиждень.

Ця водойма два роки тому стала центром протистояння — судового і фізичного. Дійшло аж до перекриття доріг.

Місцевий рибалка ховає обличчя. Просить не називати ім’я та змінити голос.

"Боюся, тому що завтра спалять будинок, в мене є діти, утоплять", — пояснює чоловік.

Новини тижня: як посеред українського лиману з`явився ставок та чому браконьєрство процвітає

Новини тижня: як посеред українського лиману з`явився ставок та чому браконьєрство процвітає

Рибалка страшенно нервується, але він єдиний, хто наважився розповісти, що відбувається на Дністровському лимані.

"Я рибалю вже років 25, але такого ще не було ніколи! Робить чесно - не дають. Знімають вночі сіті, снасті самі крадуть. Він виходить на воду — бачить, що хтось гроші не дав, а рибалить. То бувало таке — і били, били так, що не дай Бог", — згадує чоловік.

"Він" — це місцевий інспектор. За словами співрозмовника, найбільші браконьєри — це інспекція.

Один рибінспектор на місяць з одного човна на лимані має 20 тисяч гривень. А якщо човнів 10 — 200 тисяч. Непогана надбавка до зарплати, при окладі 5-7 тисяч.

І такі "схеми 90-тих" — у всій Україні, каже Юрій з позивним "Дозор". Чоловік заснував громадську організацію "Річковий дозор", яка ловить браконьєрів на наших водоймах. Розігнатися є де — десятки водосховищ, понад 20 тисяч річок, Азовське та Чорне моря.  Площа водної гладі у нас — найбільша в Європі. І бардаку теж найбільше.

Повертаємося до Дністровського лиману.

Апетит місцевих риболовів настільки розігрався, що вони два роки тому  фактично привласнили частину лиману, саме ту, де історично більше риби. І буквально почали черпати її тонами.

Все почалося 2018-го. Одне з приватних  підприємств вирішило створити ось посеред відкритого лиману так зване СТРГ — спеціальне товарне рибне господарство. Та такі спецрежими  можна створювати  лише на закритих водоймах.

Знайшовся  столичний науковий інститут, який намалював  посеред води окремий ставок . При чому, поки папери їхали з Одеси до столиці, ділки які все це організували, ще й на 600 тон  збільшили собі квоту на вилов карася. І дозвіл на все це дали в Держрибагенстві.

Режим дозволяє власникам ловити, чим хочеш і коли хочеш. Ніяких щорічних дозволів на вилов отримувати не потрібно. Якщо на весь лиман дозволено працювати чотирма неводами, то вони собі в режим вписали ще два. 

Рибалки повстали проти чорної діри посеред лиману. Перекривали дороги.  Їх почули. Міндовкілля, якому тоді підпорядковувалось Держрибагенство, режим скасувало. Та нахабні підприємці подали до суду й два тижні тому виграли апеляцію. Мовляв, процедуру ліквідації порушено, бо скасувати десятирічний режим мала право Держрибагенція, а не міністерство.

Найгірше — це те, що державний орган, який мав би контролювати вилов, і є найбільшим браконьєром країни.

Держава щороку встановлює скільки риби і хто має право виловити. Насправді, арифметика така — зловив 5 тон, у журнал записав  50 кілограмів. На воді зараз промишляють сотні човнів-двійників, зізнається інспектор, який пропрацював у рибохороні понад 10 років.

Україна щороку офіційно виловлює 70 тисяч тон риби. А нелегально, за різними джерелами, втричі більше. Держава щороку втрачає мільйони, а от армія чиновників, які мали б запобігти цьому масовому розкраданню, навпаки набиває собі кишені. 

Нагадаємо, що на острові Джерсі спалахнув конфлікт через ліцензії на вилов риби.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.