Третій або Горіховий Спас: традиції, прикмети, цікаві факти

Третій або Горіховий Спас: традиції, прикмети, цікаві факти

Фото: pixabay.com

29 серпня Церква святкує Третій Спас, Горіховий Спас, або Перенесення Нерукотворного образа Господа нашого Ісуса Христа.

29 серпня - церковне свято Перенесення Нерукотворного образа Господа нашого Ісуса Христа - найвідомішої ікони Спасителя.

Утім, в народі є більш відома назва - Третій Спас, Горіховий Спас або Хлібний Спас.

Свято завжди припадає на наступний день після Успіння Богородиці та завершує серпневі свята і річні церковні свята. Від вересня в церкві починається новий календарний рік. 

Історія ікони Спас Нерукотворний

Свято згадує одну з перших ікон “Спас Нерукотворний”, яка з’явилася на рушнику після того, як Ісус Христос торкнувся рушником Свого обличчя. Образ передали правителю Єдеси - Авгару, який увірував у Господа та страждав на смертельну хворобу - проказу.

Авгар здивувався, тому що посилав до Палестини свого живописця, аби той намалював образ Ісуса та приніс Авгару. Але як не намагався живописець намалювати образ Христа, нічого не виходило. Дізнавшись про хворобу та щиру віру правителя Авгара, Ісус Христос попросив учнів принести йому рушник (убрус), омив обличчя водою та витерся убрусом. У ту ж мить на убрусі залишився образ Спасителя.

Після того, як Авгар торкнувся рушника, хвороба відступила.

Історія свята Перенесення Нерукотворного образу Господа нашого Ісуса Христа

Рушник зі Спасом Нерукотворним до 5 століття висів на стінах правителя Єдеси, а потім, коли влада стала язичницькою, на 4 століття його ховали від язичників.

У 9 столітті Спас Нерукотворний викупив імператор Костянтин Багрянородний та переніс до Константинополя.

Саме це перенесення і святкують 29 серпня. А ікона “Спас Нерукотворний” є однією з найбільш відомих та шанованих серед вірян. 

Історія та традиції Горіхового спасу

Саме 29 серпня наши пращури починали збирати врожай горіхів, при чому збирали з молитвою та вдячністю за врожай. Навіть вважали, що у цей день і горіхи, і навіть листя наповнені особливою силою. Знахарі збирали горіхове листя саме у цей день.

На Горіховий Спас святили колодязі та чистили джерела.

Вважалося, чим більше горіхів у лісі, тим краще буде врожай наступного року.

Історія та традиції Хлібного Спасу, Спасу на полотні

Ще 29 серпня називали Хлібним Спасом, бо у цей день випікали хліб з нових зерен пшениці. Такий хліб не можна було викидати, навіть наступати ногою вважалося невдачею.

У цей день жінкам заборонялося працювати, вони ходили в гості та  мандрували на ярмарок. На ярмарках продавали полотна та тканини. Вважалося, 29 серпня треба було купити будь-яку річ з тканини, і тоді рік буде добрим.

Що можна і не можна робити цього дня

29 серпня бажано відвідати храм, подякувати Богу за Його милість, та усе добре, що ви маєте.

Є благочестива традиція цього дня йти до церкви і читати Тропар Нерукотворному образу Спасителя.

У церквах святять плоди (горіхи), що вважається доброю справою.

Обмежте кількість часу для роботи, збільшіть часу для відпочинку та молитви.

Молитва Спасу Нерукотворному

Прещедрий і премилосердний Господи, Спасителю наш, Ти просвітив сяйвом Твоїм краї світу і покликав нас до єднання в Церкві Твоїй святій, обіцяючи спадок нетлінних і вічних благ. Зглянься милостиво на нас, недостойних рабів Твоїх, і не згадуй беззаконня наші, але з невичерпного благосердя Твого прости нам усі провини наші. Бо хоч переступаємо ми святу волю Твою, але не відходимо від Тебе, Бога і Спаса нашого. Перед Тобою ми згрішаємо, але Тобі єдиному служимо, в Тебе єдиного віруємо, до Тебе єдиного вдаємося, тільки Твоїми рабами бути бажаємо. Ти знаєш неміч нашу і підступи, якими звідусіль ворог оточує нас, і приваби та спокуси світу цього, через які без Тебе, як казав Ти, не можемо нічого творити. Сам, Господи, очисти нас і спаси нас. Сам просвіти наш розум, щоб непохитно вірували Тобі, єдиному Спасу і Визволителю нашому. Сам зворуши серця наші, щоб любити Тебе, Бога і Творця нашого. Сам направ ступні наші, щоб не спотикаючись ходили при світлі заповідей Твоїх. Покажи нам, Господи, велику милість Твою, щоб, догоджаючи Тобі у житті нашому, сподобились і в Царстві Небесному славити Тебе з Предвічним Отцем і Пресвятим Духом навіки-віків. Амінь.

Привітання з Горіховим Спасом

Останній Спас

Вам горіхів припас!

Давайте хліб спечемо

І в будинок друзів покличемо.

Нехай лунає дитячий сміх,

І всіх нас успіх!

***

З Горіховим Спасом привітати вас хочу,

Хай сонця промінчик в оселю ввійде!

Хай родять горіхи кожного літа,

А лихо й біда вашу хату мине.

***

Третій Спас скоріше зустрічай,

Горіхами смачними друзів пригощай.

І щедрість твоя до тебе ж повернеться,

А злість і горе тебе не торкнеться.

З Горіховим Спасом, зі Спасом вас Хлібним

Я вітаю! І жити вам безбідно

Бажаю завжди, і жити в мирі з усіма,

Щоб Господь дарував вам порятунок!

***

Третій Спас – серпневе свято,

Час збирати врожаї,

Янтарем згасає літо…

Теплих зим бажаю всім!

Хлібний Спас – світле свято. Свято літнього неба, чистої води та запашного хліба. Нехай здоров'я твоє буде міцно-горіховим, а життя хлібо-ситним. Бажаю тобі доброго врожаю: снопи удач, корзини успіхів, мішки радості та повні засіки благополуччя.

***

Вітаю з Горіховим Спасом і хочу побажати завжди мати захист від негод і бід, як горіх, захищений шкаралупою. Бажаю миру та благодаті, щасливого життя без краплі горя, брехні та жалю.

***

Зустрічайте осінь Третім Спасом! Нехай літні роботи благополучно завершаться і порадують вас новим рясним врожаєм, а на вашому сімейному столі красується завжди свіжий і смачний коровай. Щедрих запасів на зиму, чудового хліба на майбутній рік!

***

Вітаю з Горіховим Спасом. Нехай цей свято принесе сильну й міцну, як горіх, віру у вашу родину, нехай у домі вашому панує добробут і мир. Бажаю здоров’я, благодіяння, чистоти душі і радості серця.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Який сьогодні день
Наступна публікація