Ціни на пальне восени: скільки ще дорожчатиме автогаз та як зміниться вартість бензину у вересні

Ціни на пальне восени: скільки ще дорожчатиме автогаз та як зміниться вартість бензину у вересні

Фото: ТСН.ua

Бензин та дизельне паливо почало дешевшати. Основна причина - зміцнення гривні.

У другій половині серпня на ринку нафтопродуктів змінилась тенденція: після двох із половиною місяців стрімкого зростання бензин та дизельне пальне почали повільно дешевшати. За два попередні тижні середня ціна бензину А-92 на українських автозаправках зменшилась на 3 копійки, бензину А-95 та А-95 преміум – на 8 копійок, а дизельного палива – на 27 копійок.

Відреагувало на цю тенденцію і Міністерство економіки. У відомстві зменшили граничні роздрібні ціни на бензин марок А-92 та А-95 на 1,14 грн/л і дизельного пального на 0,53 грн/л. Тож відтепер вартість «звичайного» бензину на стелах автозаправок не має перевищувати 30,53 грн/л, а «звичайного» дизельного пального – 28,11 грн/л.

Водночас, зі скрапленим (автомобільним) газом ситуація протилежна: він продовжує зростати в ціні. Станом на 25 серпня літр автогазу коштував 17,46 грн, два тижні тому його ціна була на рівні 17,42 грн, а на початку літа – 15,71 грн.

ТСН.ua розбирався, що буде з цінами на пальне восени: чи почне бензин та дизель дешевшати стрімкіше, до якої позначки виросте в ціні автогаз та коли почнеться його здешевшання.

Бензин та дизельне пальне: що з цінами зараз

Порівняно з 12 червня середня ціна на бензин А-95 преміум та А-95 зменшилась на 8 копійок, з 32,13 грн до 32,05 грн та з 30,28 грн до 30,20 грн відповідно. Такі дані наводить Консалтингова група «А-95». Середня ціна бензину А-92 впала на 3 копійки – з 29,33 грн до 29,30 грн. Найбільше здешевшало дизельне пальне – на 27 копійок, з 28,47 грн до 28,20 грн.

Станом на 25 серпня найвищу ціну бензину А-95 виставили мережі «Паралель», ОККО, WOG, Shell і SOCAR. Вона є максимально дозволеною – 31,67 грн/л. Найдешевша ціна бензину А-95 – на станціях мереж «Укр-Петроль» (28,80 грн/л), «Авіас» (28,95 грн/л) та «Укрнафта» (29,0 грн/л).

Найдорожчий бензин А-92 можна знайти на станціях мережі SOCAR (31,27 грн/л), Паралель», ОККО та WOG (усюди – по 30,99 грн/л). Найдешевший – на станціях мереж «Укр-Петроль» (27,80 грн/л), «Авіас» (27,95 грн/л) та «Укрнафта» (28,0 грн/л).

Найдорожче дизельне пальне – теж на станціях мережі SOCAR, ціна за літр – 32,98 грн. Заправки «Паралель» пропонують літр «дизелю» по 30,59 грн, ОККО та WOG – по 28,64 грн. Найдешевший дизель – на станціях мереж «Фактор», Prime та «Авантаж 7», по 26,30 грн/л, 26,50 грн/л та 26,85 грн/л відповідно.

Водночас, ціни на «преміальне» паливо (А-95+), на яке не розповсюджується обмеження Мінекономіки, сягають 34,98 грн – за стільки можна заправитись на станціях мережі SOCAR. На станціях ОККО, WOG та Shell літр А-95+ коштує 34,49 грн.

Загалом від початку літа бензин А-95 преміум зріс в ціні на 1,35 грн, з 30,70 грн до 32,05 грн, бензин А-95 – на 3,12 грн, з 28,93 грн до 32,05 грн, бензин А-92 – на 1,13 грн, з 28,17 грн до 29,30 грн, а ДП – на 0,85 грн, з 27,35 грн до 28,20 грн.

Як відзначають опитані ТСН.ua фахівці з питань енергетики, високі ціни влітку на пальне є опосередкованим наслідком введення Кабінетом міністрів державного регулювання роздрібних цін на «звичайні» бензин та дизельне паливо.

«Після введення граничних роздрібних цін на пальне, «гуртовики» почали встановлювати свої відпускні ціни не від імпортного паритету як це було раніше, а виходячи з максимально рекомендованих цін, таким чином «забираючи» маржу роздрібних мереж. Тому АЗС були вимушені підвищувати і свої, роздрібні, ціни. І зараз від цього потерпають і преміальні мережі, і середня ланка, і кінцевий споживач, який в результаті і заплатить за цю ініціативу Мінекономіки, адже середні ціни на пальне влітку – зросли», - каже в коментарі ТСН.ua експерт з питань ринку палива Леонід Косянчук.  

Як наслідок, – відзначає фахівець, – сьогодні мережі АЗС «преміального» цінового сегменту пропонують постійним користувачам знижки лише в 50 копійок на літрі пального, до введення державного регулювання пропонували знижки в 5-6 грн.

Чи продовжать падіння ціни на бензин та дизель?

Опитані ТСН.ua фахівці з питань енергетики стверджують, що на європейських біржах ситуація з цінами на бензин та дизельне пальне в цілому стабільна, хоча й відбуваються невеликі коливання в межах 15-20 доларів за тонну. Разом з тим, середня вартість нафтопродуктів (бензину та дизельного палива) в Європі знизилась на ті ж 15-20 доларів.

Падінню вартості нафтопродуктів мало б сприяти зменшення ціни на нафту. За перші 20 днів серпня барель Brent здешевшав на понад 10 доларів, з 75,31 до 65,0 доларів, а барель нафти WTІ – на 11 доларів, з 73,91 до 62,25 доларів. Однак, за словами фахівців, здешевшання нафтопродуктів спиняє відсутність позитивних зрушень у боротьбі з пандемією в останній місяць та появою чуток про введення нових обмежень у зв’язку з поширенням наднебезпечного штаму «Дельта».

«Споживання пального в Європі останнім часом не зростало. Співвідношення попиту та пропозиції на європейському ринку було стабільним. Водночас, котирування нафтопродуктів на європейських біржах можуть впасти, якщо через карантинні обмеження зменшиться попит», – пояснює Леонід Косянчук.  

Котируваннями нафтопродуктів в Європі впливають і на ціни на українському ринку: «Нафтогаз», розраховуючи граничні роздрібні ціни на пальне для Мінекономіки, користується даними американського інформаційного агентства Platts. А низка українських мереж дорожчого цінового сегменту виставляють на стелах своїх АЗС максимально допустимі ціни, інші АЗС, середнього та низького цінового сегменту, – використовують граничні ціни Мінекономіки як індикатор.

Однак, як пояснив в коментарі ТСН.ua заступник директора Науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев, основними факторами, що визначають ціни на пальне на українських АЗС, лишаються курс гривні та вартість нафтопродуктів на кордоні. За його словами, саме через зміцнення національної валюти Мінекономіки й зменшило граничні роздрібні ціни: нафтопродукти, які ми імпортуємо, тепер коштують менше в гривневому еквіваленті.

Фахівці прогнозують, що ціни на бензин та дизельне пальне найближчим часом мають дещо знизитись, однак загалом ситуація залишиться стабільною.

«На найближчий період я особливих змін не очікую. Серпень та вересень – місяці максимально активного споживання пального: по-перше, через осінні сільськогосподарські роботи, по-друге, люди повертаються з відпусток. А вже в кінці вересня починається «мертвий» період, і зменшується споживання», – каже Леонід Косянчук.

Погоджується з таким прогнозом і Геннадій Рябцев. За його словами, на ринку бензину ситуація досить стабільна, форс-мажорних обставин не очікується – ресурсу багато, він постачається з великої кількості напрямків, і зберігати його відносно дешево.

Така ж ситуація і з дизельним паливом. Як пояснює фахівець, аграрні підприємства у липні та серпні закупили навіть більші обсяги, аніж було потрібно для осінніх польових робіт, до того ж за цілком прийнятними цінами.

Коли припинить зростання ціна на автогаз

Влітку, паралельно зі здорожчанням бензину, зростала ціна скрапленого газу. Якщо на початку липня літр пального коштував 15,36 грн, то зараз, наприкінці серпня, його вартість вже дорівнює 17,46 грн/л.

Основна причина зростання ціни – дефіцит автогазу та, як наслідок, ажіотажний попит. Він виник внаслідок перебоїв постачання скрапленого газу з Росії та Білорусі у травні та червні 2021 року. Нагадаємо, за даними Консалтингової групи «А-95», російський та білоруський автогаз займає близько 70% усього українського ринку.

Фахівці пояснюють, що на відміну від дизельного пального та бензину, гуртові продавці скрапленого газу торгують «з коліс», тобто не мають стратегічних запасів ресурсу.

«В літні місяці, коли висока температура, газ дуже затратно та важко зберігати. При нагріванні рідина перетворюється в газоподібну суміш, після чого навіть на модулях, що стоять на АЗС, підриває запобіжний клапан і газ витікає в повітря», – пояснює Леонід Косянчук.

Як каже Геннадій Рябцев, хоча постачання скрапленого газу вже відновлено, на роздрібному ринку спостерігаються наслідки переривань, адже ціни на українських заправках інерційно реагують на те, що відбувається у гуртових продажах.

При цьому, у червні менше ніж за місяць гуртова ціна скрапленого газу збільшилась на 2400 грн/тонну. Фахівці пояснюють, що на стелах заправок автогаз мав подорожчати приблизно на 2,5 грн/л, однак зріс в ціні лише на 1,5-1,7 грн/л.

«Якби автогаз здорожчав ще на гривню, він міг би втратити свою привабливість як альтернативне паливо. Якщо ціна на зріджений газ зростає до рівня в 55-58% від вартості бензину А-95, власникам автівок простіше і дешевше заправлятися бензином. Зараз ми вже дійшли до цієї межі, а в «преміальних» мережах газ навіть перевищив 60% від вартості бензину А-95», – каже Леонід Косянчук.

Фахівець прогнозує, що незабаром автомобільний газ почне дешевшати: якщо не в серпні, то у вересні – точно.

«Якщо власники автівок масово почнуть переходити на бензин, скраплений газ може здешевшати суттєво. Тоді власникам АЗС буде вигідніше продати по собівартості, аніж витрачати кошти на його зберігання в надії спробувати заробити 1 грн на літрі», – пояснює Леонід Косянчук.

На думку Геннадія Рябцева, восени падіння ціни на скраплений газ буде достатньо суттєвим, літр пального може здешевшати навіть на кілька гривень.

«Єдине, що може цьому завадити, – різке послаблення гривні, яке прогнозується в четвертому кварталі 2021 року», – резюмує фахівець.

Повʼязані теми:

Наступна публікація