Досі жодна інша країна не готувалася до суду під час війни.
Скляний хмарочос у Гаазі просто навпроти Югославського трибуналу – приміщення Євроюсту. Тут у липні 2023 року почав роботу Міжнародний центр переслідування злочину агресії в Україні. Це важлива ланка перед створенням трибуналу. Тут збирають докази.
Про це йдеться у проєкті журналістки ТСН Наталі Ярмоли.
Тут регулярно зустрічаються 16 прокурорів із шести країн: Польщі, Литви, Естонії, Латвії, Словаччини та Румунії. Це ті, що можуть зібрати свідчення біженців. А ще представник зі США та міжнародного кримінального суду. Разом вони збирають, обмінюються і систематизують докази для майбутнього трибуналу.
“Ідея Євроюсту в тому, щоб координувати зусилля різних держав. Щоб уникнути цього повторення дій, повторення допитів, певних процесуальних дій. І для того, щоб з такої фрагментованої інформації мати уявлення про докази, які наявні в тій чи іншій державі, саме було створено цю базу. Вона називається Електронною базою щодо основних міжнародних злочинів, до якої країни можуть передавати наявні у них докази стосовно основних міжнародних злочинів. Тобто вони вже пройшли первинну перевірку, вони вже є доказами і можуть безпосередньо одразу використовуватися. Щодо цього факту в нас є докази п’яти країн, щодо цього в нас є докази 10 країн… І це дозволяє, наприклад, тим самим українським органам не розсилати хаотично запити про міжнародну правову допомогу до різних держав, щоб вони були використані в суді”, – розповіла прокурорка зі зв’язку для Євроюсту від України Мирослава Красноборова.
Ця співпраця розпочалася буквально від перших днів повномасштабного вторгнення. Коли мільйони українців тікали від бомб та окупації до Європи, важливо було не втратити свідчення тих, хто бачив злочини на власні очі.
Європейські країни, що межують з Росією та Україною, взялися допомогати зі збором свідчень.
“Будь-які свідчення – це є також ваш внесок у перемогу правосуддя. Хтось вважає, що його свідчення зовсім дрібні, але, можливо, саме цього шматочка пазла й не вистачає для того, щоб довести той чи інший злочин”, – розповіла Мирослава Красноборова.
І це унікальна система. Досі жодна інша країна не готувалася до суду під час війни.
На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: Путіна (не) посадять? Документальний фільм: Матеріали для Гааги. Чиї накази повторює Путін?
Читайте також:
- Чи дійсно ATACMS вдарив по складу боєприпасів у Брянській області: Зеленський відповів
- РФ залишилося 5,5 км до закриття котла на південь від Курахового – аналітик BILD
- Ядерні погрози від Росії: чи варто боятися українцям