Ні у Києві, ні у Варшаві немає ще спільного, сучасного підходу до цієї трагедії – депортації українців.
12 вересня вшановують жертв примусового переселення українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках.
Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.
На Донбасі їх називали "западенцями" і "бандерами". Але вони продовжували вперто говорити українською і берегли свої традиції. Вони - це українці з Польщі, яких тодішня комуністична влада, домовившись із Радянським Союзом, брутально виштовхала із батьківських хат, прикриваючись папірцем про якийсь там "обмін населенням".
Згадувати про це в Союзі було категорично заборонено. Що таке депортація, коли тобі дають кілька годин на збори і змушують покинути майже все нажите, українці та світ тільки недавно дізналися з розповідей кримських татар.
Це зараз ми знаємо, що ідол світового поп-арту Енді Воргол - етнічний лемко Андрій Верхола. І музику гімну України створив також лемко Михайло Вербицький.
Історії лемків, яких примусово депортували, дивіться в сюжеті ТСН.Тижня.
До студії ТСН.Тижня завітала "лемківська принцеса" – Христина Соловій. Цю співачку широкому глядачеві відкрив телеканал "1+1" в програмі "Голос країни". Вона – з лемків. У її родині збереглася пам’ять про ту трагічну депортацію. У Христини є цілий цикл саме лемківських пісень.
Спеціально для ефіру, де вшановували пам’ять тисяч українців, яких спробували вирвати з корінням з рідної землі, у прямому ефірі ТСН.Тижня Христина Соловій та гітарист Нікіта Юдін презентували унікальне виконання лемківської пісні.
Депортація українців з Польщі - нашої дружньої країни - досі залишається болючим місцем у стосунках двох країн. Ні у Києві, ні у Варшаві немає ще спільного, сучасного підходу до цієї трагедії. Ще багато треба попрацювати науковцям. Написати спільні підручники, можливо. Бо там, де не спілкуються вчені, у кожну історичну шпарину залазять вороги, щоб розсварити.