Рибна мафія захопила держорган: завдяки ТСН.Тижню розпочали кримінальні провадження

Рибна мафія захопила держорган: завдяки ТСН.Тижню розпочали кримінальні провадження

УНІАН

Тривають тотальні перевірки в Держрибагентстві, а сама структуру переформатують в іншу.

У ТСН.Тиждень 9 травня йшлося про те, як одна з державних структур перетворилась практично на організоване злочинне угруповання. І замість того, щоб охороняти, очолила браконьєрів в Україні.

За тиждень, що минув, незаконий вилов риби, кажуть інформатори, притих. І поки учасники рибних схем намагаються з'ясувати, хто ж замовив цей матеріал, ТСН.Тиждень продовжив розплутувати цей рибний клубок.

Рибалки зізнавалися у здирствах та покриванні місцевих рибінспекторів. Інспектори розкривали схеми заробітку на воді. Журналісти їздили в нічні рейди. Бачили на власні очі всипані браконьєрськими сітками водойми в нерест. Знаходили вкрадену рибу на базарі. Викликали інспекторів держрибагенції, які, схоже, самі ж і покривають рибних торгашів. А ще розкрили рибну аферу на найбільшому лимані Одещини – Дністровському. Там прямо посеред лиману, в який упадає Дністер, а сама водойма сполучається з Чорним морем, на основі підробних документів створили ставок зі спецрежимом. І в місці, накресленому на воді, ловлять скільки хочеш, коли хочеш і як хочеш.

"Під час нересту всім ловити не можна, а цим особливим, в цій особливій зоні,чомусь можна. Всі не мають право працювати від нового року завдяки бюрократіїї, а ці мають. Це узаконене браконєрство", - каже голова ГО рибалок Дністровського лиману Олександр Крачок.

Рибалки повстали проти чорної діри посеред лиману. Перекривали дороги. Міндовкілля режим скасувало. Та легальні браконьєри повернули його через суд. А організація, яка це все покриває, з цього годується і забезпечує, Держрибагенція України каже, що винні не вони.

"Саме науковці цей режим розробляли. Є первина процедура, якщо наукова установа розробила - то ми не можемо виставляти претензії до науковця", - сказав в.о. голови Держрибагентства Олег Бездуганов.

Новини тижня: яких змін зазнала ситуація з незаконним виловом риби на Дністровському лимані

Новини тижня: яких змін зазнала ситуація з незаконним виловом риби на Дністровському лимані

Крига скресла?

За тиждень сюжет ТСН.Тижня набрав майже пів мільйона переглядів та сотні коментарів у YouTube. Люди відкрито писали прізвища інспекторів-корупціонерів і вимагали покарання.

І якщо в першому матеріалі рибалки та інспектори боялися за своє життя й погодилися говорити лише за умови, що буде змінено голос та сховано обличчя, то після сюжету почали зізнаватися відкрито.

Сергій Прокопенко нині співвласник підприємтва, що ловить рибу в кількох областях України. До 2014-го працював в органах Держрибохорони на керівних посадах.

"Думав, все буде по-чесному після Майдану. То такси утроїлись. Треба з кожного баркасу платить. Раніше було 100 баксів, зараз 300 треба, за що? Якщо не несеш і багато балакаєш - то в тебе горить все. У мене в друга у Вилково спалили всі човни за те, що дань не носив", - говорить Сергій Прокопенко.

Каже, дійшло до того, що в рибінспектори вже відкрито почали переманювати його рибалок.

"Рибоохорона підходить до моїх працівників і каже: треба перейти з цієї фірми на другу і у вас все буде добре. Ловіть, що хочте і коли хочте – без обмежень", - каже Прокопенко.

Чи будуть зміни?

ТСН.Тиждень написав листа до РНБО, Державного бюро розслідувань, журналісти пішли до поліції із запитанням, хто буде покараний.

"Щодо ситуації по Дністровському лимані ще в січні 20-го року було відкрито кримінальне провадеження. Проведено низку слідчих дій. Там були завищені ліміти. Підтверджую, як і сказано у вашому випуску. Також відкрите кримінальне провадження за статтею 367 (службова халатність) відносно працівників Державного агентства рибного господарства на Одещині, по ньому будуть проведені слідчі дії", - сказав начальник управління авіації та поліції на воді Нацполіції України Сергій Науменко.

Кажуть, таке незаконне спеціальне товарне рибне господарство (СТРГ) в Україні не одне. Й обіцяють навести лад із так званим науковим ловом. Це коли браконьєри купують у наукових інститутах собі довідки й ловлять рибу тоннами навіть у нерест, прикриваючись наукою.

"На жаль, ми маємо непоодинокі факти використання цієї науки для прямого відвертого браконьєрства", - наголосив начальник управління авіації та поліції на воді Нацполіції України Сергій Науменко.

Мародерства більше не буде

ТСН.Тиждеь пішов до міністра. Але не одразу й розібралися, хто потрібен. Бо за два роки Держрибагентство, яке контролює вилов риби, змінило три міністерства, до яких приписано, пережило сім міністрів та чотири керівники агенції. Від березня цього року Держрибагенція підпорядковується новоствореному Міністерству аграрної політики та продовольства України. Його очолив Роман Лещенко.

"Цей режим СТРГ виданий на підставі підробних документів і легалізований керівництвом Мінагро 2018 року, керівництвом рибного агенства в 2019 році узаконене рішення судів 20 і 21 року. І це схема, йдеться про сотні мільйонів збитків", - сказав міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.

Зізнається, ситуація з рибною галуззю критична. А далі каже слова, які досі лунали лише в сюжетах - державний орган захопила рибна мафія.

"Держрибагенція перетворилася в корупційну гідру, в рамках якої кошмарять рибалок".

Та перш ніж ухвалювати ці управлінські рішення, замовив незалежний аудит галузі. Він іще триває. Але те, що вже стало відомо, називає мародерством. Корупціонери примудрилися навіть свій офіс викрасти.

"У нас немає навіть приміщення Державного агенства рибгосподарства. Київська міська рада повідомила, що вона збільшує в 10 разів орендну плату Держагенству рибгосподарства, потім провела політику, що воно - це приміщення аварійне і основне рішення,яке ухвалила міська влада, – виселити держорган. А оскільки приміщення аварійне, його треба зачитити і побудувати якісні, нові, сучасні висотки. Це все, що ви повинні розуміти, в якому стані перебуває рибна галузь. Це абсолютна схема", - зазначив міністр.

Але й це ще не все. Із трьох українських риболовецьких траулерів-морозильників, які добувають рибу в океані, залишилося два. Одне втопили за дивних обставин, інші - держава передала офшорній компанії-посереднику, яка здає в оренду державні судна майже задарма, каже Роман Лещенко.

"110 тисяч доларів на місяць втрачаємо на заниженій оренді суден, які є державною власністю. Фактично наш міжнародний флот вбитий. Трагедія полягає в тому, що це підписували посадові особи", - говорить міністр.

Аудит буде завершено за два тижні. Та в міністерстві вже мають план змін.

"На базі Державного рибагенства формуємо Державне агентство меліорації та рибного господарства. Рибохорону передаємо на екологічну інспекцію. Штат зачищаємо", - повідомив міністр.

Сподіваємося, ці обіцянки будуть виконані. Утім, дзвінки з високих кабінетів, і від різних обласних голів уже почалися. Велика рибина заворушилася.

Але наразі можемо сказати. До одного кримінального провадження щодо рибної мафії, яке вели правоохоронці, після сюжету ТСН.Тижня додалося ще одне.