Дипломатичні війни: як через сім років після вибухів на складах боєприпасів здетонував скандал між Чехією та Росією

Дипломатичні війни: як через сім років після вибухів на складах боєприпасів здетонував скандал між Чехією та Росією

Фото: ТСН.ua

Вибухи на складах боєприпасів у Врбетіце у 2014 році забрали життя двох людей.

На тлі нарощування російських військ біля кордонів з Україною, загострення відносин РФ і Заходу, між Москвою і Прагою розгорівся новий гучний скандал, пов’язаний зі справою 2014 року і супроводжується взаємною висилкою дипломатів. Йдеться про вибух на складі боєприпасів в селі Врбетіце в жовтні 7 років тому. Чеська сторона стверджує, що до нього причетні співробітники російської розвідки. Своєю чергою, Росія розцінює ці дії як ворожі, називаючи їх "голослівними" і "абсурдними".

ТСН.ua розповідає про вибух у Врбетіце, який підірвав дипломатичні відносини двох країн, чому влада Чехії пов'язує його з росіянами і яке місце має Україна в цій справі.

Що відомо про вибухи на складах боєприпасів?

Вибухи на двох складах боєприпасів сталися ще у 2014 році в чеському селі Врбетіце, яке розташоване на сході країни, недалеко від кордону зі Словаччиною та Австрією. За деякою інформацією, на складах зберігалися боєприпаси чеської фірми, яка займалася постачанням зброї до України.

Так, перший вибух прогримів 16 жовтня на складі з 50 т боєприпасів. Повторний інцидент за два місяці стався за кілометр від першого. На другому складі вже зберігалося 100 т боєприпасів.

Вибухи були такої сили, що в будинках повилітали шибки, а уламки розкидало в радіусі 800 м від місця, де була складська будівля. Матеріальні збитки сягнули десятки мільйонів крон. Тоді екстрено евакуйовували місцевих жителів. Вибухи призвели до загибелі двох людей - чоловіків, які там працювали.

Російський слід у справі про вибухи

Після інциденту адміністрація арсеналу зробила заяву, що до інциденту причетний хтось ззовні. І вже за сім років, 17 квітня 2021 року Ян Гамачек, який перебуває на посадах в.о. міністра закордонних справ і очільника МВС Чехії, скасовує поїздку до Москви, і лунає заява чеських посадовців про висилку 18 російських дипломатів, "які були ідентифіковані як співробітники ГРУ і Служби зовнішньої розвідки (СЗР)". За словами політиків, уряд Чехії отримав незаперечні докази причетності російських спецслужб до вибуху на складі боєприпасів у Врбетіце в жовтні 2014 року.

"На підставі чітких доказів, отриманих від наших служб безпеки, я мушу зазначити, що є обґрунтована підозра в причетності російських офіцерів ГРУ до вибуху на складах боєприпасів у Врбетіце 2014 року, де постраждали наші громадяни", - сказав прем’єр-міністр Чехії Андрей Бабіш.  

За інформацією Respekt, слідчі ще торік отримали нову інформацію у цьому розслідуванні, але урядовий комітет з питань розвідки Чехії обговорив їх тільки у квітні 2021 року. Так, чеські спецслужби вважають, що у підготовці вибухів на складах у Чехії брали участь щонайменше шість агентів ГРУ РФ з підрозділу 29155, члени якого здійснюють акти насильства за межами Росії. 

За версією Bellingcat у підготовці вибуху причетні зокрема, агенти російської ГРУ Мишкін і Чепіга, також відомі як Петров і Боширов, які стояли за отруєнням Скрипалів у британському Солсбері.

Журналісти вважають, що керував операцією особисто генерал-полковник російської розвідки Андрій Авер'янов, участь якого, зауважують в Bellingcat, вказує на зв'язок "з політичним керівництвом Росії". У журналістському розслідуванні йдеться, що російські агенти Олександр Мишкін і Анатолій Чепіга прибули до Праги рейсом з Москви 13 жовтня 2014 року, а вже 16 жовтня виїхали до Австрії, звідки повернулися до Москви.

Крім того, чеські спецслужби вважають, що вони відвідували місце вибуху за день до інциденту. Це підтверджують знімки з камер відеоспостереження, які має слідство. Також повідомляється, що четверо з шести росіян після операції отримали  військові нагороди у РФ.

"Поки не зрозуміло, коли і як група ГРУ отримала доступ до складу боєприпасів, щоб закласти вибухівку. Як повідомила чеська поліція і ЗМІ, Чепіга і Мишкін, представившись потенційними покупцями зброї у Народної гвардії Таджикистану, запросили доступ до закритої ділянки складу на період 13-17 жовтня 2014 року у компанії Imex, одного з найбільших операторів зберігання на складі боєприпасів", - повідомляє Bellingcat.

Своєю чергою, влада Чехії обіцяла розсекретити доповідь контррозвідки, де наводяться докази причетності агентів російських спецслужб до вибуху у Врбетіце. Нині чеська поліція оголосила чоловіків у розшук. Інші подробиці справи поліція не розкрила, як і не підтвердила, що цих шпигунів РФ підозрюють в організації вибухів.

Розслідування справи

У розслідуванні йдеться, що росіяни підірвали арсенал, бо звідти один із болгарських торговців мав намір продати партію зброї Україні. На думку ЗМІ Чехії, які посилаються на джерела у слідстві, вибух, імовірно, мав статися не на території Чехії, а під час транспортування зброї. Передати зброю начебто мав болгарський бізнесмен Омелян Гебрев. Однією з версій є те, що вибух би зашкодив репутації торговця зброєю.

Крім того, прем'єр-міністр Чехії Андрій Бабіш 21 квітня заявив, що "агенти атакували товари болгарського торговця зброєю, який, ймовірно, продав її сторонам, які воювали проти Росії".

Також відомо, що незадовго після інциденту чоловіка двічі намагались отруїти тим таки "Новачком". The Insider і Bellingcat з'ясували, що до отруєння Гебрева був причетний співробітник російської розвідки, який керував операцією отруєння Скрипалів у Солсбері - Сергій Федотов.

"Поліція та секретні служби наразі працюють з двома версіями, куди мала вирушити ця зброя. Одна версія – що ця зброя мала вирушити до України. Як ми знаємо, у жовтні та грудні 2014 року сталося два вибухи у Врбетіце, у цей час вже тривала війна проти України з боку Росії. Якби ця зброя вирушила до України, то її, безперечно, використали б для посилення української боєздатності, а такий варіант РФ міг бути небажаним", - переконаний журналіст-розслідувач видання Respect Ондржей Кундра.

Своєю чергою, громадянин Болгарії Еміліан Гебрев офіційно заперечив, що його компанія EMКO будь-яким чином пов'язана з вибухами на військових складах в Чехії в 2014 році. Він також запевнив, що компанія ніколи не поставляла і не планувала постачати зброю до України.

Твердження про те, що боєприпаси, знищені в результаті теракту в Чехії в 2014 році, призначалися для реекспорту EMKO в Україні, не відповідають дійсності. EMКO підтверджує свою готовність співпрацювати зі слідчими органами Чеської Республіки та інших союзних країн для встановлення істини у цій справі. EMKO готова співпрацювати зі слідчими органами Болгарії, якщо вони проявлять інтерес", - йдеться в заяві.

Компанія EMКO вважає, що оприлюднені заяви про вибухи в Чехії в 2014 році містять "низку суперечностей і навіть взаємосуперечливих заяв".

Утім, у Гебрева стверджують, що до вибуху в Болгарії та отруєння "Новачком" у Великій Британії в 2018 році причетна російська розвідка.

Новини світу: вибухи на складах зброї у Чехії готували мінімум 6 співробітників ГРУ Росії

Новини світу: вибухи на складах зброї у Чехії готували мінімум 6 співробітників ГРУ Росії

Реакція Чехії

В. о. міністра закордонних справ Чехії Ян Гамачек оголосив, що Чехія висилає з російського посольства в Празі 18 дипломатів, визнаних співробітниками російських спецслужб. Також Гамачек скасував робочий візит до Москви, запланований на 19 квітня, а згодом заявив, що Прага вітала б вислання офіцерів російських спецслужб союзниками по Євросоюзу і НАТО.

У ніч проти 21 квітня чеські силовики провели масштабну спецоперацію і затримали принаймні п'ятьох місцевих громадян, які, як підозрюють, воювали на Донбасі на боці російських окупаційних військ. У поліції наголошують, що операція не пов'язана з вибухами на складах боєприпасів в 2014 році в селі Врбетіце, а затриманих підозрюють у співпраці з тими російськими ГРУвцями, які працювали під прикриттям російської амбасади в Празі.

Вже 22 квітня сенат Чехії 67 голосами підтримав резолюцію, в якій назвав вибухи 2014 року "актом державного тероризму проти одної держави ЄС, а отже, і проти всього Європейського Союзу". Крім того, сенатори закликали чеський уряд розірвати договір про дружні відносини та співпрацю з Росією і скоротити кількість працівників російського посольства до однієї людини.

Сенат також закликав обговорити ситуацію навколо вибухів на рівні Ради безпеки ООН, НАТО та ЄС і вимагати від Росії компенсацій.

Що каже на звинувачення Росія?

Російські посадовці відкидають звинувачення. Речниця МЗС РФ, коментуючи скандал, назвала закиди Чехії «фокусами», США звинуватила у тому, що мовляв країна стоїть за інформаційною кампанією Чехії проти Росії.

"Празі добре відомо, що піде за подібними "фокусами", - сказала вона і додала: - цей ворожий крок став продовженням серії антиросійських акцій, зроблених Чехією за останні роки. Не можна не бачити також американський слід. У прагненні догодити США на тлі нещодавніх американських санкцій проти Росії чеська влада в частині навіть перевершила своїх заокеанських господарів".

Попри гучні заперечення, вже 18 квітня Росія заявила, що видворяє 20 працівників посольства Чехії у Москві. Загалом, як пише чеське інтернет-видання Novinky.cz, у посольстві Росії в Празі до взаємних видворень працювало близько 120 осіб, а у посольстві Чехії у Москві удвічі менше.

Крім того, Москва заборонила США і Чехії брати на роботу у свої посольства громадян РФ.

Новини світу: Москва відповіла на висилку своїх 18 дипломатів з Чехії

Новини світу: Москва відповіла на висилку своїх 18 дипломатів з Чехії

Водночас підтримку Чехії вже висловили у кількох країнах. Зокрема, очільник МЗС Великої Британії Домінік Рааб наголосив, що країна "повністю підтримує своїх чеських союзників, які показали, як далеко можуть зайти співробітники ГРУ в спробах здійснити свої небезпечні і шкідливі операції".

А офіційний представник НАТО запевнив у підтримці Чехії , назвавши дії РФ в Чехії "зловмисними". В українському МЗС наголосили, що подібні злочини мають бути покарані і зауважили, що Україна надто добре знає "зловмисні методи РФ".

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Дипломатичний скандал у Чехії – "Секретні матеріали"

Дипломатичний скандал у Чехії – "Секретні матеріали"

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1622
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація