До Дня Незалежності Нацбанк вводить п'ять нових монет: найдорожча новинка - золота

10 серпня в обігу з’явилась перша монета (номіналом 5 грн), яка виготовлена з нейзильберу. Її тираж – 50 тис. шт., коштує вона 71 грн.

Монетний двір карбує пам’ятні моменти до 30-ти річчя Незалежності України. Монети номіналом 1, 5, 10, 50 та 250 гривень виготовлені із різних металів та мають обмежений тираж. Найдорожча новинка - золота. І вартує чимало тисяч гривень. Втім, є у металевих гривнях і спільна риса: на них зображені стилізовані національні символи України.

Про те, який вигляд мають "святкові" монети та як метал перетворюють на гроші - 10 серпня йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Ця робота потребує повної зосередженості, уваги та міцної руки. Володимир відтворює в гіпсі орнамент нового проєкту.

"Конституційний суд України – 25 років, медаль", - розповідає він.

Протягом двох тижнів скульптор спеціальним інструментом прискіпливо переносить ескіз малюнка на збільшену модель медалі. За тим самим принципом тривала робота і над новими монетами до Дня Незалежності.

"Цікава вийшла монета, незвична для нашого виробництва тим, що по-новому зроблена. Новизна - у використанні лазера для фрезерування орнаменту", - пояснює головний художник-скульптор монетного двору Володимир Атаманчук.

Гіпсова модель за кілька кроків виробництва перетворюється на металевий штемпель. Він потрапляє до рук гравера, який під мікроскопом доводить майбутній зразок монети до ідеалу.

"Усуваються дефекти, полірую, шліфую, щоб не було відколів, а то потім все перероблювати", - говорить гравер Володимир Ровенко.

Головний процес виробництва відбувається в залі, де німецькі преси вкарбовують в метал 30-ти річну історію Незалежності України. Першою у світ виходить п’ятигривнева монета. На ній лелеки, які пролітають над полями у вигляді стилізованих орнаментів та кольорова вишивана стрічка. У кожному зображений свій символізм.

"Стилізовані поля під українську вишиванку, а з іншого боку наша ДНК у вигляді стрічки-вишиванки, в якій закодовані глибинні символи нашого народу", - розповідає головна експертка відділу нумізматичної продукції Вікторія Сузанська.

Пані Тетяна у символізм особливо не занурюється, бо у неї найвідповідальніша робота. Вона викарбовує золоті монети номіналом 250 гривень. Тому, щоразу - перед початком процесу - і зразок, і заготовку ретельно протирає, продуває і виставляє з ідеальною точністю. Брак у цій справі коштує дорого.  

"Знаєте скільки коштує ця монета? Ні. Ви в руках тримаєте 140 тисяч гривень. Хороша сума", - говорить вона.

Лише 400 екземплярів, кожен вагою 62 грами золота - найкоштовніша гривня у серії про незалежність. Пів кіла срібла з елементами позолоти – ще одна ювілейна монета. Номінал 50 грн, ринкова вартість – 20 тисяч. Кожною із них можна розрахуватися, приміром, у супермаркеті.

Новини України: до 30-річчя Незалежності карбують ювілейні гривні

Новини України: до 30-річчя Незалежності карбують ювілейні гривні

"Якщо на срібній пів кілограмовій монеті є номінал 50 грн, ви можете піти до магазину і купити все, що забажаєте на 50 грн, коли вартість цієї монети - 20 тисяч грн", - говорить директор монетного двору Володимир Решинський. 

Пам’ятні монети переважно розкуповують колекціонери або на подарунок. Банкіри радять використовувати гроші із коштовного металу і як інвестицію. Вартість золота та срібла може зростати, а тому 30-ти річчя Незалежності країни має принести дивіденди.  

Читайте також:

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
30-та річниця Незалежності України
Наступна публікація