Екзотичний курс валют в Україні: долар уже по 40 гривень, чого очікувати далі

Гривня продовжує дешевшати, за два тижні національна валюта втратила до долара 95 копійок.

Долар продають уже по 40 гривень

Долар продають уже по 40 гривень / © ТСН.ua

Минулого тижня курс долара таки подолав рубіж у 40 гривень. Йдеться про готівковий ринок, але й на безготівковому курс упритул наблизився до сорока – на вечір п’ятниці, 19 квітня, на міжбанку було 39,93 грн/долар. Нацбанк водночас не робив рішучих дій, аби курс зупинився.

Чого очікувати поточного тижня – паніки на ринку і обвалу курсу, плавного його зростання чи стабілізації, а то й зниження, чи варто вкладати кошти у валюту, що вигідніше: євро, долар, чи є інші варіанти, читайте в щотижневому аналітичному проєкті сайту ТСН.ua.

Ви дізнаєтеся:                                                                                                                         

  • що відбувається на готівковому ринку валюти;

  • чого очікувати від курсу поточного тижня (22-28 квітня);

  • продавати чи купувати готівкову валюту.

Наші експерти: член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко та фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

Що відбувається на ринку валют

Повільний висхідний тренд, який з незначними короткими коливаннями донизу триває вже три місяці, у підсумку призвів до того, що очікувані 40 гривень за долар нарешті стали реальністю. Минулої п’ятниці лише одиниці банків і пунктів обміну валют тримали курс продажу нижче 40 грн/долар. За інформацією спеціалізованих сайтів finance.ua та minfin.com.ua, на готівковому ринку середній курс продажу становив 40,10 грн/долар (+45 коп.), а максимальний досяг 40,50 (+60 коп.). Найвищий курс купівлі дійшов до 39,90 грн/долар (+55 коп.).

Вартість євро була стабільною три дні – від понеділка до середи, 15-17 квітня, потім почала стрімко наздоганяти долар. За четвер і п’ятницю євровалюта долала у середньому 37 коп. у продажу (до 43,07 грн/євро) і 25 коп. у купівлі (до 42,34 грн/євро).

На неділю, 21 квітня, встановились курси 40,15 грн/долар у продажу і 39,55 у купівлі, для євро відповідно 43,10  і 42,40 грн/євро. Тобто за тиждень долар подорожчав на 50 коп., євро – на 30 коп.

На нелегальному ринку, за даними сервісу "міняйло" (miniaylo) сайту finance.ua, де публікуються заявки на купівлю-продаж готівкової валюти між фізособами, курси обох основних валют невпинно зростали весь тиждень, причому як у продажу, так і в купівлі. У підсумку за понеділок-суботу долар у середньому подорожчав у продажу на 60 коп., до 40,10 грн/долар, у купівлі на 25 коп., до 38,90, євро – на 30 коп. у продажу (до 43,13 грн/євро) і на 29 коп. у купівлі (до 42,97). У неділю тренд у купівлі змінився на низхідний, це вказувало, що міняйли не чекають подальшого росту курсу як долара, так і євро, тому хочуть придбати валюту якомога дешевше. На 21 квітня за долар вони пропонували в середньому лише 38,10 грн, за євро – 42,75 грн.

Нацбанк у квітні продовжує девальвувати гривню, встановлюючи нові антирекорди падіння її вартості. За тиждень, від 15 до 22 квітня, американська валюта подорожчала на 39 коп., до 39,79 грн/долар. У підсумку гривня за два тижні втратила до долара 95 коп. або майже 2,5%.

Офіційний курс євро зріс за тиждень трохи менше – з 41,97 до 42,38 грн/євро або на  41 коп. за тиждень.  

Співвідношення долар/євро змінилось за цей час з 1,06 до 1,065 долара за євро.

Експерти визнають, що Нацбанк повільно послаблює гривню, однак вважають: ні підстав для паніки, ні побоювання, що гривня от-от впаде, нема.

"Є три моменти. Перший – продаж готівкової валюти по високому курсу – це політика окремих комерційних банків, які хочуть заробити. Другий – Нацбанк аврально не продає валюту на міжбанківському ринку. Третій – регулятор проводить контрольовану девальвацію гривні", – пояснив Олександр Охріменко.

Чого очікувати від курсу валют цього тижня

Експерти прогнозують подальшу девальвацію гривні, а от наскільки значною вона буде поточного тижня – їхні очікування відрізняються.

Олександр Охріменко вважає, що поки середній готівковий курс залишиться на досягнутому рівні у 40,15 грн/долар.

"Сальдо тобто різниця між купівлею і продажем валюти населенням, постійно зменшується, хоча валюти й купують більше, ніж  продають. Це не дозволить комбанкам значно "задерти" курс", – аргументував Олександр Охріменко. 

Олег Пендзин очікує подальшого знецінення гривні.

"Долар буде дорогим на поточному тижні, – вважає експерт. – Причина – Україна якраз має отримати другий транш у 1,5 млрд євро фінансової допомоги від ЄС. Нагадаю: перший транш у 4,5 млрд євро був у березні, і тоді курси долара і євро так само помітно збільшились, аби конвертувати ці кошти для держбюджету України максимально вигідно. Очевидно, що готівковий ринок прямуватиме за міжбанківським. Яким буде готівковий курс – побачимо, але вищим, ніж зараз".

Нарешті Андрій Шевчишин нагадав, що серйозні наслідки ударів країни-агресора по енергосистемі України збільшили обсяги імпорту електроенергії, а отже – потребу у валюті в імпортерів.

"Експортери продають певні обсяги валюти, більші або менші, а от попит на струм постійний і стабільний, – аналізує Андрій Шевчишин. – Тобто висхідний тренд на міжбанківському ринку продовжиться. Коли в НБУ скажуть курсу "стоп", знають тільки там. Можливо, це буде 40 грн/долар і на якийсь час настане стабілізація".

Продавати чи купувати валюту

Найбільш чітку пораду дав Олег Пендзин.

Експерт був категоричним: "Якщо є ті, хто готовий зараз купувати долари дорожче, ніж 40 гривень за один – то їхня справа. Однак не раджу, бо цей екзотичний курс довго не втримається, він піде вниз. І депозити у гривні не потрібно чіпати, якщо не підійшов термін їхнього закінчення".

Олександр Охріменко також не радить купувати зараз дорогі долари, а от євро – варто. І ось чому, на його думку.

"Зарубіжні фінансові аналітики очікують у середньостроковій перспективі, тобто до кінця поточного року, посилення євро щодо долара, – зазначив експерт. – Якщо не вдаватись у тонкощі – зараз 1 євро коштує 1,06-1,07 долара, а може бути близько 1,15 і вище. Тобто той, хто інвестує у євровалюту, залишиться у виграші, бо євро до гривні подорожчає більше, ніж долар". 

Андрій Шевчишин не дав однозначного прогнозу: залишатись у гривні чи купувати валюту.

"Наразі гривневі депозити вигідніші, навіть якщо їх відкрити завтра, – говорить експерт. – Навіть за умови, що до кінця року готівковий долар подорожчає до 41 гривні, тобто ще на 3%, вклад у гривні  дасть прибуток у 2-2,5 раза вищий. Але валютна готівка має перевагу в тому, що убезпечує від непрогнозованих ризиків, ймовірність яких у воєнний час може бути значною".

Щодо продажу готівкової валюти з метою отримання прибутку – експерти радять це робити лише у випадку, якщо долари були куплені не пізніше, ніж 2,5 року тому за курсом близько 30 грн/долар. І то продавати їх за умови, що гривні не лежатимуть мертвим вантажем, а будуть витрачені, покладені на депозит, або на них буде придбано державні цінні папери.

Читайте також:

Курс долара на рівні 40 гривень: економіст спрогнозував, чи підніме НБУ його вище

Вилучення транспорту на потреби ЗСУ: все про резонансну норму в законі про мобілізацію

Коли в небо України здіймуться цивільні літаки: розглядають варіант кількох аеродромів

Наступна публікація

Я дозволяю TSN.UA використовувати файли cookie