Енергетичні віражі: чому уряд раптово звільнив Коболєва, чи кращий його наступник і хто від цього виграє

Дата публікації
Перегляди
6340
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Енергетичні віражі: чому уряд раптово звільнив Коболєва, чи кращий його наступник і хто від цього виграє

Фото: УНІАН

Крісло звільненого Коболєва посів Юрій Вітренко.

Цього тижня найпомітніші зміни відбулися в енергетиці: профільне міністерство, яке було без повноцінного голови цілий рік, отримало нового керівника. Депутати віддали 305 голосів за Германа Галущенка. Утім, куди цікавішу гру затіяла Банкова з іншою ротацією - у "Нафтогазі". Після семи років із посади глави турнули Андрія Коболєва, але тут же призначили Юрія Вітренка, якого раніше розглядали на посаду міністра 

Що там сталося і чим можуть обернутися такі кадрові зміни, розповіли у ТСН.Тиждень 2 травня. 

Для Андрія Коболєва це було настільки несподівано, що, трохи оговтавшись від шоку, він написав у Facebook: "Про звільнення дізнався з новин. Коментувати не можу".

Справа навіть не в тім, що, здавалося, непохитного Андрія Коболєва посунули. А в тому, як саме це відбулося. Чим цей кадровий переворот у "Нафтогазі" обернеться і хто від нього виграє? "Нафтогаз" для держави - це курка, яка несе золоті яйця. Він найбільший платник податків в Україні, герой газової війни з Росією, а зірка цих перемог - голова правління Андрій Коболєв. 

За сім років правління, його намагалися турнути з посади не один раз. Варто лише пригадати, як прем’єр Володимир Гройсман погрожував відставкою нелюбому і некотрольованому ним керівнику "Нафтогазу". Начебто, через непомірно високу зарплату і тодішній стрибок цін на газ. 

Новини тижня: Юрія Вітренка призначили на посаду глави "Нафтогазу"

Новини тижня: Юрія Вітренка призначили на посаду глави "Нафтогазу"

Утім, Коболєв лишився, а пішов Гройсман. Голова "Нафтогазу" - це історія двох президентів і п'яти премєр-міністрів, постіним погрозам яких стала на заваді реформа корпоративного управління. На це Україна пішла, погодившись грати за західними правилами. Голову правління державної компанії може звільнити тільки Наглядова рада, а в тій раді  ключову роль грають західні  преставники, а не уряд. Утім, вже за два роки Кабмін знайшов спосіб позбутися надто незалежного топчиновника. 

Формально Коболєву вказали на двері через невтішні результати призначеного державою аудиту. Замість очікуваних прибутків - лише дірки. "Вони згенерували замість прибутку збиток на 19 мільярдів гривень. Це при тому, що фінансовим планом на 2020 рік було 11,5 мільярдів гривень прибутку. Робота визнана незадовільною", - каже член комітету ВР з енергетики Юрій Камельчук.

Ця причина вагома, але не єдина. 2020-й став роком падіння видобутку газу. Хоча і президент, і прем’єр неодноразово називали саме це завдання пріоритетним. Компенсувати ці збитки "Нафтогаз" намагався через продаж блакитного палива населенню. Утім, зіштовхнувся з потужним конкурентом - газзбутами Дмитра Фірташа, відвоювати у нього частину ринку вдалося лише на 7%. Все це вкупі підштовхнуло Кабмін до хитрої маніпуляції - принаймні так це назвали у самій компанії. 

Оскільки юридично звільнити Коболєва напряму там не могли, то вдіяли простіше. Уряд разом із Коболєвим звільнив всю наглядову раду, а потім її перепризначив. Втім, у п’ятницю перепризначена рада, оговтавшись від такого юридичного трюку, пішла з посад сама. Нині всі члени Наглядової̈ ради подають Компанії письмові повідомлення про дострокове припинення своїх повноважень. 

Втім, злі язики торочать про ще одну деталь. Банкова націлена встановити контроль над основними державними підприємствами. "Нафтогаз" - одне з таких. Там потрібна своя людина. 

Про те, що Юрій Вітренко "свій", добре показала його робота на попередній посаді. Чотири місяці у статусі в.о.міністра, двічі провалене монобільшістю голосування за призначення та явно неринкові ігри з ціною на газ для населення не зіпсували його стосунків із командою президента. Більше того, Вітренко в статусі в.о. суворо критикував діяльність "Нафтогазу" на чолі з Коболєвим. Хоча колись їх називали найуспішнішим дуетом, який зміг здолати Газпром у Стокгольмі. 

"Ми не можемо дивитись на те, коли з одного боку державна програма передбачає збільшення видобутку, а "Нафтогаз" зменшує видобуток. Це не питання якісь особисті, в мене немає особистих помст або якихось особистих ріщень. Це просто підхід міністерства до державного управління", - наголошував Вітренко.

Випробування успіхом цій парі суперменеджерів пройти не вдалося. Холодна війна всередині "Нафтогазу" вилилася у публічний конфлікт: Вітренка звільнили. У підкилимних іграх проти себе він звинуватив Коболєва і фактично зник із радарів. Та помста - страва холодна. Ось тепер Юрій Вітренко випхав свого суперника з "Нафтогазу" і переможно зайняв його кабінет. 

Що тепер чекає на нафтогазову галузь із приходом нового-старого менеджера? Юрій Вітренко зайшов на посаду з козирів. Заявив, що далі продовжить тиск на "Газпром" через міжнародні арбітражі, а пріоритетом висуває збільшення видобутку власного  газу. 

"Ми маємо зробити так, щоб "Укргазвидобування" видобувало більше українського газу для задоволення потреб українських споживачів. Також, щоб "Нафтогаз" повернувся до позитивної тенденції, яку ми спостерігали від 2014 року", наголосив Вітренко.

Втім, ця історія була б не повною, якби не призначення нового міністра енергетики, яким так і не зміг стати Вітренко. У Раді 305 голосів "за" Галущенка від "Слуг народу", ОПЗЖ", "Батківщини", груп "Довіра" та "За Майбутнє" означають: колишній віце-президент "Енергоатому" зміг переконати різноманітні групи впливу, що буде корисним для всіх.

Утім, є в цій карколомній кадровій перемозі Банкової велике "але". У міжнародній агенції Bloomberg  повідомили: несподівана відставка Коболєва - тобто архітектора енергетичних змін в Україні, може сильно зіпсувати і без того непрості стосунки України і МВФ. Крім того, відставка Наглядової ради - то лиш перший демарш незадоволених міжнародних партнерів. 

До слова, невідомо поки, яким буде наступний крок екстоп-менеджера "Нафтогазу". В контракті Коболєва записано: у разі дострокового припинення повноважень йому мають виплатити річний оклад, а це приблизно 21 мільйон гривень. Що-що, а гроші ця людина точно вміє рахувати. Власне, як і вигравати суди. Так, що фінал у цієї історії може бути навіть цікавіший, ніж початок.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Газовий конфлікт України і РФ
Дата публікації
Перегляди
6340
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація