Військові, парламентарі і навіть місцева влада кажуть, що проблема набирає чималих обертів.
В Україні скорочують мобільні вогневі групи та "оголюють" цілі регіони – з такою шокувальною заявою в соцмережах виступила народна депутатка Мар’яна Безугла.
"Наразі з Повітряних сил, згідно з розпорядженнями Головнокомандувач ЗС України Сирського, інтенсивно переправляють людей у піхоту: техніків, механіків, інших спеціалістів. Скорочують мобільні вогневі групи та оголюють цілі регіони. Водночас штаби не скорочуються, а навіть потай триває їх розширення, щоб заповнити офіцерські посади. Зокрема, створюється дивізіон тощо", – стверджує Безугла.
Як виявилося, про проблему публічно й різко висловився і інший нардеп – Олексій Гончаренко.
За його словами, військове керівництво намагається перекинути в піхоту всіх, кого можна.
"До мене зранку звертаються військові з Повітряних сил, які розповідають, що на частини прийшли телеграми з вимогами переводити людей у піхоту! І це майже всі техніки та механіки! Як літатимуть літаки? Як функціонуватимуть Повітряні сили, коли не буде механіків?? Ми так добивалися F-16, а тепер вони будуть стояти, бо нікому буде їх ремонтувати?? Що це за бардак?!" – написав на своїй сторінці в соцмережі Гончаренко.
В родинах військових, які служать у Повітряних силах, нам розповіли, що до списків потрапили також і контрактники, яких не так просто замінити новими мобілізованими.
"Критична ситуація у 1-й Галицько-Волинській бригаді – там третину бригади переводять у піхоту, без пояснень куди. Наказ від головнокомандувача надійшов у рекордний час 12 січня і наданий час на його виконання – 2 дні, рекорд, щоб ніхто нічого не встиг змінити", – розповіли нам у родині одного з військовослужбовців.
А ще додали: "Важливо зазначити, що раніше вже були схожі списки, поїхало 11 людей, один з яких уже загинув, троє дістали поранення під час першого ж бойового виходу. Тоді наказ мав дію виконання тиждень, зараз – 2 дні і значно більша кількість військовослужбовців".
За словами самих військовослужбовців, ні командування Повітряних сил, ні бригада, ні батальйон, ні рота не мають на це впливу, вони мають виконати наказ.
"Командири безсилі, хоча у них забирають фахівців, які виявляли або знищували ворожі цілі. Зараз до цих списків включені також і контрактники, які підписали їх під час дії воєнного стану та прийшли до конкретної бригади, щоб виконувати конкретну роботу", – каже військовослужбовець.
Він додає: "Нас зібрали на шикування, довели про кількість людей, яка має бути переведена. Це означає, що на РЛС буде залишатися одна людина, а більшість МВГ просто розформують, бо немає людей. Командир нічого не може вирішити, бо є наказ".
"Авіація не зможе працювати"
Після того, як тему порушили парламентарі, в соцмережах військові почали підтверджувати наявність проблеми.
"Сьогодні ми стикаємося з реальним викликом, який може поставити під загрозу не лише нашу здатність виконувати бойові завдання, а й знищити саму основу нашої авіації. До нашої частини надійшла телеграма про переведення майже всіх техніків у піхоту, що означає, що ми залишимося без технічного персоналу, який обслуговує наші літаки. Раніше вже забрали 250 осіб, зараз планують перевести ще 218. Технічний склад фактично знищується, а без нас авіація не зможе функціонувати", – написав у соцмережі військовий Віталій Горжевський.
Він додав: "Ми намагаємося зберегти бойову готовність, але без обслуговуючого персоналу це просто неможливо. І якщо ми зараз не отримаємо підтримки та розголосу, ми втратимо можливість не лише захищати нашу землю, а й втратимо саму основу нашої авіації".
На ситуацію відреагували і представники місцевої влади, підтверджуючи те, що масштаби проблеми великі.
"Набирає розголосу така ситуація. Авіаційно-технічний персонал Повітряних сил Збройних сил України звертається про розголос такої ситуації. Коментувати це не буду. Та і впливати на такі ситуації не в моїй компетенції. Єдине – вважаю, що такі рішення мають ухвалюватися виважено і з усвідомленням можливих наслідків", – написав на своїй сторінці в соцмережі міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.
Своєю чергою джерела ТСН.ua у Міністерстві оборони про ситуацію, яка склалася, кажуть таке: "Ситуація дійсно непроста. Рішення ухвалюються згідно з ситуацією, яка є в зоні бойових дій".
Раніше повідомлялося про те, що персонал ПСУ масово переводять у піхоту.
Читайте також: