Наразі середній готівковий курс утримається на досягнутих значеннях – 42,20-42,40 грн/долар.
На Новий рік можливий стрибок долара! Експерти зробили прогноз, що відбуватиметься з курсом валют в Україні найближчими днями.
Чого наразі очікувати на перетині грудня і січня, на стику поточного і прийдешнього років, що наразі вигідніше – долар, євро чи є інші варіанти? Всі деталі – в ексклюзиві ТСН.UA.
Отже, долар за ціною понад 42 гривні став в Україні реальністю. Могло бути ще дорожче, та, схоже, на заваді стали свята: минуле Різдво і прийдешній Новий рік, коли ділова активність традиційно спадає. "Під ялинку" курс пригальмував і навіть трохи відкотився. Минулого тижня тривав висхідний тренд курсу долара.
За інформацією спеціалізованих сайтів, за 23-24 грудня готівковий долар здорожчав ще на 15 коп. у продажу і на 10 коп. у купівлі: у середньому до 42,35 і до 41,75 грн/долар відповідно. Однак від середи, 25 грудня, долар почав дешевшати і на неділю, 29 грудня, курс знизився до 42,30 грн/долар у продажу і до 41,72 грн у купівлі. У підсумку за тиждень вартість американської валюти зросла на 10 коп. у продажу і на 7 коп. у купівлі.
Нацбанк протягом тижня показово довів офіційний курс гривні майже до 42 грн/долар (41,99), потримав його добу і знизив на 15 коп., до 41,84. Та на понеділок, 30 грудня, гривня здешевшала на 10 коп., до 41,94 грн/долар, тобто на 6 коп. за тиждень.
Експерти говорять, що максимум активності на безготівковому ринку був перед Різдвом, 24 грудня, надалі обсяги оборудок з купівлі-продажу зменшились. Нацбанк учергове задовільнив зайвий попит на валюту додатковими продажами її з резервів, у підсумку курс пішов донизу від 42,10 до 41,80 грн/долар. Готівковий ринок відреагував не так активно, та незначне зниження курсу мало місце, зазначив фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.
"На готівковому ринку протягом тижня були високими як попит на валюту, так і її пропозиція, курс коливався вгору-вниз і сформувався на теперішньому рівні".
За словами економіста Андрія Забловського, регулятор заплатив високу ціну, аби втримати безготівковий курс нижче 42 грн/долар.
"З 23 до 27 грудня Нацбанк, щоб підтримати курсу гривні на міжбанку і не допустити падіння, продав понад півтора мільярдів доларів. Як видно з даних на сайті НБУ, це один з найвищих показників від початку вторгнення рф в Україну. Загалом у поточному році Нацбанк купив на ринку всього 126 млн доларів, а продав з резервів – 34,57 млрд доларів. Це суттєво більше ніж за 2022 рік – 26,38 млрд та за 2023 рік – 28,83 млрд".
Примітно, що всі експерти дали схожі прогнози: нас очікує досить спокійний тиждень, бо настає Новий рік, коли ділова активність падає до мінімуму. Член Економічного дискусійного клубу аналізує, що наразі ми матимемо певний короткий таймаут.
"Національний банк виконав своє завдання на 2024 рік, офіційний курс доведений до планових 42 грн/долар. Бізнес – на канікулах, населення зайняте новорічними турботами. Середній готівковий курс утримається на досягнутих значеннях – 42,20-42,40 грн/долар".
Продавати чи купувати валюту
Примітно, що Олег Пендзин повторив свою пораду: заробляти гроші "на грошах" у найближчі три місяці найкраще, інвестуючи у гривню.
"Найбільший дохід дадуть цінні папери: облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), трохи менше – депозитні вклади.
А от Андрій Забловський пропонує у найближчий тиждень-два призупинити будь-які операції з валютою: не купувати і не продавати. На його думку, у січні долар може ще подешевшати.
"Не виключено, що в умовах "штилю на ринку" банкіри, або пожвавити продажі ради заробітку, нехай і меншого, ніж звичайно, продаватимуть долари чи євро за курсом, нижчим за середній. Очевидно, що тоді варто придбати".
Андрій Шевчишин говорить, що у довгостроковій перспективі купівля валюти завжди має сенс, бо гривня, на жаль, буде лише знецінюватись. І попит у поточному році на валюту рекордний.
"Банки везуть і везуть готівкову валюту, за інформацією НБУ, за 11 місяців 2024 року завезли історично рекордні обсяги – 14,3 млрд доларів, тільки за листопад надійшло 1,48 млрд доларів. Дані за грудень будуть пізніше, але це більше мільярда доларів. Понад 72% від завезеної готівки – долар США, лише 26% – євро, незважаючи на євроінтеграцію і основні міграційні потоки з України до Європи".
Експерт уточнив: готівкову валюту купує не лише населення, а й тіньовий бізнес. Та, за оціночними даними, за рік на руках пересічних українців накопичено понад 10 млрд готівкових доларів. Цікаво, що Андрій Забловський повідомив, що співвітчизники потроху переходять з долара у євро. За даними Нацбанку, частина валютних депозитів у євро збільшилася за п’ять років з 16% до 25%. Для тих, хто має значні кошти, експерт пропонує також інвестиції у банківські метали (золоті і срібні зливки) та криптовалюту.
На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: "ДОЛАР ВПАДЕ?! КУРС ВАЛЮТ ШОКУЄ! ГУЧНИЙ ПРОГНОЗ НА НОВИЙ РІК!"
Читайте також: