Конфлікт на кордоні Таджикистану і Киргизстану: чому це не останнє зіткнення між Душанбе і Бішкеком

Конфлікт на кордоні Таджикистану і Киргизстану: чому це не останнє зіткнення між Душанбе і Бішкеком

Фото: Міністерство оборони Киргизстану

Загострення на таджицько-киргизькому кордоні відбуваються періодично.

Вчора, 28 квітня, ситуація на кордоні Таджикистану та Киргизстану знову загострилася. Так, біля села Кок-Таш Баткенської області Киргизстану сталися зіткнення між жителями прикордонних сіл, які переросли у військові дії.

На це раз країни не поділили пункт з розподілу води "Головний". Таджицька сторона стала встановлювати камери відеоспостереження на електричному стовпі біля пункту.

Місцеві жителі зажадали зняти камеру, але таджики відмовилися. Сторони почали закидати одне одного камінням. Потім почалася стрілянина.

У Таджикистані вважають, що водорозподільний пункт розташований на їхній території. "Згідно з картами 1924-1927, а також 1989 років, цей об'єкт повністю належить Таджикистану і від 1968-го використовувався для зрошення і водопостачання прикордонних районів Таджикистану, Киргизстану та Узбекистану", — впевнені в Душанбе.

На думку киргизької сторони, водорозподільний вузол "Головний" розташований на території Киргизстану.

Згодом країни домовилися про припинення вогню.

Але це далеко не перший конфлікт між Душанбе і Бішкеком. Загострення на таджицько-киргизькому кордоні відбуваються періодично. Що не поділили Таджикистан і Киргизстан, читайте в матеріалі ТСН.ua.

Спадщина СРСР

Російська імперія завоювала територію Середньої Азії протягом ХІХ століття. Геополітичну бомбу уповільненої дії в регіоні заклала радянська влада. Як і на Закавказзі, національний принцип не став основним при розмежуванні території. З численного спектра тюркомовних народів і племен були виділені киргизи (казахи), кара-киргизи (киргизи), каракалпаки, узбеки і туркмени.

Фото: wikipedia.org

До моменту розпаду СРСР жодна з середньоазіатських республік не погодила повністю свої прикордонні лінії.

Етнічний аспект

Уздовж кордону є два таджицьких анклави (Ворух і Кайрагач), розташовані всередині території Киргизстану. У Киргизстані проживають близько 50 тисяч етнічних таджиків. На території Республіки Таджикистан живе 56 тисяч киргизів.

Найскладніша ситуація — у Ферганській долині. Тут налічується більше восьми анклавів, поділених між Киргизстаном, Узбекистаном і Таджикистаном.

Так, у вересні 2019 року там вже був конфлікт із загиблими і пораненими. Стрілянину першими відкрили таджицькі військові. У відповідь киргизькі прикордонники теж відкрили вогонь по території опонентів.

В цьому ж році на кордоні між Таджикистаном і Киргизстаном спалахнули сутички, в яких брали участь жителі таджикистанського села Ворух і киргизстанського села Аксай. Насильство спалахнуло після того, як жителі Ворух вивісили свої національні прапори на непозначеній території.

Економічний аспект

Протяжність кордону між країнами становить 976 кілометрів, проте тільки 504 з них демарковані. Демаркаційна лінія досить умовна. Нерідко вона проходить по дорозі або уздовж населених пунктів. Через таку невизначеність у місцевих виникають проблеми з доступом до води або пасовищ.

Основний фактор, як і в сьогоднішньому конфлікті, — вода і доступ до неї, а також об'єкти іригації. Оскільки і таджики, і киргизи в основному займаються сільським господарством, цей ресурс для них особливо важливий.

Карти і демаркація

Сторони при демаркації кордону використовують різні карти. Киргизстан бере за основу лінію кордонів на картах 1958-1959 років, тоді як Таджикистан хоче повернутися до розгляду кордонів на основі карт 1924-1939 років. Зараз спірними залишаються приблизно 30% від усього кордону двох країн.

Підсумок

Під час сьогоднішнього конфлікту з киргизької сторони постраждали 84 громадяна і один був убитий, а з боку Таджикистану — троє загиблих і поранений 31 житель (серед них — мер таджицького міста Ісфара). Але незважаючи на мирне вирішення, ситуація між обома країнами досить напружена і, на жаль, вірогідність виникнення подібних інцидентів є досить високою.

Підписуйтесь на наші канали в Telegram і Viber.

Повʼязані теми:

Наступна публікація