Країни Балтії відмовивилися від спільної енергосистеми з РФ і Білорусю. Як це відбувалося?
Країни Балтії від'єднаються від спільної з Росією та Білоруссю енергосистеми, щоб приєднатися до спільної європейської.
Про це йдеться у сюжеті кореспондентки ТСН Катерини Федорченко.
В ЄС бояться російських диверсій
Гелікоптери та безпілотники облітають польські лінії електропередач. Це критично важливе місце на кордоні з Литвою. Вже за лічені дні саме ці лінії з'єднають країни Балтії з європейською енергетичною системою. Польські оператори зберігають пильність, бо не виключають з боку Росії можливої диверсії чи пошкодження інфраструктури.
"Ми бачимо спроби порушити роботу як європейських телекомунікаційних кабелів, так і електроенергетичної інфраструктури, і ми, як спільнота операторів мереж, намагаємося реагувати на будь-які спроби. Зв'язок між Польщею та Литвою має вирішальне значення для синхронізації енергосистем країн Балтії з ЄС і використовуватиметься для координації роботи всієї європейської енергосистеми", – каже речник польського оператора електромеж Мацей Вапінський.
Як Литва від'єдналася від спільних електромереж з РФ і Білоруссю
Спільна енергетична система з Росією та Білоруссю – це наслідок радянської окупації країн Балтії. Згодом уже незалежні балтійські держави підписали договір про єдину систему з Москвою та Мінськом. Тоді це видавалося логічним рішенням. Але згодом кКемль почав використовувати енергетику для шантажу.
"Литва зробила багато за останні 30 років, щоб від'єднатися, стати незалежною та оголосити, до речі, у квітні 2022 року, що ми розірвали всі енергетичні зв'язки з Росією. Ми припинили купувати будь-які енергоресурси у Росії. Це була наша відповідь на війну в Україні", – каже президент Литви Ґітанас Науседа.
Проєкт коштував мільярд шістсот мільйонів євро. Але дві третини з цієї суми профінансував Євросоюз. Станеться все в кілька етапів: спочатку країни Балтії від'єднаються від спільної з росіянами та білорусами системи. Близько доби триватимуть усі технічні перевірки. А потім урочисто, за участі посадовців ЄС, балтійські держави приєднають до Європейської енергетичної системи. Під'єднання проведуть через Фінляндію, Швецію та Польщу. Всі етапи розраховані, і скільки залишилося до енергетичної незалежності – можна побачити на спеціальному годиннику, який встановили в центрі Вільнюса.
Як працювала російська пропаганда
На ціні і спекулювала Москва. ЗМІ Литви та Латвії повідомляють про невеликі кампанії в соцмережах, які здебільшого намагалися лякати населення здорожчанням. Втім, настрої людей на вулицях свідчать – ці спроби радше провалилися.
На жаль, дезінформаційна кампанія вдалася в Естонії. Тамтешні громадяни заходилися масово скуповувати електрогенератори – продавці заявили, що купівель було в десятки разів більше, ніж торік. А ще естонці масово запасалися продуктами та водою.
Все почалося, коли владу запитали – який сценарій за переходу до європейської мережі найгірший, що може піти не так? Тоді пролунала цифра: найгірший випадок, який теоретично розглядають – блекаут на 72 години. За це зачепилися добре треновані московські пропагандисти і розгорнули цілу інформкампанію – викривлені цитати розлетілися російськими ЗМІ. А під під'їздами естонців з'явилися об'яви, мовляв, готуйтеся до триденного блекауту, запасайтеся продуктами.
Кампанію російської дезінформації назвали серед ризиків перепід'єднання енергетичної системи. Так само, як і можливість аварії чи диверсії. Втім, переконують у країнах Балтії, воно того варте. Адже головним ризиком для безпеки Литви, Латвії та Естонії досі залишалася енергетична залежність від Москви.
▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: ТСН новини 18:00 7 лютого. ОБШУКИ у КМДА. РФ направила на ФРОНТУ ВІСЛЮКІВ. Збиття КАБУ
Читайте також:
- Воїни ЗСУ показали унікальні кадри боїв біля Покровська та розповіли, що там насправді відбувається
- Передвиборча лихоманка у Києві під час війни: чому чубляться Кличко та новий очільник КМВА Ткаченко
- ЗСУ збили КАБ над Запоріжжям: що відомо про секретну українську зброю