Кучугури з токсинами: екологи розповіли, чи безпечно бавитися у сніжки

Кучугури з токсинами: екологи розповіли, чи безпечно бавитися у сніжки

УНІАН

У лабораторії дослідили сніг на вміст понад десятка різних речовин.

Сніг може вбирати в себе і важкі метали,й токсини. А там, де комунальники посипають спеціальною сумішшю, ще й сіль та пісок. ТСН вирішила перевірити якість снігу поблизу однієї зі столичних гірок, де всю зиму з'їжджають дітлахи.

У лабораторії його дослідили на вміст понад десятка різних речовин. Що показали результати, йдеться 24 лютого в сюжеті ТСН.19:30.

Загалом 84 мільйони тонн снігу випало лише в столиці. А тепер до України прийшла відлига. І це все починає танути. Сніг, як губка, може вбирати в себе різні шкідливі речовини. Скільки їх у місцях, де граються діти, а особливо в тих, які розташовані неподалік дороги, ми дізнаємося у лабораторії.

Cніг майже не досліджують ані в Україні, ані у світі. Зрештою, перевірити зібрані нами опади погоджуються в Інституті колоїдної хімії та хімії води. Але щоб його в нас прийняли, доводиться чекати, поки він розтане. Бо в Україні жодних документів, які б нормували сніг, немає. Тож його в лабораторії прирівнюють до поверхневих вод.

Новини України: сніг з токсинами, або чому ігри в сніжки можуть бути небезпечними для здоров'я

Новини України: сніг з токсинами, або чому ігри в сніжки можуть бути небезпечними для здоров'я

Вартість такого аналізу — трохи більше від двох із половиною тисяч гривень. Вода забруднена, але колір ще нічого не означає. Бо, найпевніше, це бруд від автівок. Екологи ж кажуть, що сніг може показати наявність важких металів. Але для цього має бути багато викидів.

"Ми вивчали аеропорт. Потужне джерело (забруднення. — Ред.). І навіть поряд із теплостанціями спостерігається, як правило, тільки сажа, а ось важкі метали не спостерігаються", — розповідає еколог Євген Бовсуновський.

У ґрунті аеродрому, каже Євген, ці елементи накопичилися. Однак землі не використовуються для сільського господарства, тому для нас це не становить жодної небезпеки. Поки що.

"Вони токсичні. Можуть накопичуватися і викликати патологічні зміни, бути канцерогенними", — пояснює Бовсуновський.

Тим часом готові результати аналізу снігу. Ані токсинів, ні важких металів у ньому не знайшли.

"Єдине, що знайшли — високий вміст хлоридів та високий вміст натрію. Тобто це натрій хлор, яким посипають від ожеледі", — говорить наукова співробітниця Інституту колоїдної хімії та хімії води Олена Олексієнко.

Хлоридів у 10 разів більше ніж має бути в поверхневих водах. Інші показники в межах норми.

"Це не значить, що всі ці хлориди потраплять у питну воду, тому що питна вода ще проходить очистку", — запевняє вона.

Вміст цього снігу, зазначають ескперти, кращий, ніж у деяких продуктах із наших холодильників. Великі концентрації солі можуть хіба що засолити ґрунт. Але для цього сніг має лежати ледь не всю зиму. А от чи не нашкодить такий сніг дітлахам, еколог каже, що аналізи для цього проводити необов'язково. Можна орієнтуватися за кольором. Жовтий або коричневий краще не куштувати.

Раніше повідомлялося, чого українцям очікувати після аномальних снігопадів і яким буде врожай.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Наступна публікація