Кульбаба vs картопля: чому українські фермери відмовляються від городини на користь лікарських трав

Кульбаба vs картопля: чому українські фермери відмовляються від городини на користь лікарських трав

pixabay.com

Найбільші споживачі лікарських трав - США, Китай та Європа.

Традиційна городина відходить у минуле, адже в моді нині вирощування лікарських трав. Попит на них зростає протягом останього десятиліття, і коронакриза його лише посилила.

Про те, на чому можна заробити, маючи власний шмат землі, 17 травня йшлося у сюжеті ТСН 19:30.

Науковець Назар Приведенюк розробляє технології вирощування лікарських рослин. Вдома чоловік засіяв гектар землі кульбабками, чим неабияк здивував односельців.

"Це більш прибутково, ніж вирощувати традиційні культури на невеликих ділянках. Щодо вартості сировини кульбаби, то від 90 до 150 грн коштує сухий корінь в залежності від ринку збуту, а сухий лист - 40-60 грн", - пояснює фермер.

На п'яти таких ділянках чоловік може отримати до 200 тисяч гривень, але це два роки роботи. 

Сусід господаря Олександр Булах також "пішов проти системи" і проміняв традиційну для приватних господарств городину на ехінацею, яку, до слова, теж збирає на другий рік.

Шеф-кухар Алік Мкртчян наполягає на тому, що листя кульбаб варто додавати до салатів, і вважає, що цей дієтичний, корисний та доступний інгредієнт повинен частіше зустрічатися в раціоні співвітчизників.

Найбільші споживачі лікарських трав - США, Китай та Європа, із якою, зокрема, співпрацює Україна. Із наших трав там роблять чаї, ліки, косметику та корм для тварин. Торік з країни вивезли орієнтовно 8 тисяч тонн лікарських трав на суму 20 мільйонів доларів. 

Однак трейдер Євген Шумейко зауважує, що у лікарських трав є суттєвий мінус - потрібно довго чекати на повернення інвестицій.

"Кукурудза і картопля - вони швидше... В травах інвестиції на два, на три роки, а то і більше... На травах можна заробити і 10 тисяч доларів з га, але можна і втратити. Більше ризиків", - пояснює експерт.

Під лікарськими травами в Україні поки що не більше 15 тисяч гектарів, а 90% ринку складають дикороси. Над культурою їх споживання також ще треба працювати.

Більше дивіться у сюжеті ТСН:

Новини України: що і на чому можна заробити, маючи власний шмат землі

Новини України: що і на чому можна заробити, маючи власний шмат землі