Лікарі та медсестри масово тікають за кордон: чи буде в Україні "медичний локдаун"

Автор
Марія БойкоМарія Бойко
Дата публікації
Перегляди
4330
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Лікарі та медсестри масово тікають за кордон: чи буде в Україні "медичний локдаун"

Фото: ТСН.ua

В Україні за рік звільнилось 75 тисяч медиків, заявив колишній віцепрем‘єр-міністр Павло Розенко.

З початком пандемії коронавірусу в Україні лунають заяви про брак медиків. Також про те, що українські медпрацівники можуть почати масово виїжджати закордон заговорили і в МОЗ. Максим Степанов у грудні 2020 року звернувся до народних депутатів з проханням збільшити медичним працівникам платню.

"Якщо держава не забезпечить гідну зарплату медичним працівникам, то вони масово почнуть виїжджати з країни за кордон, де на них чекають з нетерпінням", — вважає Максим Степанов.

На його думку, справедливі зарплати лікарів — це 23 тис. грн, середнього медперсоналу — 17 тис. грн, молодшого медперсоналу — 12 тис. грн. Такий рівень оплати праці медпрацівників був закладений МОЗ.

Тим часом, за різними даними, українським медсестрам за кордоном на початковому етапі роботи пропонують зарплату від 700 євро на місяць. Кваліфіковані лікарі в Європі можуть заробляти від 1500 до 3500 євро.

Як наших лікарів та медичних сестер заманюють за кордон та чи буде в Україні "медичний локдаун" - розбирався ТСН.ua.

Протести медсестер в Україні

Натомість в Україні медичні працівники розраховують лише на надбавки за "ковідних" хворих, які їм не завжди вчасно виплачують. Так, у березні 2021 року медсестри та молодший медичний персонал Івано-Франківської обласної інфекційної лікарні прийшли з протестом під облдержадміністрацію. Вони вимагали виплатити їм обіцяну 300% надбавку до зарплати за роботу із хворими на коронавірус.

Медсестри розповідали про велике навантаження через хворих та про те, що за лютий заробили лише трохи більше чотирьох тисяч гривень.

"Ми вже писали звернення до обласної держадміністрації, зверталися і до уряду. За лютий ми отримали хто як: хто 70% надбавки, хто 60%. Щоби ми отримали всі обіцяні 300% – такого не було. Ще в червні-липні давали 150%, 250%", - пояснювала медсестра з Франківська Марія Процишин.

Медики на експорт

Через те, що до медичних працівників не дослухаються, часто вони попросту звільняються та шукають роботу за кордоном. Так, генеральний директор обласної лікарні у Дніпрі Сергій Риженко пояснив, що ще до початку пандемії з лікарні, яку він очлює, звільнилось та поїхали працювати закордон 50 лікарів, зараз же медустанову покинуло 200 медсестер, які знайшли роботу за кордоном.

"Їм зі старту пропонували заробітну плату 700 євро з проживанням та з харчуванням. На жаль, фірмочка, яка оселилася через дорогу від лікарні, більше 200 медсестер відвезла за кордон для роботи в лікувальних установах", - зазначив Риженко.

Схожа ситуація і в Харкові. Заступниця Харківського міського голови Світлана Горбунова-Рубан під час наради із медиками повідомила, що в них від часу пандемії звільнилось дві тисячі медичних працівників. Як наслідок – у міських лікарнях бракує анестезіологів, кардіологів, терапевтів, медсестер і молодшого медичного персоналу. За словами посадовиці, під час спалаху коронавірусу в лікарнях Харкова може скластися така ситуація, коли вони не зможуть сформувати "ковідних" бригад.

Про брак медиків у час спалаху коронавірусу заговорив і міський голова Львова Андрій Садовий. Тоді він попросив медичних працівників зголошуватися працювати у лікарнях, де лікують хворих на коронавірус. І люди знайшлися.

"Ми отримали 350 пропозицій від медиків, які працюють в приватному бізнесі, які працюють в межах і міста, і області, навіть звертаються люди із інших областей, які готові приїжджати до Львова і надавати людям допомогу", – повідомив Садовий.

У пресслужбі Львівської міської ради у коментарі ТСН.ua зазначили, що станом на кінець березня до них подали заявки уже понад 400 медичних працівників.

"Ми формуємо резерв із медиків, які у випадку збільшення коронавірусних госпіталів будуть готові працювати. Ми передаємо імена та дані цих людей головним лікарям медустанов і вони вже потім з ними проводять співбесіди", - пояснили у міській раді.

Колишній віцепрем‘єр-міністр Павло Розенко в офірі одного із телеканалів зазначив, що за останній рік звільнились та виїхали з України майже 75 тисяч медичних працівників.

 Що пропонують за кордоном

Для українських медичних фахівців від часу пандемії у Польщі спростили умови працевлаштування, зокрема це стосується медсестер. У Чехії ще до пандемії від 2015 року заохочували українців до роботи сфері медицини. Там навіть збільшили річні квоти на кількість працевлаштованих у лікарнях українців удвічі. Аналітичний центр компанії з міжнародного працевлаштування Gremi Personal з’ясував, що у випадку спрощення умов медики з України можуть поїхати працювати у Польщу, але наразі цей процес ускладнений. Тому найчастіше українці їдуть працювати у сферу охорони здоров'я до Чехії і Словаччини. До слова, у Словаччині лікар з України має можливість заробляти від 1500 до 3500 євро на місяць. Також ця країна пропонує підтримку під час навчання та у пошуку житла. Готова прийняти українських медсестер і Латвія, де відчувається брак персоналу.

Керівник Всеукраїнської Асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник у коментарі ТСН.ua підтвердив, що у Європі дійсно є попит на українських медиків.

"Насправді в усій Європі не вистачає лікарів та медсестер. Бо для того, щоб отримати фах лікаря, потрібно витратити приблизно 10 років. І не всі хочуть стільки навчатись. А тому є нестача медичного персоналу в Європі. Наприклад, у Польщі за деякими оцінками не вистачає за деякими підрахунками 63 тисячі медичного персоналу, у Німеччині за їхніми прогнозами до кінця 2030 року бракуватиме одного мільйона медичних сестер, які б працювали у їхній системі охорони здоров’я. І чим більша країна, чим вона багатша, тим націленіша на те, щоб залучати до себе вже готових фахівців. А тому насправді у Європі є попит зокрема і на українських медсестер та лікарів", - пояснив Василь Воскобойник.

Чи поїдуть українські медики масово за кордон?

За словами керівника Всеукраїнської Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування, щоб працювати у Європі, українські медичні фахівці першочергово повинні вивчити мову тієї країни, яка запропонує їм роботу, а ще підтвердити свій диплом, що є непросто.

"Перше – це мова. Друге – потрібно підтвердити свій диплом. Третє – адаптуватися, влитися в умови тієї країни, де вони працюватимуть. Саме ці три підстави дають мені стверджувати, що поки не варто очікувати масового відтоку медиків", - пояснив Воскобойник.

За словами експерта, проблема може виникнути у майбутньому, бо зараз за кордон готові їхати молоді медичні працівники.

"Поїдуть молоді, амбітні люди та ті, які намагатимуться змінити не тільки своє життя, але і життя своїх дітей. А ті медики, які у віці після 35 років у більшості випадків залишаться в Україні. Бо ці люди, які працюють у таких великих містах, як Київ, Харків, Львів, Дніпро та Одеса, мають можливість і тут заробляти непогано, працюючи у приватних клініках чи отримувати «подяки» від пацієнтів. Хоча – це палиця з двох кінців, бо ще одним приводом до виїзду закордон є можливість заробляти легальні кошти", - каже Василь Воскобойник.

Проте, за словами очільника Всеукраїнської Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування поки не багато українських медиків офіційно готові працювати у сусідніх державах. Якщо медики і звільняються та їдуть закордон, то там вони працюють, здебільшого не за фахом. Крім того, за словами фахівція, немає жодної статистики, яка б офіційно підтвердила, що українські медики масово працюють за кордоном.

"У Німеччині є великий попит на медсестер та молодший медичний персонал. І туди їдуть поляки. І звісно, що Польщі потрібно кимось заміщувати своїх працівників. І робитимуть вони це за рахунок тих людей, які навчаються в Україні. Але поки є ще питання, наскільки все це реалізується. Я не бачив ще жодної статистики, скільки саме наших медсестер працює у Польщі за спеціальністю. Ще у листопаді минулого року польський уряд вирішив залучати до себе лікарів та медсестер з України. І після запуску цієї програми протягом трьох тижнів до польської комісії надійшло лише 63 звернення від лікарів з України та Білорусі. Тобто, якщо в Україні і звільняються медики, то не факт, що за кордоном вони мають можливість працювати за спеціальністю", - каже Василь Воскобойник.

Через проблеми української медичної системи медики покидають країну вже давно

Натомість засновник Всеукраїнського лікарського товариства Ігор Найда стверджує, що тенденція до виїзду українських медиків за кордон існує вже давно. І це пов’язано із недоліками української медичної системи.

"Коронавірус лише пришвидшив те, що наші медики звільняються та їдуть закордон. В останні роки на нашій медицині лише економили. Немає закону про лікарське самоврядування. Медики перебувають під постійним тиском. Оцінку діяльності лікаря дають усі, хто захоче. Я сам працював за кордоном і 15 років вів діяльність в Україні, то тут і там – велика різниця. Наші медики цими смішними зарплатами просто виснажені. Навіть зараз, в умовах коронавірусу, у нас відбувається недофінансування медичної галузі. Звісно, добре, що дають доплати тим, хто бореться з COVID-19, але чому належних оплат не отримують вузькоспеціалізовані фахівці? Ці спеціалісти отримують копійки. І звісно, що їм немає сенсу так працювати. Також є питання до фаховості керівників лікарень. Не хочу їх ображати, але вони управлінці вчорашнього дня, а мають бути управлінцями в умовах змін. Їх також потрібно готувати, щоб вони вміли зацікавити своїх працівників залишатись в Україні", - каже Ігор Найда.

За словами медика, закордоном зацікавлені у тому, щоб забирати українських фахівців буквально із студентської лави.

"А тому наші медики просто виїжджатимуть закордон. Ситуація така: зараз молоді люди після закінчення університетів тікають, а старші лікарі уже цього не можуть зробити. А зважаючи на оплату, умови - наші медики просто є рабами. Щоб усе змінити,  держава має зрозуміти, що здоров’я людини – це понад усе і почати реформувати медичну галузь, починаючи зверху. Держава повинна зрозуміти, що зараз у медика, медицину потрібно вкладати гроші, бо може настати такий час, що нас попросту не буде кому лікувати", - пояснює Ігор Найда.  

Нагадаємо, в Одеській області катастрофічна ситуація з COVID-19: масово хворіють медики, а людей почав вражати "мікс вірусів". 

Новини України: медики житомирської "ковідної" лікарні вимагають звільнення головного лікаря

Новини України: медики житомирської "ковідної" лікарні вимагають звільнення головного лікаря

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
4330
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація