Лукашенком керує Путін: як пов’язані загибель Шишова, мігранти в Литві та втеча білоруських спортсменів

Лукашенком керує Путін: як пов’язані загибель Шишова, мігранти в Литві та втеча білоруських спортсменів

Фото: ТСН.ua

Путін заганяє Лукашенка в стійло союзної з Росією держави, щоб домогтися остаточної анексії без оголошення цього офіційно.

Захоплення та примусова посадка пасажирського літака Ryanair 23 травня стала для режиму Лукашенка точкою неповернення.

  • По-перше, цей інцидент став першим в історії замахом на безпеку цивільної авіації.
  • По-друге, фактично поклав початок злочинним діям режиму, підтримуваного Росією, за межами Білорусі.

Переслідування білоруських спортсменів на Олімпіаді в Токіо, які бояться повертатися додому, міграційна криза в Литві, спричинена діями білоруського та російського режимів, і смерть очільника "Білоруського дому в Україні" Віталія Шишова в Києві – все це ланки одного ланцюжка.

Зокрема, Bellingcat має інформацію про представників ФСБ РФ, які інтегрувалися в опозиційні білоруські групи в Україні. Це не означає, що вони причетні до смерті Віталія Шишова – свою відповідь має сказати слідство. Проте експерти зазначають, що СБУ має посилити контроль за особами, що приїздять до України з Білорусі.

ТСН.ua розбирався, до чого Путін підштовхує Лукашенка, провокуючи на злочини вже за межами Білорусі, та що робити Україні.  

Вбивство чи самогубство?

Місяць тому на популярній платформі Netflix вийшов серіал "Як стати тираном", де, зокрема, йдеться про режими Гітлера, Сталіна, Каддафі, які прибирали своїх опонентів за кордоном. Час йде, а методи не змінюються, особливо в Росії. Отруєння колишнього офіцера ФСБ і КДБ Олександра Литвиненка, спроба отруєння колишнього співробітника російської військової розвідки Сергія Скрипаля та опозиціонера Олексія Навального, вбивство Бориса Нємцова – лише найбільш відомі розправи.

Дії режиму невизнаного президента Білорусі Олександра Лукашенка на міжнародній арені все більше нагадують методи Володимира Путіна. І як би в Брюсселі та Києві не намагалися заплющити на це очі, мовляв, це не наша проблема, вони стають все більш загрозливими для нас самих. Спочатку захоплення та примусова посадка в Мінську пасажирського літака Ryanair, тепер смерть 26-річного лідера організації "Білоруський дім в Україні" Віталія Шишова, якого знайшли повішеним у Києві.

До України хлопець переїхав восени минулого року, допомагав білоруським імігрантам та влаштовував акції протесту. Ранком вийшов на пробіжку і не повернувся. Повішеним його знайшли у парку за кілометр від дому. Правоохоронці встановлюють обставини трагедії. Відпрацьовуються дві основні версії: самогубство або умисне вбивство з імітуванням самогубства.

Сигнал українським силовикам

Директор Інституту світової політики Євген Магда вважає, що загибель Шишова – це швидше сигнал про те, що Україна не має чіткої політики щодо Білорусі. Проте експерт все ж застерігає від абсолютизації підпорядкованості Лукашенка Путіну. За ці кілька місяців, починаючи із затримання Романа Протасевича (через якого примусово посадили літак Ryanair) Лукашенко просто в одні ворота "виграв" змагання за статус останнього диктатора Європи.

"Але кому це вигідно? Самому Лукашенку? У нього суттєво зменшується простір для маневру. А про те, що у російських спецслужб неабиякий досвід дій під чужим прапором, чомусь забувають. Це не означає, що треба повністю відкидати версію про причетність Лукашенка та білоруських спецслужб. Але у мене особисто інші думки. Спочатку у нас з’являється Микола Чаус і навколо нього силовий водевіль. Потім на території України вбивають білоруського опозиціонера, що створює не дуже приємну картину про Україну. І це мене хвилює більше. А якщо ми відкочуємо на кілька тижнів назад, то бачимо статтю Путіна про історичну єдність росіян та українців, і робимо відповідні висновки, кому це вигідно", - говорить ТСН.ua Євген Магда.

Ті, хто знав Віталія, впевнені, що це було вбивство, за яким стоїть білоруський режим. Кажуть, що Шишов неодноразово отримував погрози. Друзі навіть помічали підозрілі транспортні засоби, які начебто за ним стежили. Інформацію передавали до правоохоронних органів.

Після загибелі Шишова послу України в Білорусі 2010-2011 рр. Роману Безсмертному також почала надходити інформація, кому ще з білорусів погрожували, і вони теж зверталися до українських правоохоронних органів. Із цього треба вчергове виносити уроки. Особливо на тлі досі нерозкритого вбивства журналіста Павла Шеремета.

На жаль, за словами Романа Безсмертного, ці уроки не виносилися від 2014 року. Лукашенко вже встиг назвати Україну додатковою загрозою, якої раніше не було, наказавши закрити кожен метр кордону.

"Я і зараз не бачу, щоб вони сприймалися і під них розроблялися контрдії. Теза про зростання небезпеки з північного напрямку ще кількарічної давнини залишається без уваги. В Києві не завжди здатні структурувати відносини з найближчими сусідами, особливо такими, як Білорусь. Нинішні події і це вбивство (а сумніву в тому, що це вбивство, яким управляло ФСБ, немає) з точки зору міжнародного права потребують серйозної не тільки правової, а й військово-політичної, тактичної та стратегічної оцінки. А ми на сьогодні навіть словесної реакції не чуємо з боку серйозних державних чинів. Це означає, що немає усвідомлення значимості таких трагічних подій і для людини, і для держави. Я вже не кажу, що немає розуміння, що треба робити", - коментує ТСН.ua Роман Безсмертний.

Невипадково у Bellingcat одразу після загибелі Віталія Шишова заявили про представників ФСБ РФ, які інтегрувалися в опозиційні білоруські групи в Україні. Заступник директора Центру армії, конверсії та роззброєння з міжнародних питань Михайло Самусь нагадує ТСН.ua, що робота ФСБ, КДБ Білорусі та СРСР щодо опозиції – це традиційна річ. Були цілі департаменти, які займалися саме роботою з опозицією, яка в СРСР була однією з найбільших загроз для стабільності режиму. Так само це сприймає і Путін, а ще більше – Лукашенко.

"Абсолютно ймовірно, що в білоруських опозиційних групах, спільнотах, організаціях, які переїжджають і гуртуються в Україні, можуть бути інфільтровані представники КДБ Білорусі чи ФСБ Росії. Виявити ми це зможемо, коли буде доказова база. Для СБУ це має бути одним із основних напрямків роботи. Адже агенти ФСБ, інфільтровані в білоруські опозиційні організації, які діють в Україні, працюють не лише проти білоруської опозиції, намагаючись послабити та зруйнувати її. Це в принципі їх не дуже цікавить. Їх цікавить ситуація в тому числі в Україні, входження в різні українські урядові, політичні, неурядові та аналітичні кола", - каже ТСН.ua Михайло Самусь.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба пообіцяв, що Україна зробить все можливе для розслідування загибелі Віталія Шишова. До цього Київ закликали в Брюсселі та Вашингтоні. Проте не буде перебільшенням сказати, що це в інтересах і самої України. Адже це вбивство до певної міри накладає відбиток на репутацію нашої держави та спецслужб.

Спортсмени та біженці

Литва на кордоні з Білоруссю зводитиме сітчастий 4-метровий паркан довжиною 508 км (з понад 680-кілометрового кордону, менше 40% якого контролюється електронними засобами спостереження). Будуватимуть в кредит (можливо допоможе Брюссель), адже вартість сягає 150 млн євро. Україна також допоможе – надасть колючий дріт у вигляді гуманітарної допомоги.

Все через нелегальний потік мігрантів із Білорусі. Тільки в липні литовські прикордонники затримали понад 2300 біженців. Для порівняння, у червні ця цифра не досягла навіть 500 осіб. Офіційний Вільнюс прямо звинувачує режим Лукашенка. Схема така: нелегали прямими рейсами з Іраку дістаються Мінська, звідки білоруські прикордонники супроводжують їх до литовського кордону з ЄС.

"Це організована діяльність та великі гроші, адже перевезення однієї людини коштує близько $15 тис. Це очевидно прибутковий злочин за участю режиму", - заявила міністерка внутрішніх справ Литви Агне Білотайте.

Лукашенко навіть погрожував Литві більше не зупиняти контрабанду радіоактивних матеріалів та наркотиків, що офіційний Вільнюс охрестив "гібридною війною" за підтримку білоруських опозиціонерів, зокрема Світлани Тихановської. А днями режим Лукашенка й поготів заявив про смерть мігранта з Іраку на білорусько-литовському кордоні.

"Ми знаємо історії, які вже не раз використовувалися в пропагандистських війнах, про розп'ятого хлопчика в Україні. Думаю, що це те, чого можна було очікувати, таку брехню ми чули і раніше - про вагітних жінок, яких хтось бив телескопічними палицями", - відповіла на інцидент литовська прем’єрка Інгріда Шимоніте.

Дипломати та експерти впевнені, що режиму Лукашенка в цьому допомагає Путін. Роман Безсмертний каже, що весь цей процес перебуває в руках Кремля.

"Вони захотіли – кинули міграційну атаку на Італію, Німеччину (2015 року – авт.). Згадайте велосипедистів-мігрантів, які опинилися аж у Норвегії. Зараз захотіли – кинули на Литву. За день у Білорусь прилітає 3-7 "боїнгів", на борту яких до 550 арабів, які летять з усього Близького Сходу. Чому? Бо їм ФСБ туди адресно купує квитки і гарантує доставку в Європу. Лукашенко, його ноги, руки, вуса є лише інструментом Кремля", - вважає Безсмертний.

Михайло Самусь також впевнений, що це спільна операція Росії та Білорусі. Росія прорахувала, що ця криза посилить протистояння Білорусі з Литвою, з країнами ЄС, НАТО, створить із Білорусі опудало. Втім експерт вважає, що за допомогою ЄС Литва впорається з такою доволі невеликою кількістю біженців. А от удар у відповідь по Білорусі через цю кризу буде потужним, що відповідає інтересам Путіна гнати Лукашенка в стійло союзної держави з Росією, домогтися остаточної анексії без оголошення цього офіційно.

"Міграційній кризі в Європі сприяли російські спецслужби. Їхня ще радянська агентура активно працювала, намагаючись створити міграційну кризу в Європі і таким чином ослабити ЄС, створити лінії розділу, бо, наприклад, Угорщина з Польщею відмовилися приймати мігрантів. Німеччина навпаки. У випадку з Литвою методика та сама. Можу припустити, коли Лукашенко почав розмірковувати, як же йому відповісти на обмежувальні заходи після літака Ryanair, Путін йому запропонував певні методи. У білоруських спецслужб в Іраку чи на Близькому Сході невеликі можливості щодо організації таких потоків. А у росіян потужні", - пояснює Михайло Самусь.

На все це наклався ще й величезний скандал із білоруськими спортсменами, які поїхали на Олімпіаду в Токіо, звідки їх хотіли повертати силою. Легкоатлетка Христина Тимановська вже прибула до Варшави, отримавши дипломатичний захист Польщі. Все через відео у соцмережах, де вона висловила обурення діями керівництва білоруської олімпійської команди в Токіо, яка хотіла поставити її на змагання з бігу на 400 м, хоча вона готувалася до 200 м дистанції.

Не повертатися з Німеччини вирішило також подружжя білоруських спортсменів Андрій Кравченко та Яна Максимова. В Instagram спортсменка пояснила, що в Білорусі зараз можна втратити не тільки свободу, а й позбутися життя, а в Німеччині є можливість дихати. Напевно, зокрема й тому, що президентом Національного олімпійського комітету Білорусі є Віктор Лукашенко, син Олександра Лукашенка.

Новини світу: Литва зводить стіну на кордоні з Білоруссю – що про це думають в ЄС

Новини світу: Литва зводить стіну на кордоні з Білоруссю – що про це думають в ЄС

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Зустріч Путіна і Байдена
Наступна публікація