Масові протести, санкції, затримані та загиблі: як Білорусь рік живе після перевиборів

Масові протести, санкції, затримані та загиблі: як Білорусь рік живе після перевиборів

Фото: Associated Press

Країна перетворилася на закритий табір.

Рік тому, після псевдовиборів, розпочалися масові протести і затримання в Білорусі. Протягом цього року країна перетворилася на закритий табір, звідки тікають громадяни, а європейські політики жахаються від дій Олександра Лукашенка.

Напередодні в Києві білоруси вийшли на мітинги: згадували загиблих і мріяли про вільну країну. Як це було, розповіли у сюжеті ТСН.Ранок 9 серпня. 

Фаєри, гасла і вінок для Лукашенка: кілька сотень людей, а це переважно білорусів, які втекли від режиму, зібралися під посольством Білорусі в Києві. Більшість людей в масках, але не так через коронавірус, як через страх, що їхніх родичів на Батьківщині може чекати кара. Мало хто погоджуються на інтерв'ю. Від білоруської амбасади колона рушилп до Майдану Незалежності. Там у небі з'явився величезний біло-червоний прапор.

Три десятки людей зібрались і в Одесі біля пам'ятнику Дюку. В руках вони тримали величезні світлини. На них - білоруси після побиття ОМОНу. 

Масові протести в різних містах Білорусі розпочались рік тому - надвечір дев'ятого серпня. Бити і арештовувати людей ОМОН почав відразу. Лише за перші дні силовики схопили кілька тисяч мітингувальників. В слідчих ізоляторах до них застосовували тортури.

Новини світу: рік тому розпочалися масові протести і затримання в Білорусі

Новини світу: рік тому розпочалися масові протести і затримання в Білорусі

За рік режим Лукашенка через екстремізм і тероризм відкрив проти своїх мирних громадян понад 4,5 тис. кримінальних справ. Наразі точної цифри щодо того, скільки білорусів втекли з країни, немає. Утім, за кордоном наразі перебувають чи не всі політичні опоненти Лукашенка, яким в різні часи вдалось уникнути арешту. Зараз у в'язницях країни перебувають шість сотень людей, яких світ визнає політв'язнями. Для них, за даними CNN, біля Мінська вже будують табори, бо в тюрмах немає місця.

Вісім білорусів в протестах за рік загинули. Утім, білоруському КДБ вдалося дістатись до своїх громадян за кордоном, коли наприкінці травня завернули літак із опозиціонером Романом Протасевичем. Так, кажуть білоруси, сталося і минулого тижня, коли на околиці Києва повішеним знайшли опозиціонера Віталія Шишова. Божена Жолудь - це білоруска і дівчина Шишова, каже: після загибелі Віталія, вона боїться за своє життя. Вона зверталась до українського МВС щодо охорони, але поки цього їй не забезпечили. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація