Мобілізація по-новому: чи зроблять тепер недійсними паспорти ухилянтів

Мобілізація по-новому: чи зроблять тепер недійсними паспорти ухилянтів

Українці за кордоном зможуть отримати закордонний паспорт лише за наявності військово-облікових документів / Колаж: ТСН.ua

Украінці, які мешкають у Польщі, кажуть про величезні черги за паспортами.

Напередодні того, як в Україні може набути чинності новий закон про мобілізацію, українські чоловіки в Польщі намагаються якнайшвидше отримати закордонні паспорти. Станом на сьогодні установи, які видають їх, не вимагають документів з ТЦК.

ТСН.ua поспілкувався з українцем, який нещодавно отримав закордонний паспорт у Польщі.

"Черги спостерігаються вже тривалий час. Навіть якщо ти прийшов до установи о шостій ранку, ти вже можеш бути навіть не сотим, а двохсотим за рахунком. Тобто є люди, які займали чергу від 4-ї ранку", - розповів нам українець Антон, який уже тривалий час мешкає в Польщі та нещодавно отримав новий закордонний паспорт.

За його словами, черги складаються з тих чоловіків, які, вочевидь, не мають жодних документів з ТЦК та розуміють, що після набрання чинності законом про мобілізацію вже не отримають паспорт так безперешкодно, як зараз.

"Багато хто не розуміє, як усе буде насправді, тому намагаються подати заявки та отримати документ зараз, до вступу закону в силу. Кожного дня таких охочих близько 600 осіб", – каже Антон.

Водночас у соцмережах з’явились чутки про те, що українцям, які перебувають в інших країнах та ухиляються від мобілізації, можуть обмежити їхні права, зробивши їхні закордонні паспорти недійсними.

На запитання ТСН.ua про те, чи правда, що це обговорюється, парламентарка та представниця профільного комітету Верховної Ради Ірина Фріз відповіла таке: "Такої норми немає. Порядок ведення військового обліку за кордоном визначатиметься Кабміном. Залишилася норма про те, що видавання нового паспорта громадянина України за кордоном лише за наявності військово-облікових документів".

Як відомо, раніше нардеп від "Слуги народа" Федір Веніславський повідомив журналістам, що для України важливо те, щоб чоловіки оновлювали свої персональні дані.

"Бо людина може проживати за кордоном, а їй надсилають повідомлення, повістки за адресами, які зареєстровані в ТЦК. Держава витрачає час, матеріальні та людські ресурси, щоб проінформувати людину, яка, в принципі, не може бути проінформована, оскільки її немає в цьому місті", – зазначає Федір Веніславський.

Закон про мобілізацію: що відомо

У вівторок, 15 квітня, президент України Володимир Зеленський підписав закон №10449 про мобілізацію.

Про це йдеться на сайті парламенту.

Заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко 14 квітня зауважив, що після підпису Володимира Зеленського частина норм почне діяти одразу, а деякі – за місяць.

Читайте також: 

Повʼязані теми:

Наступна публікація