"На важку форму COVID-19 почала хворіти молодь, все зупинить вакцинація": інтерв’ю з головним лікарем Львівської інфекційної лікарні

Автор
Марія БойкоМарія Бойко
Дата публікації
Перегляди
3692
Поділитись:
WhatsApp
Viber
"На важку форму COVID-19 почала хворіти молодь, все зупинить вакцинація": інтерв’ю з головним лікарем Львівської інфекційної лікарні

Головний лікар Львівської інфекційної лікарні / Фото: ТСН.ua

Сергій Федоренко розповів про спалах коронавірусу, ускладнений перебіг COVID-19 та ситуацію із вакцинацією у регіоні.

У Львівській області в останні дні зростає кількість інфікованих коронавірусом. Так, станом на 4 березня коронавірус у Львові знову зробив стрибок угору, було зафіксовано 403 випадки нових захворювань на COVID-19

Водночас в Україні уже розпочалась вакцинація, і медиків почали щеплювати від коронавірусної хвороби.

Про те, чи готові медичні працівники до того, що їм вколять вакцину, у якій формі зараз хворіють на COVID-19 та як змінився перебіг коронавірусу від початку пандемії – в  інтерв'ю ТСН.ua розповів головний лікар Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Сергій Федоренко.

Що відбувається у Львівській обласній інфекційній лікарні

Яка ситуація із наповненістю у Львівській обласній інфекційній лікарні станом на зараз? Чи багато важкохворих пацієнтів?

Станом на 15:00 2 березня у Львівській обласній інфекційні клінічній лікарні перебувало 186 хворих. Семеро пацієнтів – у відділенні інтенсивної терапії, реанімації. Троє з них були на апаратах ШВЛ. Стан хворих, які перебувають у реанімації, тяжкий або надзвичайно тяжкий, зумовлений проявами серцево-судинної та дихальної недостатності, а також із загостреннями хронічних хвороб. Стан інших пацієнтів, котрі лікуються у відділеннях, здебільшого середньої тяжкості. Хоча є 10 хворих, стан яких оцінюється, як важкий.

Наповнюваність лікарні впродовж останніх десяти днів збільшується. Загалом ми можемо прийняти 210 хворих. Тобто поки ще є резерв ліжко-місць, і ми готові приймати тих хворих, які матимуть покази до госпіталізації.

Львівська інфекційна лікарня / Фото: Львівська міська рада

Коронавірус "взявся" за молодих

Деякі медики говорять, що коронавірус "помолодшав", і на нього дедалі частіше хворіють у важкій формі люди 40-50 років. Чи так це в обласній інфекційній лікарні?

Так, переважно – це хворі відносно молодого віку, тобто до 55 років. Є госпіталізовані, котрим 22-23 роки. Насправді, це – суттєві зміни, які свідчать, що COVID-19 "помолодшав" у порівнянні з березнем-квітнем 2020 року, коли тільки починалась пандемія в Україні.

Як зараз перебігає COVID-19? Чи щось змінилось порівняно з тим, що було у жовтні-листопаді 2020 року, коли був пік захворюваності?

Дійсно, зміни є. Як я вже відзначав, до лікарні все частіше потрапляють люди молодого віку, починаючи від 22 років. Такого не було минулого року.

Перебіг хвороби також є набагато тяжчим, ніж він був минулого року. Це – переважно ураження легень у формі двобічної бронхопневмонії. Є люди, які потрапляють до лікарні із змінами центральної нервової системи: у хворих виникає заплутаність свідомості, дезорієнтація у просторі та часі.

А тому я ще раз закликаю усіх: не робіть експериментів над своїм здоров’ям, не займайтесь самолікуванням. У разі перших проявів хвороби – звертайтесь до сімейних лікарів. А якщо хворий бачить, що призначене лікування не зовсім ефективне, тобто температура підвищується до високих показників, ускладнюється дихання, виникає задишка, то потрібно звернутись до швидкої допомоги, щоб його негайно госпіталізували.

В Україні почалася нова хвиля коронавірусу?

Чому, на ваш погляд, зараз відбувається зростання кількості хворих? Це нова хвиля коронавірусу?

Якщо брати до уваги ті застороги, які видає Європейське регіональне бюро ВООЗ та і сама ВООЗ з огляду на епідеміологічну ситуацію у світі, то можливо – це і дійсно нова хвиля захворювання на коронавірусну хворобу. З іншого боку, коли був локдаун в Україні, то певна частина населення нехтувала усіма рекомендаціями медиків. Люди збирались у великі групи, де недотримувались взагалі жодних обмежень. А тому ми отримали ті наслідки, за якими спостерігаємо сьогодні.

Наталія Іванченко-Тімко на брифінгу говорила, що у Львові є вже два штами коронавірусу В1 і В2. Скажіть, наскільки це проблематично? І чи відрізняється протікання хвороби залежно від штаму?

Дійсно, кожна мутація вірусу або зміна одного підвиду на інший нас, як медиків насторожує. Оскільки від таких мутаційних змін змінюється і перебіг хвороби. Якщо взяти для прикладу Велику Британію, то ми знаємо, що там вживаються безпрецедентні карантинні та попереджувальні заходи з метою непоширення коронавірусу саме у вигляді мутованих штамів. Насторожує також і повідомлення з Фінляндії, яке ми отримали наприкінці минулого тижня, де було зафіксовано вірус, який пройшов орієнтовно 15 мутацій. Бо тоді виникає питання ефективності діючих на сьогоднішній день протоколів лікування, застосування медичних препаратів. Також є питання щодо того, як впливають вакцини на мутований коронавірус. Так, компанія Pfizer на сьогоднішній день, з огляду на мутації, висунула передбачення, що потрібно буде робити і трьохразове щеплення від COVID-19. Але вчені-імунологи поставились до цього із насторогою, оскільки можливі якісь небажані зміни в організмі людини, яка приймає ці щеплення. А тому боротьба з мутованим коронавірусом – це поки ще питання до медичних досліджень та наукових дискусій.

Як хворіють на COVID-19 повторно та які ускладнення викликає коронавірус

Чи були у вашій практиці випадки, коли пацієнт повторно захворів на коронавірусну хворобу?

Ми дійсно спостерігали випадками, коли до нас звертались хворі, котрі мали повторний перебіг коронавірусної хвороби. Це не були настільки тяжкі хворі, але все рівно у кожного із цих хворих діагностувались ураження верхніх дихальних шляхів у формі пневмонії, підвищення температури. Але перебіг хвороби був уже більш коротким та доброякісним.

Тому навіть тим, хто вже перехворів, потрібно дотримуватись усіх карантинних вимог, бо людина дійсно може повторно заразитись COVID-19.

Які ускладнення виникають після перенесення хвороби?

Ми намагаємось тримати зв'язок із тими хворими, які є були у нас на лікуванні, щоб виявляти такі ускладнення. Із найчастішого, це, коли людина тільки починає хворіти, то вона може втратити нюх та смак. У нас були хворі, у яких нюх та смак був відсутній впродовж 4-5 місяців після того, як вони одужали від коронавірусу. І тільки згодом ці відчуття починають поступово відновлюватися. Інші хворі мають зміни з боку серцево-судинної системи у вигляді міокардитів, які можуть тривати до двох-двох із половиною місяців. Є ще низка хворих, які мають ураження з боку нижніх кінцівок. Це – періодичні болі, утруднення ходьби. Також є значна частина хворих, у яких спостерігається астенічний синдром: вони не мають настрою, швидко втомлюються, порушена функція сну. Бувають навіть депресивні стани.

Про вакцинацію

Як відбувається вакцинація медиків вашої лікарні від коронавірусу? Чи багато відмов?

Ми минулого тижня розгорнули тимчасовий пункт вакцинації і до нас приїхала мобільна бригада, яка здійснювала вакцинацію. Нас щепили тим препаратом, який завезений в Україну – це вакцина від AstraZeneca індійського виробника. І ті люди, які були записані на вакцинацію у першій черзі, а це – 50 наших працівників, вони усі вакцинувалися. Хотів би зазначити, що жодних побічних ефектів, а це – підвищення температури, загальна слабкість або інших реакцій у моїх співробітників не було.

Ми зараз очікуємо на другий етап вакцинації, який буде через 21 день. А також у міру надходження вакцини в Україну буде щеплено і решту наших працівників. Бо зараз у інфекційній лікарні вакцинували лікарів, середній та молодший медичний персонал. Усі вони – це працівники відділення інтенсивної терапії, оскільки ці люди з першого дня та цілодобово перебувають біля ліжка хворих на COVID-19. Тобто саме у них є найвищий ризик захворіти. У нашій лікарні усі виявили бажання вакцинуватися. І, коли надійде більше вакцини в Україну, то ми звичайно проведемо масове щеплення, бо у нас практично всі медичні працівники розуміють, що альтернативи вакцинації у боротьбі з коронавірусом не існує. Тим більше наші медики, які бачать, що коронавірус – це дуже небезпечна хвороба, самі виявляють бажання провакцинуватися.

Ви також вакцинувалися від COVID-19, як почуваєтесь зараз? Чи були у вас якісь побічні реакції?

Я першим у Львівській області вакцинувався від коронавірусу. Хочу наголосити, що жодних побічних ефектів чи якихось неприємних відчуттів у мене не було. Я у жовтні 2020 року робив щеплення проти сезонного грипу, то відчуття тоді були неприємніші. А зараз я взагалі не відчув жодних змін.

Пояснюю усім скептикам: після вакцинації від COVID-19 у мене температура була 36,6. Жодних катаральних проявів також не було. А тому можу з впевненністю як медичний працівник, як лікар, сказати, що вакцинацію я переніс добре, і вакцина від AstraZeneca не дає жодних побічних ефектів.

Як не заразитися коноронавірусом

Як, на вашу думку, можна зменшити кількість хворих? Що для цього потрібно робити?

В епідеміології є таке поняття, як "епідемічний процес". Тобто, щоб виникла інфекційна хвороба мають бути збудники, фактори передавань та сприятливий організм, у цьому випадку – це людина. І зараз існують усі епідеміологічні ланцюжки, а тому хвороба і далі функціонуватиме. Щоб зупинити поширення COVID-19 потрібно дотримуватись тих порад, які дають медики. От ми знаємо, що серйозні протиепідемічні заходи зараз вжиті у Чехії, де виявлена найбільша кількість хворих у Європі. І ми, якщо будемо надзвичайно відповідально ставитись до здоров’я наших рідних, співробітників та і людей на вулиці, то я думаю, що це сприятиме зменшення кількості хворих в Україні.

Хоча разом із тим я розумію людей, які виходять на акції проти жорсткого карантину. Бо у них на це є економічні підґрунтя. Значна частина наших людей терплять збитки через те, що не працює малий та середній бізнес, дехто втратив роботу. Але, на жаль, вивчаючи історію людства, ми бачимо, що окрім карантинних заходів ми ніяк не зможемо зупинити пандемію. Бо пандемія – це нехарактерне поширення інфекційної хвороби на території певної країни або земної кулі. І минулого року ВООЗ визначила розповсюдження коронавірусної хвороби пандемією. А тому вдягаючи маску, миючи руки, користуючись антисептиком, дотримуючись дистанції та інших заходів, кожен із нас зробить вагому частку, щоб обмежити поширення COVID-19 в Україні. Також важливим є щеплення від коронавірусу, оскільки чим більше людей вакцинуються, тим швидше ми поборемо цю недугу.

Новини України: минулої доби зафіксували понад 5 тисяч нових випадків коронавірусу

Новини України: минулої доби зафіксували понад 5 тисяч нових випадків коронавірусу

 

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Дата публікації
Перегляди
3692
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація