Згідно з інформацією сервісу Flightradar24, над країною вже фактично не літають авіалайнери.
Затримання опозиційного журналіста та засновника Telegram-каналу NEXТА Романа Протасевича шляхом примусової посадки літака компанії Ryanair у Мінську, на борту якого він перебував, обурило міжнародну спільноту, поставило під загрозу безпеку авіації та загрожує Білорусі стати відрізаною від світу.
І поки лідери країн ЄС збираються ухвалювати нові санкції проти режиму Лукашенка, білоруським літакам закрили небо над Європою, а авіакомпанії та країни масово призупиняють авіасполучення з республікою. Підтримала авіасанкції і Україна - 25 травня на позачерговому засіданні уряд ухвалив рішення про заборону українським авіакомпаніям та літакам виконувати польоти в повітряному просторі Білорусі.
ТСН.ua підготував інфографіку з переліком країн, які також вже призупинили польоти над республікою.
Першою країною, яка заявила, що припиняє авіасполучення з Білоруссю стала Латвія. Так, 24 травня латвійський міністр транспорту Таліс Лінкайтс заявив, що авіакомпанія AirBaltic вирішила відмовитися від польотів над територією Білорусі.
Не забарилася і Литва, де останнім часом і проживав затриманий Протасевич та куди і повертався з відпустки у Греції рейсом Афіни-Вільнюс. Прем'єр Литви Інгріда Шимоніте заявила, що країна не буде пропускати рейси, які перетнули або планують перетнути білоруський повітряний простір. Міністр транспорту Литви заявив, що заборона на використання аеропортів країни для польотів над Білоруссю набуде чинності о 03:00 25 травня.
Відреагували також Німеччина та Нідерланди. Так, 24 травня відповідно Lufthansa та KLM заявили, що тимчасово призупиняють польоти своїх літаків у повітряному просторі Білорусі.
Міністр-делегат у справах транспорту при міністрі екологічного переходу Франції Жан-Батист Джеббарі заявив, що авіакомпанії, які працюють у Франції, повинні припинити польоти над Білоруссю після вимушеної посадки в Мінську літака Ryanair.
Відмовився літати над Білоруссю і лоукост з Угорщини Wizz Air, фінська Finnair, Iberia з Іспанії, скандинавська SAS, яка базується у Швеції, литовська KlasJet, Austrian Airlines, British Airways та польська LOT. Окрім європейських авіаперевізників до заборони приєдналися і сингапурські Singapore Airlines, японська All Nippon Airways, авіакомпанія з Кіпру Avia Solutions та Air Astana з Казахстану.
Таким чином, літати в повітряному просторі Білорусі станом на 25 травня вже відмовились Air France, Finnair, airBaltic, KLM, Wizz Air, SAS, Lufthansa, KlasJet, Austrian Airlines, British Airways, LOT, Iberia, All Nippon Airways, Singapore Airlines, Avia Solutions та Air Astana.
Потім офіційно відреагував і саміт ЄС - 24 травня саміт держав Євросоюзу ухвалив заборону білоруським авіакомпаніям здійснювати рейси до ЄС і польоти над територією Євросоюзу, а також рекомендував європейським перевізникам відмовитися від польотів в повітряному просторі цієї країни.
Варто зазначити, що після того як авіаперевізників Євросоюзу закликали відмовитися від польотів над територією Білорусі, згідно з інформацією сервісу Flightradar24, який відстежує рух повітряних суден у всьому світі, над нею фактично не літають авіалайнери. Щоправда, час від часу у повітряному просторі цієї країни пролітають російські літаки та тих країн, які ще не пристали на пропозицію відмовитися від здійснення рейсів до Білорусі.
Нагадаємо, 23 травня у Білорусі примусово посадили цивільний рейс компанії Ryanair, а після цього затримали опозиційного журналіста Романа Протасевича, який був на борту. Офіційною причиною посадки літака в Мінську назвали загрозу мінування літака. Щоб затримати опозиціонера, білоруська влада пішла на безпрецедентні кроки: цивільний рейс посадили примусово за допомогою винищувача. Своєю чергою, опозиційні білоруські ЗМІ стверджують: наказ підняти винищувач віддав сам Лукашенко, а командиру рейсу, яким летів Протасевич, ймовірно погрожували збити літак, якщо той не змінить маршрут.
Роман Протасевич – активний учасник акцій проти Лукашенка. Пів року тому режим оголосив журналіста у міжнародний розшук. Його звинувачують в екстремізмі та тероризмі, максимальне покарання за таке в Білорусі - це смертна кара. Протасевич неодноразово заявляв, що за ним стежать.