Непросте завдання: чи реально притягнути до відповідальності політиків, які підтримали "Харківські угоди"

Дата публікації
Перегляди
1133
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Непросте завдання: чи реально притягнути до відповідальності політиків, які підтримали "Харківські угоди"

Доручення РНБО розслідувати цю справу багато хто нині критикує за популізм та юридичну безперспективність.

Що спонукало 236 українських депутатів ратифікувати так звані Харківські угоди у 2010 році — їхні мотиви вже взялась перевіряти СБУ. Спецслужба почала досудове розслідування за фактом державної зради. Ці міждержавні документи, в обмін на знижку на газ, на 25 років продовжили перебування російського флоту в Криму. Такий крок, як вважає секретар РНБО Олексій Данілов, став однією з причин незаконної анексії Криму та війни на Донбасі.

Хто доклав руку до оборудки, яку протиснула Москва та чи загрожує щось депутатам, які голосували за Харківські угоди, йдеться 12 березня в сюжеті ТСН.19:30.

Під парасолями, які захищали від "омлетної атаки", тодішній голова Верховної Ради Володимир Литвин розпочав ратифікацію Харківських угод, укладених Януковичем із Москвою. Димові шашки, бійка — опозиція намагалася завадити Партії регіонів "освятити" дозвіл на перебування російського флоту в Криму, який мав піти звідти 2017 року.

Згодом стало очевидно: йти з Криму росіяни взагалі не збирались. Але тоді, у 2010-му, Україну намагались підкорити ще не прямою агресією, а традиційним газовим шантажем. Укладені Юлією Тимошенко газові контракти встановлювали непосильно високу ціну на російський газ для України на 10 років. В Москві запропонували знижку, в обмін на небезпечну поступку: ще чверть століття у Севастополі мала залишатись російська військова база.

Не було іншого виходу — так тоді виправдовували у владі обмін частини суверенітету на знижку. Серед тих, хто доводив, що Харківські угоди є цілком прийнятним компромісом, був і майбутній президент України Петро Порошенко.

Новини України: що загрожує депутатам, які голосували за "Харківські угоди"

Новини України: що загрожує депутатам, які голосували за "Харківські угоди"

"Що стосується угод щодо ЧФ, головне — це те, що і Україна і Росія усвідомлювали, що ця угода в 2010 році діяти не може. Україна була нездатна оплачувати ці суми. І Україні та Росії потрібно було знайти взаємоприйнятний варіант врегулювати форму розрахунків і не створити прецеденту з іншими країнами. Тому що інші країни могли б поставити перед Росією питання про зміну ціни на газ", — заявляв тоді Порошенко.

На момент підписання Харківських угод Порошенко вже залишив пост міністра закордонних справ. Тож хоча й виправдовував цей крок, але руку до нього доклали вже інші. Зокрема, й 236 нардепів, серед яких чинні політики. СБУ отримала від РНБО доручення розслідувати, чи не було їхнє голосування наслідком державної зради.

Тодішній голова парламенту Володимир Литвин нині мітить на ректора найпрестижнішого українського національного університету, обурюється Данілов. Водночас заступником самого Данілова в РНБО та радником президента продовжує працювати Руслан Демченко — у 2010 році заступник міністра закордонних справ та один з розробників Харківських угод.

Самі фігуранти цього списку висловлюватись не поспішають. Доручення РНБО розслідувати цю справу багато хто нині критикує за популізм та юридичну безперспективність. Адже довести факт державної зради, якщо вона була, буде вкрай непросто. До того ж, колишні депутати захищені Конституцією, яка забороняє переслідувати їх за їхні голосування.

Раніш ТСН.ua навів повний список нардепів VІ скликання, які підтримали цю скандальну угоду з Росією.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1133
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація