Вибух "Шахеда" на ЧАЕС – як рятують Київ і світ від радіації

Вибух "Шахеда" на ЧАЕС – як рятують Київ і світ від радіації

Російський дрон влучив в укриття, яке захищало зруйнований 1986 року реактор ЧАЕС / Колаж: ТСН.ua

Представник ЧАЕС та експерти відповіли на запитання про те, чи підвищиться радіаційний фон.

Стали відомі нові подробиці про атаку російського дрона, який у ніч проти 14 лютого здійснив прямий удар по захисній споруді четвертого реактора Чорнобильської АЕС. За словами президента України, пошкодження укриття суттєві, а сам удар є загрозою для всього світу.

Сьогодні, вдруге в історії, над четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС знову гасили пожежу і знову працюють ліквідатори. За даними МВС України, триває розбирання захисного покриття над зруйнованим 4 енергоблоком для виявлення осередків тління.

"На місці працюють, зокрема, рятувальники-верхолази", – через кілька годин після влучання російського дрона уточнив очільник МВС України Ігор Клименко.

За даними пресслужби СБУ, окупанти атакували ЧАЕС дроном-камікадзе під назвою "Герань-2" типу "Шахед".

Уламки дрона, який атакував ЧАЕС / Фото: СБУ

"Для максимального вогневого ураження цей ударний безпілотник був споряджений фугасною бойовою частиною", – повідомили в СБУ.

До цього в спецслужбі додали, що, за оцінками експертів, окупанти цілеспрямовано вдарили саме по цьому об’єкту.

Варіанти відновлення

Як усуватимуть наслідки вибуху та пожежі, яка загроза з’явилася для України та інших країн – про це в коментарі для ТСН.ua розповіли представник ЧАЕС, а також незалежна експертка, фахівчиня з ядерної енергетики Ольга Кошарна і колишній голова Держатомрегулювання Григорій Плачков.

"Було пробито обидві оболонки (нового об’єкту "Укриття" – Ред.), почалася пожежа. Фахівці вивчають розміри отвору, який виник. Рішення (щодо алгоритму ремонту – Ред.) буде ухвалено пізніше. Радіаційний фон не підвищився. Але якщо був би розпочатий демонтаж нестабільних конструкцій об’єкту "Укриття", то ситуація була б зовсім іншою", – повідомив у коментарі для ТСН.ua представник ЧАЕС Віталій Медвідь.

Атомники показали, куди влучив дрон / Фото: ЧАЕС

Крім того, на ЧАЕС уточнюють і нагадують, що старий бетонний об’єкт "Укриття", який був збудований після аварії на станції та розташований під залізною аркою (яку будували 45 країн), не був демонтований, тому витоку радіації не очікується.

Такий вигляд тепер має укриття реактора / Фото: ЧАЕС

Співзасновниця громадської організації "Антикризовий експертний ядерний центр України" Ольга Кошарна в коментарі для ТСН.ua розповіла таке:

"Оболонка цього укриття складається з двох шарів – зовнішнього та внутрішнього. Між шарами є простір, в якому циркулювало тепле повітря. Новий конфайнмент не опалюється традиційними методами. Тепле повітря потрібне для того, щоб не утворювався конденсат через температуру і щоб вода не потрапляла всередину приміщення. Відповідно герметичність повністю зруйнована, є отвір", – розповіла нам експертка.

На місці влучання була пожежа / Фото: ЧАЕС

Ба більше, за її даними, пошкоджено основні крани, які призначені для переміщення вантажів і поводження з відходами.

"Крани проєктувала компанія зі США. Оболонку виготовляла компанія з Туреччини. Тобто щоб відновити функціонал систем (вентиляцію, фільтри для затримки радіактивного пилу), треба знову зробити робочу групу з інженерів, які були задіяні у виготовленні укриття. Буде якесь тимчасове рішення. Безумовно. Треба час і кошти", – каже Ольга Кошарна.

На її думку, це було демонстраційне влучання дроном напередодні Мюнхенської конференції.

"Путін демонструє, що "червоних ліній" немає. Влучання було зроблено в ту частину арки, де немає небезпечних речовин. Це демонстративний удар. Арка розрахована на те, щоб витримати землетрус потужністю 6 балів, щоб витримати торнадо, але не розрахована на бомбардування. Відновити та відремонтувати можливо, але скільки знадобиться часу – прогнозувати важко", – каже Ольга Кошарна.

Вона не виключає, що, ймовірно, найближчим часом отвір буде тимчасово накритий для того, щоб туди не потрапляли опади.

"Але вентиляція не працюватиме. Що стосується підвищення радіаційного фону, то я не передбачаю цього, тому що влучання було в більш безпечне місце в арці. Якщо підвищення і буде, то в межах промислового майданчика. Це ризики для персоналу. В найгіршому разі – в зоні відчудження. Населенню загрози немає наразі", – уточнює експертка. 

Вибух поряд з тим самим реактором

Своєю чергою колишній голова Держатомрегулювання Григорій Плачков розповів, що є декілька варіантів, які можуть розглядати інженери.

"Дуже погано те, що влучання було поряд з четвертим енергоблоком. До влучання в арці був створений тиск, який не дозволяв радіактивному пилу потрапляти назовні. Була спеціальна гумова мембрана, зберігався особливий мікроклімат, який не дозволяв розповсюджуватися радіактивним речовинам далі. Об’єкт проєктувався так, щоб його можна було відремонтувати. Пошкоджений метал можна замінити на новий", – каже Плачков.

За його словами, є два варіанти: пересунути арку на спеціальний майданчик або проводити всі роботи на місці.

"Складно відповісти на це запитання, тому що йдуть обстріли. Зона атакується постійно. Це одне з найскладніших споруджень в Європі", – резюмує Григорій Плачков.

Він не виключає, що Росія атакувала ЧАЕС цілеспрямовано, створюючи умови для чергового шантажу.

Дрон РФ із фугасною бойовою частиною вдарив в укриття ЧАЕС

Дрон РФ із фугасною бойовою частиною вдарив в укриття ЧАЕС

Раніше повідомлялося про те, що через атаку безпілотника на Чорнобильську АЕС у Міненерго попередили про загрозу.

Читайте також:  

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Війна Росії проти України
Наступна публікація