Навіть після вакцинації неодмінно треба дотримуватися карантинних правил.
Вакцинація від коронавірусу у світі йде повним ходом. Щодня усе більше людей отримує свою дозу, тим самим наближуючи суспільство до формування колективного імунітету, а відповідно можливості до звичного життя, яким ми насолоджувалися до пандемії. Для боротьби з COVID-19 у світі активно використовують такі найпопулярніші вакцини: Pfizer/BioNTech, Moderna, Oxford-AstraZeneca, Sinovac, Johnson & Johnson, Sinopharm, Covaxin, Novavax і "Спутник V".
ТСН.ua розповідає про кожну з вакцин, які з них мають схвалення Європейського регулятора, а також те, де і які саме з препаратів застосовуються.
Умовно вакцини ділять на дві групи: класичні (наприклад, рекомбінантні, пептидні) та генні (векторні і мРНК).Останні суттєво відрізняються від класичних щеплень і виробляють імунну відповідь на генному рівні. Такі вакцини містять не сам вірус або білок, а генетичний матеріал коронавірусу (збудник COVID-19).
Векторні вакцини використовують не сам вірусний антиген, а генетичну інструкцію, щоб клітина сама синтезувала його і викликала імунну реакцію.
Класичні вакцини передбачають введення до організму вже готових антигенів, які можуть бути, зокрема, фрагментами вірусних білків (пептидами) чи цілими інактивованими (вбитими) вірусними частинками.
Pfizer/BioNTech
Вакцина BNT162b2, розроблена німецькою компанією BioNTech і американської Pfizer, була першою зареєстрована в ЄС. У випробуваннях III фази було виявлено, що вона ефективна на 95%.
Особливості вакцини
Pfizer/BioNTech є мРНК-вакциною (матрична рибонуклеїнова кислота). У таких вакцинах відсутній вірус і головним компонентом є молекула матричної РНК, у якій записана інформація про збудник COVID-19. Потрапляючи до організму, фрагмент генетичного коду коронавірусу "зустрічається" із вірусом, після чого формується імунітет.
Перевагою мРНК-вакцин є те, що в організм людини вводиться чистий препарат РНК, який абсолютно безпечний. Слід наголосити, що у складі мРНК вакцини немає спеціальних ферментів, які можуть впливати на ДНК. А відповідно, така вакцина не може її змінювати.
Зберігати Pfizer потрібно за температури не вище від -70°C , а після розморожування вона придатна протягом лише п'яти днів.
Склад вакцини і застосування
До складу вакцини Pfizer/BioNTech, як пише FDA, входять такі інгредієнти: мРНК, ліпіди, чотири солі, одна з яких хлорид калію (звичайна сіль), і сахароза. Зазначимо, Pfizer-BioNTech містить поліетиленгліколь.
Під час клінічних випробувань вакцина Pfizer/BioNTech не викликала в учасників жодних серйозних побічних ефектів. Така типова реакція на щеплення, як слабкість і головний біль, у літніх людей проявлялася рідко і здебільшого в м'якій формі.
Наразі ж застосовувати вакцину рекомендується людям віком від 16 років. Її вводять двічі з проміжком в три тижні.
Саме Pfizer нині найпопулярніша вакцина у світі, її схвалено в 68 країнах. Першою дозволила застосування Велика Британія, далі були Канада, США і країни Європи і Близького Сходу. Pfizer має і схвалення Європейського регулятора.
Перелік деяких з країн, які вже використовують Pfizer:
- Німеччина
- Угорщина
- Словаччина
- Франція
- Італія
- Австрія
- Португалія
- Іспанія
- Румунія
- Польща
- Чехія
- Болгарія
- Данія
- Греція
- Албанія
- Аргентина
- Бахрейн
- Ізраїль
- Йорданія
- Ірак
- Канада
- Катар
- Колумбія
- Кувейт
- Коста-Рика
- Малайзія
- Мексика
- ОАЕ
- Оман
- Панама
- Сингапур
- США
- Філіппіни
- Чилі
- Еквадор
- Швейцарія
- Норвегія
- Сербія
- Гренландія.
Moderna
Вакцина MRNA-1273 розроблена американською біотехнологічною компанією Moderna. За своїм складом цей препарат дуже схожий на Pfizer/BioNTech, адже це також мРНК-вакцина.
Особливості вакцини
Ефективність Moderna сягає 94,5 %. Вводять вакцину двічі, але з інтервалом в чотири тижні.
Під час клінічних досліджень учасники, за інформацією виробника і контрольних органів, добре переносили щеплення. Поствакцинальна реакція була м'якою і нетривалою. У невеликої кількості осіб після вакцинації була загальна слабкість і алергічна реакція.
На відміну від Pfizer, вакцину Moderna можна зберігати за температури 2-8°C до 30 днів або за -20°C до 6 місяців.
Застосування вакцини
Першими схвалили використання Moderna у грудні 2020 року США. Далі дозвіл на застосування дали у Канаді, Ізраїлі, Великій Британії і Швейцарії. Станом на зараз ця вакцина отримала схвалення в 40 країнах і має дозвіл Європейського агентства з лікарських засобів.
Перелік країн, де використовують вакцину Moderna:
- Австрія
- Бельгія
- Болгарія
- Велика Британія
- Канада
- Хорватія
- Кіпр
- Чехія
- Данія
- Естонія
- Фінляндія
- Франція
- Німеччина
- Греція
- Угорщина
- Ісландія
- Ірландія
- Ізраїль
- Італія
- Латвія
- Ліхтенштейн
- Литва
- Люксембург
- Мальта
- Монголія
- Нідерланди
- Норвегія
- Польща
- Португалія
- Катар
- Румунія
- Руанда
- Сейшельські острови
- Сингапур
- Словаччина
- Словенія
- США
- Іспанія
- Швеція
- Швейцарія
Oxford AstraZeneca
Вакцина AstraZeneca (AZD1222 або Covishield) є векторною і вводиться двічі з інтервалом у 28 днів. Використовувати препарат дозволено особам від 18 і не рекомендується після 65 років.
Особливості вакцини
Цю вакцину розробила однойменна шведсько-британська фармацевтична компанія у співпраці з Оксфордським університетом. Утім, Covishield - це комерційна назва вакцини AstraZeneca в Індії. Препарат виробляє за ліцензією згаданої компанії Індійський інститут сироватки (SII) в Пуне.
Слід, зазначити, що CoviShield ВООЗ внесла до переліку дозволених лікарських засобів в умовах надзвичайної ситуації. Але окремим рядком від вакцини AstraZeneca.
Склад вакцини
І британська AstraZeneca, й індійський Covishield — це векторні вакцини. Covishield містить ослаблену версію вірусу застуди (відомого як аденовірус, зазвичай викликає легкі застудні або грипоподібні захворювання) від шимпанзе. Його змінили, щоб він був більш подібним до коронавірусу, але хвороби викликати не може.
Іншими допоміжними речовинами є сахароза, регулятори кислотності, такі, як гістидин, солі натрію і калію, полісорбат-80, емульгатор, вода для ін'єкцій і дуже невелика кількість алкоголю (0,002 мг на дозу). Цього недостатньо, щоб викликати які-небудь помітні ефекти.
Ефективність AstraZeneca і зберігання
AstraZeneca ефективна, в середньому, на 70%. Але під час досліджень ті, хто отримав перше з двох щеплень із меншим дозуванням препарату, отримали ефективність 90%. Зауважимо, що дослідження Оксфордського університету показало, що вакцина Covishield ефективна в боротьбі з британським варіантом коронавірусу.
Термін придатності вакцини Oxford/AstraZeneca вказано на етикетці і упаковуванні. Цю вакцину можна безпечно зберігати за температури від 2°C до 8°C. Після відкриття флакону його слід використовувати якомога швидше або протягом 6 годин за температури від +2°C до +25°C.
Де вакцинують AstraZeneca і Covishield?
Стосовно списків країн, які використовують британську AstraZeneca й індійський Covishield, він дещо різний. Так, перший препарат застосовують у 74 країнах, здебільшого це європейські держави. А виготовлену в Індії вакцину - лише 17, серед яких Україна. Європейським агентством лікарських засобів (EMA) вакцину AstraZeneca також схвалено.
Країни, які використовують AstraZeneca британського виробництва:
- Ангола
- Аргентина
- Австралія
- Австрія
- Бельгія
- Ботсвана
- Бразилія
- Болгарія
- Велика Британія
- Камбоджа
- Канада
- Чилі
- Колумбія
- Хорватія
- Кіпр
- Чехія
- Конго
- Данія
- Домінікана
- Єгипет
- Сальвадор
- Естонія
- Фінляндія
- Франція
- Гамбія
- Німеччина
- Гана
- Греція
- Гаяна
- Угорщина
- Ісландія
- Індія
- Іран
- Ірак
- Ірландія
- Італія
- Кот-д'Івуар
- Кенія
- Кувейт
- Латвія
- Ліхтенштейн
- Литва
- Люксембург
- Малаві
- Малайзія
- Малі
- Мальта
- Маврикій
- Мексика
- Молдова
- Монголія
- Марокко
- Нідерланди
- Нігерія
- Норвегія
- Оман
- Пакистан
- Філіппіни
- Польща
- Португалія
- Сербія
- Румунія
- Руанда
- Саудівська Аравія
- Сенегал
- Словаччина
- Словенія
- Південна Корея
- Іспанія
- Судан
- Швеція
- Таїланд
- Уганда
- В'єтнам
Вакцину Covishield, яка має той самий склад, що і вакцина AstraZeneca, використовують такі країни:
- Афганістан
- Аргентина
- Бахрейн
- Бангладеш
- Ботсвана
- Бразилія
- Канада
- Гана
- Індія
- Мальдіви
- Марокко
- Непал
- Нігерія
- Південна Африка
- Шрі Ланка
- Трінідад і Тобаго
- Україна
Johnson & Johnson
Офіційна назва вакцини - Ad26.COV2.S. Її створила компанія Johnson & Johnson спільно з Janssen Pharmaceutical і медичним центром Beth Israel Deaconess. Це "вірусна векторна вакцина", аналогічна Oxford-AstraZeneca.
Як вводити і яка ефективність вакцини?
Вводити її рекомендують людям від 18 років. Її ефективність у запобіганні після вакцинації складає 66-67%, якщо йдеться про запобігання важких захворювань вакцина дієва до 77 - 85%.
Вакцина Johnson & Johnson, як заявлено, захищає від декількох варіантів коронавірусу. FDA стверджує, що це зокрема, і штами з ПАР і Бразилії.
Особливість вакцини
Відмінність цієї вакцини у тому, що вона передбачає введення лише однієї ін'єкції. Це надає їй перевагу над провідними конкурентами, які передбачають два щеплення.
Іншою перевагою J & J є те, що її можна зберігати в будь-якому холодильнику, на відміну від вакцини Pfizer, для якої потрібні спеціальні морозильники. Вакцина може зберігатися протягом двох років за -20 °C і щонайменше три місяці за температури 2-8°C. Після відкриття флакону препарат можна зберігати 12 годин за температури від 9 до 25°C.
Склад вакцини
Під час створення вакцини Johnson & Johnson вчені взяли невелику кількість генетичного матеріалу, який кодує частина нового коронавірусу і інтегрували його з ослабленою версією аденовірусу. Вчені змінили цей аденовірус, щоб він міг проникати в клітини, але модифікували так, щоб він не міг заражати людей. AstraZeneca використовує аналогічну платформу, але її аденовірус походить від шимпанзе.
Склад вакцини Johnson & Johnson: рекомбінант, реплікаційно-некомпетентний аденовірус типу 26, лимонна кислота, моногідрат, тригідрату натрію дигідрат, етанол, 2-гідроксипропіл-β-циклодекстрин (HBCD), полісорбат-80, хлорид натрію.
У програмі розробки цієї вакцини від COVID-19 використовувалася технологія AdVac® компанії Janssen, яку також застосовували під час розробки і виробництва вакцини від лихоманки Ебола, схваленої Європейською комісією, а також для створення експериментальних вакцин від вірусу Зіка, респіраторно-синцитіального вірусу та ВІЛ.
Реакції на однокомпонентну вакцину
Особливих побоювань з приводу безпеки вакцини J&J не виявлено. Згідно зі звітом FDA, головний біль, втома і м'язові болі були одними з найбільш поширених побічних ефектів у людей, які отримали щеплення. Повідомлялося також про нудоту, лихоманку і біль в місці ін'єкції.
Водночас двоє добровольців зазнали важких алергічних реакцій незабаром після вакцинації. Зокрема, в одного з учасників досліджень, що відбувалися в Південній Африці, діагностували анафілаксію.
Вакцина Johnson & Johnson 11 березня отримала дозвіл Європейського агентства лікарських засобів.
Поки використовують вакцину Johnson & Johnson у:
- Бахрейні
- Канаді
- Південній Африці
- США
Sinovac
Вакцина розроблена китайською компанією Sinovac Biotech і офіційно має назву CoronaVac. Вона є інактивованою ("вбитою") вакциною, яка не містить живих вірусів і бактерій.
Ефективність препарату і умови зберігання
Дані про ефективність вакцини від Sinovac різняться. У січні 2021 року голова правління і головний виконавчий директор Sinovac Biotech Інь Вейдун заявив про ефективність вакцини 91,25% в Туреччині, а в Індонезії - 65,3%. Зберігається CoronaVac у холодильнику за + 2-8°C.
Як створювали китайську вакцину?
Такий препарат отримують із зразків частинок "вбитого" вірусу (заморожують або обробляють хімічними речовинами). Така вакцина безпечна, викликає швидку імунну реакцію, але для вироблення імунітету необхідне багаторазове введення. Це теж старий і перевірений варіант вакцин: використовується для профілактики поліомієліту, гепатиту, кашлюка, чуми, холери.
Де використовують?
Найпершою країною, яка дозволила використання цієї вакцин, був Китай. Це сталося ще влітку 2020 року. Використання CoronaVac 13 січня дозволила влади Туреччини. Кілька азіатських країн - Сингапур, Малайзія і Філіппіни, а також Бразилія і Україна підписали угоди про закупівлю CoronaVac. Утім, щодо нашої держави, то вакцина ще проходить етап реєстрації. Втім, якщо ефективність препарату не буде 70%, як це прописано у контракті, держава від неї відмовиться.
Наразі вакцину CoronaVac використовують в 16 країнах, зокрема у:
- Азербайджані
- Бразилії
- Камбоджі
- Чилі
- Китаї
- Колумбії
- Домініці
- Еквадорі
- Індонезії
- Лаосі
- Малайзії
- Мексиці
- Філіппінах
- Таїланді
- Туреччині
- Уругваї
Sinopharm
Це також китайська вакцина і її офіційна назва - BBIBP-CorV. Під час випробувань, як пише South China Morning Post, препарат показав ефективність 79,34%. Але в ОАЕ повідомляють про ефективність у 86%.
Як діє і які умови зберігання?
Принцип дії цієї вакцини, як і в інших "інактивованих" препаратів. В організм людини вводять частини "убитого" COVID-19, які викликають імунну реакцію. Важливо, що вакцина не здатна викликати зараження коронавірусом.
Курс складається з двох доз. Вводити препарат потрібно внутрішньом'язово з інтервалом в 21 день. Зберігається вакцина в звичайному холодильнику за температури 4-8°C.
Застосування
У Китаї Sinopharm схвалили для широкого використання. Препарат також дозволили застосовувати в 20 країнах, до прикладу, в ОАЕ, Бахрейні, Пакистані, Марокко, Непалі, Аргентині, Перу, Зімбабве.
У Європі першою схвалила вакцини Sinopharm Угорщина. Sinopharm дозволено колоти в Білорусі й Сербії.
Covaxin
Вакцина BBV152 є інактивованою і її заявлена ефективність сягає 80,6%. Вона розроблена індійською компанією Bharat Biotech International в співробітництві з Індійським радою медичних досліджень.
Як застосовується?
Вакцина вводиться внутрішньом'язово. Курс складається з двох доз з проміжком в чотири тижні. Препарат не вимагає особливих холодових умов зберігання.
Утім, використовують Covaxin поки тільки в трьох країнах, де її схвалили для екстреного застосування. Клінічні випробування будуть продовжені.
Затверджена вакцина Covaxin в таких країнах:
- Індія
- Іран
- Зімбабве
Зауважимо, що три останні вакцини, Sinovac, Sinopharm і Covaxin, не маю схвалення Європейського регулятора.
Novavax
Вакцина має офіційну назву NVX-CoV2373 і розроблена американською фармацевтичною компанією Novavax. Препарат компанії створений на основі інактивованого коронавірусу. В його основі - S-білок патогена SARS-CoV-2, який представлено у вигляді рекомбінантних наночастинок.
Ефективність Novavax до 89,3%. Також препарат дієвий проти нового штаму "британського" коронавірусу, ефективність 85,6%.
Вакцину можна зберігати за температури 2-8°C. Вводити препарат треба внутрішньом'язово двічі з інтервалом у три тижні. Вакцину наразі дозволяють застосовувати людям від 18 років.
Україна вже уклала договір про отримання партії Novavax і зареєструвала препарат для використання. Утім, ця вакцина лише проходить третю фазу випробовувань і ще не застосовується в країнах. Novavax планує виробляти свою вакцину у восьми виробничих центрах, зокрема, Serum Institute в Індії.
Sputnik V
Російську вакцину Sputnik V від COVID-19, ефективність якої ніким не доведена, розробили в РФ в НДЦ епідеміології та мікробіології імені Гамалії і зареєстрували 11 серпня 2020 року після закінчення лише двох клінічних випробувань першої та другої фази.
Це двокомпонентна векторна вакцина від COVID-19 її ефективність, як йдеться в пресрелізі на сайті препарату, мовляв 91,4%.
Препарат вводиться двічі з інтервалом в три тижні. Першою після самої Росії зареєструвала препарат Білорусь. Таке ж рішення ухвалила влада наразі 45 країн. Утім, зауважимо, що несертифікованою вакциною сам російський президент вакцинуватися не поспішає.
Її виробництво стартувало в Казахстані. Виробляти вакцину планують в Білорусі та Індії. Наразі Sputnik V вакцинуються Алжир, Аргентина, Азербайджан, Білорусь, Болівія, Іран, Мексика, Пакистан, ОАЕ, Сербія та інші. Серед країн-членів ЄС першою до використання російську вакцину схвалила Угорщина.
Українське МОЗ одразу заявило, що про реєстрацію в нашій країні Sputnik V, мови йти не може. Крім того, дозволу Європейський регулятор російській вакцині досі не надав.
Протипоказання і реакції після вакцинації?
Стосовно побічних реакцій після вакцинації, вони можливі після будь-якої подібної процедури і залежать від особливостей організму. Традиційними для всіх згаданих вище є:
- почервоніння, підпухлість чи болісне відчуття у місці ін’єкції
- підвищення температури тіла
- стомлюваність
- головні та м'язові болі
- запаморочення і нудота, але це може спостерігати і під час звичайних аналізів через страх
В окремих рідкісних випадках, до прикладу, вакцина Pfizer/BioNTech може викликати важкі побічні ефекти. Алергічна реакція зазвичай виникає від декількох хвилин до однієї години після введення препарату. Усі вони описані в інструкції до препарату.
Водночас, вакцинуватися не слід людям, у яких була сильна алергічна реакція на будь-який компонент вакцини, зокрема, поліетиленгліколь.
Вакцинацію краще відтермінувати у разі гострого перебігу COVID-19. Однак, і в британському Агентстві з регулювання лікарських засобів і товарів медичного призначення, і в американському FDA, пояснюють, що помірна температура або інфекція, наприклад застуда, не є приводом для скасування вакцинації.
Також поки робити щеплення не рекомендують людям з дуже ослабленим імунітетом, вагітним, жінкам, які годують немовлят і планують вагітність, дітям.
Як і за будь-якої іншої вакцинації за кілька днів до процедури не варто вживати алкоголь, не курити, не вживати ліки, які впливають на імунну систему, слід уникати серйозних фізичних навантажень, стресів і переохолоджень. Після вакцинації протягом перших днів рекомендації такі самі.
І після щеплення слід носити маску, часто мити руки й уникати скупчень людей. Адже вакцина не дає 100% гарантії захисту від зараження. І навіть якщо у вас немає симптомів, ви все одно можете переносити вірус.
Нагадаємо, від початку вакцинації проти коронавірусу шириться чимало фейків про імунізацію. Найпопулярніші з них спростували у Міністерстві охорони здоров’я, де наголосили, що саме вакцинація – це один із найважливіших елементів для подолання COVID-19.