Під Азовським морем немає прісних вод, здатних забезпечити Крим: науковці НААН

Під Азовським морем немає прісних вод, здатних забезпечити Крим: науковці НААН

Фото: УНІАН

Росія не має технологій, щоб викачати прісну воду з-під Азовського моря і транспортувати на півострів.

Кремль хоче вирішити водну проблему Криму за допомогою прісних вод з-під Азовського моря. Вперше про це сказав Володимир Путін на пресконференції в грудні минулого року. Спочатку всі подумали, що це чергова маніпуляція, аж поки віцепрем'єр Росії Марат Хуснуллін не заявив: 

«Ми продовжуємо вести роботу з вивчення можливості подавання з дна Азовського моря. Ми вже провели певні проєктні роботи, і в квітні вийдемо на буріння перших свердловин. До кінця року, вважаємо, що ще 17 свердловин пробуримо на території Севастополя. Там величезні запаси, ми в цьому вже впевнені. Ключове питання – на якій віддаленості від берега і на якій глибині. Інформація про те, які обсяги води можуть дати джерела під Азовським морем, повинна з'явитися до липня, пуск спробують провести Північно-Кримським каналом».

Питання забезпечення Криму водою критичне для окупаційної влади. Минулий рік став для півострова найпосушливішим за останні півтора століття. Відсутність гарячої води, а холодна за графіком - так вже майже рік живуть кримчани. А на вулицях Сімферополя стоять величезні цистерни синього кольору з кранами, де можна набирати питну воду. 

Спочатку окупаційна влада хотіла зробити штучні дощі для центральних районів півострова, розстрілюючи хмари. Потім від ідеї відмовилися, бо розстрілювати було нічого. Після цього заговорили про опріснення води. Спікерка російського МЗС Марія Захарова заявила, що 2022 року там запустять дві опріснювальні установки, проєктування вже ведеться.

Науковці ж тим часом констатують, що Крим перетворився на полігон негативного антропогенного впливу. Окупаційна влада активно бурить нові свердловини, щоб забезпечити постачання найбільших міст півострова водою, що призводить до деградаційних процесів. Природні водні об’єкти зникають, у штучних водосховищах не здійснюється накопичення водних ресурсів, формування стоку в малих річках практично припинилося. 

«Якщо посилити це процесами опріснення, це призведе до надзвичайних екологічних наслідків, які відчує не тільки Україна, а й наші сусіди - Румунія, Грузія, Болгарія, Туреччина. Ми розуміємо, що опрісненням забезпечити всю водну потребу території АРК неможливо в силу різних питань і проблем. Перше - технологічних. Друге - економічних. Третє - екологічних - це найголовніше. Всі ці технології повинні пройти експертизу на оцінку впливу на довкілля. Міжнародний досвід доводить, що є проблема з залишками від технологічного опріснення. Куди їх дівати, яким чином утилізувати?», - говорить ТСН.ua заступник директора Інституту водних проблем і меліорації НААН Михайло Яцюк. 

Щодо буріння свердловин в Азовському морі, за словами Михайла Яцюка, розвідка запасів прісних вод під Азовським морем в попередні роки робилася, і доволі детальна. Та й Росія не володіє такими достатньо серйозними технологіями. 

«Азовське море, на мій погляд, доволі детально вивчене. Там свого часу були пошуки родовищ нафти і газу. В тому числі це супроводжувалося оцінкою запасів прісних вод. Ніхто з науковців, хто такі пошуки проводили, не говорили, що там є достатні об’єми прісних вод, які б дозволили вирішити проблему водозабезпечення Криму. Тому я оцінюю це, як інформаційний вкид. Навіть те, що вони говорять, що почнуть, але для цього потрібно знайти місце, де це буде буритися, знайти, де є запаси для буріння, тільки після цього буде визначена кількість… Це говорить про те, що ніяких заходів для елементарної навіть геологічної розвідки не здійснювалося. Бо лише після геологічної розвідки можна сказати, які запаси води, яким чином вони будуть діставатися, за допомогою яких свердловин, як будуть транспортуватися на півострів? Бо це вимагає високотехнологічних підходів. Уявіть, вода дістається з підземних горизонтів, яку потім з моря треба буде якось вилучити і транспортувати. Особисто я не знаю таких прикладів інших країн світу, навіть високорозвинених», - пояснює Михайло Яцюк. 

Підсумовуючи, він зазначив, що навіть взимку критична ситуація із забезпеченням Криму водою нікуди не зникла. Опади, які випали, не призвели до формування накопичення ресурсів в штучних водоймах, які продовжують міліти. Тому проблема буде посилюватися. 

«Вже починаючи з квітня, а травня точно, будемо говорити про проблему, дефіцит, я вже не кажу про літній період, коли буде від’ємний водний баланс, посилений випаровуванням і втратами води», -  резюмує Михайло Яцюк. 

Нагадаємо, підконтрольна Росії окупаційна влада Криму доповіла Путіну, що Сімферополь буде з водою - вони запустили Бештерек-Зуйський водогін. Проте ще півроку тому розповідали, що викачувати воду з підземних джерел небезпечно. Тому вони готують позов до України за перекриття Північно-Кримського каналу і «водну блокаду» Криму. 

"Крим - це Україна": у Верховній Раді виступив президент Литви Ґітанас Науседа

"Крим - це Україна": у Верховній Раді виступив президент Литви Ґітанас Науседа

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1732
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація