Підсумки візиту Блінкена: чи готові США надати Україні гарантії безпеки

Підсумки візиту Блінкена: чи готові США надати Україні гарантії безпеки

ТСН.ua

Невдовзі США можуть призначити спецпредставника по Україні, але до нормандського формату не долучаться.

Неочікуваних сюрпризів, сенсацій чи несподіванок перший візит Ентоні Блінкена до України у статусі держсекретаря США не приніс. Москва почула, що її агресивні дії не залишаться без відповіді Вашингтона. Київ - що допомога Сполучених Штатів не безумовна. Аргументи про те, що ми боронимо східний фланг НАТО від російської навали, тому нам мають допомагати, не працюють.

Реформування країни, яке перш за все потрібне нам самим, - ось що головне. Без цього допомагати нам ніхто не буде. Звичайно, що американській делегації були озвучені амбіції Києва отримати ПДЧ вже на червневому саміті НАТО. Проте консенсусу серед країн-членів немає. Саме тому Володимир Зеленський обговорював з Ентоні Блінкеном можливість укладення двосторонньої угоди між США та Україною.

ТСН.ua розбирався, йдеться про статус основного союзника США поза НАТО, чи принципово нову двосторонню безпекову угоду, що може замінити Будапештський меморандум, та що в цілому нам приніс візит державного секретаря США.

Нова безпекова угода

Сам факт візиту державного секретаря США Ентоні Блінкена до Києва був неочікуваним. ТСН.ua вже писав, що першим про це повідомило американське видання CNN, причому з посиланням на джерела в українському уряді. Згодом це офіційно підтвердили і в Держдепі. І це після того, як у Кремлі повідомили, що нібито відводять свої війська від українських кордонів. 

Візит Блінкена - це перш за все візит солідарності. На підсумковій пресконференції з Володимиром Зеленським, держсекретар США чітко заявив, що, так, частину військ Росія відвела, але значна їх концентрація залишається на кордоні з Україною. І, за його словами, "Росія має спроможності за досить короткий час діяти агресивно, якщо вирішить це робити".

Зеленський доповнив, що, незважаючи на заяви Кремля, з тимчасово окупованого Криму поки що вийшли 3-3,5 тис. російських військових. Тобто, військова загроза з боку РФ не просто зберігається. Із наближенням спільних з Білоруссю військових навчань "Запад-2021" вона буде тільки зростати. Можливо саме тому Зеленський натякнув, що говорив із Блінкеном про "укладання дуже серйозної двосторонньої угоди" між США та Україною.

Київ апелює, щоб вже на цьогорічному саміті в червні країни-члени НАТО нарешті виконали рішення Бухарестського саміту 2008 року і надали Україні ПДЧ. Але реальність інакша - серед членів Альянсу немає консенсусу щодо цього рішення.

Заступник директора Центру армії, конверсії та роззброєння з міжнародних питань Михайло Самусь вважає, що головну скрипку в цьому концерті мають зіграти США.

"Тобто, президент Байден має взяти на себе відповідальність, лідерство і заявити, що наприклад США під свою відповідальність просять союзників підтримати ініціативу щодо надання Україні і Грузії ПДЧ на найближчому саміті. НАТО має подати сигнал Росії, що не вважає Україну і Грузію "сірою" зоною, а вважає своїми найближчими партнерами і майбутніми союзниками. Якщо б Байден такий сигнал напередодні саміту НАТО надіслав, тоді можна було б говорити про шанси України отримати ПДЧ", - каже ТСН.ua Михайло Самусь.

Поки такого сигналу немає, деякі політики й експерти закликають розглянути альтернативні варіанти - статус основного союзника США поза НАТО. Проте ще в грудні в інтерв’ю ТСН.ua міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба висловився щодо цього досить скептично, особливо підкресливши, що жодних безпекових гарантій такий статус не надає. Тому інші наполягають, що Україні треба двостороння безпекова угода зі США, на кшталт Будапештського меморандуму, тільки з реальними гарантіями допомоги. Джерела ТСН.ua в українських дипколах підтверджують, що Зеленський мав на увазі саме таку угоду.

"Рада, що на переговорах відбулося обговорення двостороннього безпекової та військової угоди. Така угода може стати важливим паралельним треком до інтеграції України в НАТО, не викликаючи питань про відданість України євроатлантичному вибору, реалізація якого - не лише у вигляді членства, але й у вигляді Плану дій щодо членства - в короткостроковій перспективі є практично неможливою. Така угода могла б суттєво посилити безпекову та військову співпрацю між нашим країнами, що в умовах постійної зовнішньої загрози є критично важливим фактором для України: ми не просимо американців прийти і захистити нас, ми лише ведемо мову про те, щоб допомогти нам захиститись самим"

коментує ТСН.ua директорка Центру "Нова Європа" Альона Гетьманчук.

Реформи = безпека

Якщо ми говоримо про гарантії з боку США, за словами Михайла Самуся, це має бути угода, де буде прямо написано, що США і Україна, взаємно, погоджуються, що будуть один за одного, грубо кажучи, воювати.

"Тобто, якщо одній із країн буде загрожувати небезпека, то інша країна їй допоможе. Така угода може не називатися про "особливий статус поза НАТО". Це узгоджується між двома країнами. Але я не знаю, наскільки зараз про це можна говорити. Якщо США та Україна вийдуть на рівень прямих союзницьких відносини - це буде чудово. Але більш реально все-таки говорити про ПДЧ", - вважає експерт.

Проте жодна угода чи допомога з боку США не буде безумовною. Блінкен на перемовинах із Зеленським прямо сказав, що в Україні є багато сил, які виступають проти реформ і боротьби з корупцією.

"До них належать зовнішні сили, такі як Росія, та внутрішні – олігархи та потужні особи, які переслідують власні інтереси незаконними методами. Боротьба з корупцією є одним з найважливіших питань для українського народу та вирішальним для покращення його життя. Ми також говорили про питання корпоративного управління, прозорості, цілісності та незалежності антикорупційних органів і реформу судової влади", - заявив Ентоні Блінкен.

За інформацією джерел ТСН.ua, українська влада намагалася переконати держсекретаря США у незворотності реформ. Проте факти говорять самі за себе.

По-перше, більш ніж півроку ми чекаємо наступного траншу МВФ. Спочатку співпраця з Фондом загальмувала через зміну голови НБУ. Потім було скандальне рішення Конституційного суду, яке підважило діяльність антикорупційних органів. Взимку уряд вирішив "заморозити" підвищення тарифів. 

По-друге, напередодні візиту Блінкена до України уряд на закритому засіданні вирішив звільнити голову "Нафтогазу" Андрія Коболєва, призначивши на його місце Юрія Вітренка, який до цього виконував обов’язки міністра енергетики. ТСН.ua вже писав, що справа тут не в прізвищі Коболєва чи Вітренка. США і низка європейських країн виділяли значні суми безповоротної допомоги на реформу корпоративного управління, яка з-поміж іншого передбачала прозорий менеджмент державних підприємств за допомогою впровадження наглядових рад.

На тлі цього Зеленський заявляє, що очікує візиту Джо Байдена до України на перший установчий саміт Кримської платформи і відзначення 30-річчя незалежності. Більш того, як відомо, ми апелюємо до призначення спецпредставника США щодо Донбасу та більшої залученості Америки до нормандського формату.

На думку політичної аналітикині Фонду Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва Марії Золкіної, незалежно від прогресу реформ у разі ескалації наприклад в Чорному морі, анексії Азовського моря, серйозної ескалації на Донбасі або прориву іншої ділянки україно-російського кордону, США допомагатимуть Україні оборонно і безпеково. Проте, на думку аналіткині, меседж Вашингтона щодо реформ, який може не влаштовувати українську владу, абсолютно правильний – в довгостроковому плані США вимагатимуть обміняти одне на інше, тобто, реформи і боротьбу з корупцією на допомогу по безпеці.  

"По нормандському формату не буде жодних змін. США не намагатимуться безпосередньо долучатися. Я вже мовчу про те, що РФ це не потрібно. Але мені здається, що і США більш комфортний формат, коли вони є більш гнучкими самостійними гравцями, які ні на кого не озираються і не грають роль посередника. Те, від чого ми іноді страждаємо в нормандському форматі, тому що від Німеччини і Франції ми не можемо очікувати супер жорсткості. Думаю, в Києві це усвідомлюють, але метою і не було долучити Штати до нормандського формату. По спецпредставнику, зрозуміло, що він буде. Зараз, коли РФ фактично намагається перерозподілити сфери впливу, домовитися зі США про різні регіони світу, зазіхаючи на більше, наш інтерес, щоб Америка активніше включилася, щоб ми не були втрачені", - підсумовує в коментарі ТСН.ua Марія Золкіна.

Новини України: агресія Росії, олігархія та послання від Байдена – про що говорили з Блінкеном

Новини України: агресія Росії, олігархія та послання від Байдена – про що говорили з Блінкеном