Політика та Олімпійські ігри: як Росія та Китай використовують спорт на свою користь

Політика та Олімпійські ігри: як Росія та Китай використовують спорт на свою користь

Фото: ТСН.ua

Вже двічі, 2008 та 2014 рр., Росія використала Олімпійські ігри, щоб приховати свою агресію, і неодмінно скористається цим ще раз.

Міжнародні пісенні та спортивні конкурси вже давно стали частиною політики. Олімпійські ігри не є виключенням, хоча у давнину заради їхнього проведення навіть зупинялися війни. У новітній історії все навпаки: тричі через світові війни доводилося скасовувати Олімпіаду, а минулого року вперше в історії Ігри перенесли через пандемію COVID-19.

Складається враження, що минулий рік взагалі випав з історії, бо скрізь на символіці літніх Олімпійських ігор у Токіо зображений 2020 рік. Вперше в історії Олімпіада відбувається без глядачів, що вже боляче вдарило по гаманцю Японії, яка вклала в підготовку десятки мільярдів доларів. Проте, як не дивно, навіть не це опинилося в центрі уваги цьогорічної Олімпіади.

ТСН.ua зібрав чотири найскандальніші політичні теми літніх Олімпійських ігор у Токіо.

Пандемія розбрату

Проведення літніх Олімпійських ігор далося Японії досить нелегко.

По-перше, через пандемію COVID-19 їх проведення було відтерміновано на рік. Враховуючи те, що на підготовку країна витратила понад $20 млрд (зокрема $2 млрд на новий стадіон), за умови відсутності глядачів, вони навряд чи відіб’ються. ЗМІ зазначають, що, наприклад, через це багато спонсорів просто відмовилися рекламувати Олімпіаду. Серед них Toyota, Panasonic та Fujitsu. До того ж, якби Японія відмовилася від проведення Ігор, мусила б виплатити компенсацію Міжнародному олімпійському комітету (МОК).

По-друге, уряд заборонив приїзд вболівальників із двох причин – вкрай низької підтримки з-поміж самих японців проведення Олімпіади (всього за кілька тижнів до офіційного старту лише 22% японців висловилися "за") та рекордно низького рівня вакцинації населення (щеплено менше 25% японців, лише 35% отримали одну дозу).

По-третє, наразі після офіційного відкриття Олімпіади статистика захворюваності на COVID в Японії невпинно зростає. За останню добу захворіло майже 8 тис. осіб. Все це неодмінно позначиться на ставленні населення до Олімпійських ігор. Адже ще у травні асоціація лікарів-практиків у Токіо (що представляє близько 6 тис. медиків) звернулася до МОК із проханням скасувати Ігри.

Тільки Токіо за останню добу (від 26 до 27 липня) встановив невтішний рекорд – майже 3 тис. нових випадків заражень. За тиждень показники захворюваності в місті стрибнули на 149%. Вже понад 130 спортсменів, тренерів, членів делегацій та інших пов’язаних з Олімпіадою осіб здали позитивні тести. Прем’єр Японії Йосіхіде Суґа, який посів посаду лише у вересні 2020 року після неочікуваної відставки Сіндзо Абе (через погіршення стану здоров’я), закликав людей за можливістю не виходити на вулиці і працювати з дому.

Проте політичних наслідків не уникнути. Все більше японських експертів пов’язують зростання кількості інфікованих з проведенням Олімпіади. Менш ніж за тиждень до офіційної церемонії відкриття Олімпійських ігор рейтинг схвалення японцями Кабінету Йосіхіде Суґа впав до рекордних 35,9%. І це за два місяці до парламентських виборів. На місцевих виборах у Токіо, які традиційно вважаються лакмусом чергових національних, Ліберально-демократична партія (яку представляє прем’єр Суґа) та їхні союзники не змогли одержати повноцінну перемогу.

Агресія Росії

Путінська Росія вже сама собою є приводом для скандалу. У день відкриття літніх Олімпійських ігор у Пекіні 2008 року Росія напала на Грузію. Анексія Криму припала на зимову Олімпіаду в Сочі 2014 року. Літні Ігри в Токіо Москва також використовує для виправдання своєї агресії та "покарання" міжнародного співтовариства за свої ж злодіяння. Першою мішенню, як не дивно, стала саме Україна.

Не встигла Олімпіада відкритися, як спалахнув справжній скандал. Приводом стало зображення карти України на офіційному сайті Олімпійських ігор (у розділі про історію виступів України на Олімпіадах), де Крим був відмежований від решти української території. Помилку швидко виправили, проте на цьому історія не закінчилася.

Російське посольство в Японії постом у соцмережах зажадало від МОК виправити карту із зображенням українського півострова. Користувачі, коментуючи цей пост, як вдало помітив посол України в Японії Сергій Корсунський, дописували, що відкидають незаконну окупацію Курильських островів, Сахаліну, Криму та Кенігсбергу (Калінінграду).

Проте МОК вчинив ще краще, заборонивши інтернет-трансляції Олімпіади в окупованому Криму. Москва, вочевидь, вирішила помститися. Російський "Первый канал" під час трансляції церемонії відкриття Олімпіади, не показав вихід команди з України, перервавши її на рекламу.

Територіальні претензії

Через допінговий скандал Спортивний арбітражний суд заборонив російським спортсменам протягом наступних двох років виступати під прапором, гімном та назвою своєї країни. Тому на літніх Іграх у Токіо спортсмени з РФ змагаються під назвою ROC Team (Російський олімпійський комітет), а замість гімну РФ лунає Чайковський.

Щоб хоч якось звернути на себе увагу та будь-що легалізувати незаконно захоплені території, Росія раз за разом вдається до гібридних методів. І наступною мішенню на літніх Олімпійських іграх після України стала Японія – господарка Олімпіади та третя економіка світу.

І знову російське посольство в Японії в соцмережах у привітанні з нагоди відкриття Олімпіади нагадало Японії, що захоплені СРСР після Другої світової війни Південні Курильські острови "є невід’ємною частиною території РФ". Проте на цьому зухвальство з боку Кремля не закінчилося.

Фото: ТСН.ua

У переддень відкриття Олімпійських ігор Володимир Путін заявив про "унікальні та безпрецедентні заходи щодо залучення Японії до економіки Курильських островів". А вже у понеділок, 26 липня, російський прем’єр Михайло Мішустін прибув із візитом на Курильські острови (острів Ітуруп, найбільший серед архіпелагу), запропонувавши створити там вільну економічну зону (вільну митну зону та пільгові тарифи на доставку риби). Ба більше, Мішустін зіронізував, що такі пільгові умови можуть зацікавити іноземних інвесторів, зокрема Японію, яка може створити тут робочі місця.

Офіційний Токіо висловив рішучий протест. МЗС Японії викликав посла Росії Михайла Галузіна, а генеральний секретар уряду Кацунобу Като нагадав, що Токіо на різних рівнях звертався до Москви з пропозицією скасувати візит Мішустіна на Ітуруп. Проте Москва пішла ще далі, розпочавши 27 липня свої військові навчання на Курилах, ще й викликавши посла Японії в РФ на килим до МЗС.

Фактор Китаю

Піднебесна теж здійняла хвилю критики щодо "неправильної карти", яку показав американський телеканал NBC Universal, транслюючи церемонію відкриття Олімпіади в Токіо, де Тайвань та інші острови в Південно-Китайському морі були відокремленими від КНР. Китайське консульство в Нью-Йорку заявило, що це "зачепило гідність та емоції китайського народу".

Статус Тайваню – це своєрідна червона лінія для Пекіну, який не виключає повернення острову під свій контроль силою. Офіційно незалежність Тайваню визнають лише кілька країн. Проте в американському законодавстві зазначена допомога Тайваню засобами оборони. Ну і звичайно приналежність Тайваню до КНР не визнає Японія.

Цікаво, як поведе себе Піднебесна за пів року, зокрема щодо зображення Криму, Курильських островів та Тайваню на картах. Адже зимові Олімпійські ігри відбудуться за пів року після Токіо – у лютому 2022-го. Прийматиме їх Китай. Ще у травні цього року спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі запропонувала оголосити дипломатичний бойкот, критикуючи Піднебесну за порушення прав людини (зокрема уйгурів та інших етнічних та релігійних меншин).

Історія проведення Олімпійських ігор знає всього кілька випадків дипломатичного бойкоту. Один із найвідоміших – бойкот літніх Ігор 1980 року в Москві з боку більшості країн Заходу та ісламських держав на знак протесту проти інтервенції СРСР до Афганістану.

Адміністрація Байдена вже заявила, що не перешкоджатиме американським спортсменам брати участь у зимовій Олімпіаді, яка й без того буде сповнена політики. Пандемія коронавірусу нікуди не поділася. Японія демонстративно відмовилася від китайської вакцини за кілька місяців до старту літніх Олімпійських ігор, яку Піднебесна пропонувала, як жест доброї волі. Враховуючи стрімке поширення дельта-штаму, невідомо, що буде із захворюваністю взимку.

Проте Білий дім не виключив, що вироблятиме спільну позицію щодо зимових Олімпійських ігор у Пекіні разом із союзниками. Адже ні для кого не секрет, що суперником №1 для чинної американської адміністрації є саме Китай, який у Вашингтоні намагатимуться ослабити будь-що. Піднебесна ж неодмінно використає Олімпіаду задля покращення свого іміджу на міжнародній арені.

Новини України: повернення Білодід із Токіо – чому дзюдоїстка не хотіла боротися за бронзу

Новини України: повернення Білодід із Токіо – чому дзюдоїстка не хотіла боротися за бронзу

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
6861
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація