Права рука Онуфрія і "покровитель" голого хориста: що відомо про підсанкційних ієрархів УПЦ МП
ТСН.ua зібрав все, що відомо про підсанкційних священнослужителів.
© прес-служба УПЦ МП
Президент Володимир Зеленський ввів у дію санкції проти впливових представників УПЦ (МП).
ТСН.ua зібрав все, що відомо про цих осіб та їхній вплив у цій конфесії.
Антоній (Паканич)
Антоній Паканич – митрополит Бориспільский і Броварський УПЦ (МП) – чи не найважливіша особа у списку. Митрополит Антоній є Керівником справами УПЦ (МП). Світською мовою – прем'єр-міністр УПЦ МП і друга людина у цій церкві після предстоятеля, митрополита Онуфрія.
Після смерті митрополита Володимира (Сабодана) Антоній був одним із претендентів на посаду голови УПЦ МП. У другому турі він програв нинішньому предстоятелю, однак зберіг свій вплив і владу в церкві.
Митрополит Антоній народився на Закарпатті, але навчався в Москві і розпочинав свою церковну кар'єру саме там. Однак 2002 року він раптово повертається до України, де робить стрімкий крок у кар'єрній драбині. За інформацією відомої журналістки Соні Кошкіної, ієрарх від тих часів має російський паспорт.
© Митрополит Антоній
2006 року його хіротонізували на єпископа, а 2007-го – призначили ректором Київських духовних академії і семінарії (КДАіС УПЦ МП).
За неофіційною інформацією, Паканич підтримував тісні зв'язки з бізнесменом Вадимом Новинським, якого навіть висвятили на протодиякона. Нагадаємо, що проти Новінського санкції були запроваджені тижнем раніше.
Саме Новинського підозрювали (разом із Януковичем та ексміністром внутрішніх справ Захарченком) у спробі відсторонення митрополита УПЦ МП Володимира і незаконного позбавлення волі на той час особистого секретаря Володимира, митрополита Олександра (Драбинка), який ще 2018 року перейшов до ПЦУ.
У ЗМІ ширилася інформацією, що до цієї скандальної справи був причетний і Антоній, однак офіційних підтверджень чи звинувачень на його адресу не було.
Саме митрополита Антонія релігійні експерти вважають противником ідеї проведення Собору УПЦ МП у Феофанії, де, хоча й не остаточно, але ця церква оголосила про "незалежність від Москви".
Мелетій (Єгоренко)
Митрополит Чернівецький і Буковинський Мелетій (Єгоренко) – один із найближчих соратників митрополита Онуфрія. Мелетій користується довірою предстоятеля: саме йому Онуфрій доручив керувати Чернівецькою єпархією, очільником якої був він сам 24 роки аж до обрання митрополитом Київським 2014 року.
Крім того, Мелетій є головою Відділу зовнішніх церковних зв'язків Української православної церкви (МП). Світською мовою – міністром закордонних справ.
© Чернівецько-Буковинська єпархія УПЦ
Нещодавно ієрарх потрапив у гучний скандал, коли в єпархіальному управлінні його Чернівецько-Буковинської єпархії СБУ провела обшуки.
За неофіційною інформацією ЗМІ, підлеглого Мелетія – а тепер очільника Івано-Франківської єпархії єпископа Никиту, співробітники СБУ нібито застали разом із роздягненим хлопцем під час обшуків. Юнакові лише 17 років.
Сам ієрарх цю інформацію спростовував і заявляв, що роздягнутися їх змусили працівники СБУ.
Зазначимо, що офіційно СБУ так і не підтвердила факт секс-скандалу. Лише заявила, що під час обшуків правоохоронці знайшли методички з Москви, російське громадянство та посвідчення окупантів.
Пізніше видання LB.ua повідомило, що під час обшуків у Чернівецько-Буковинській єпархії УПЦ МП виявили ноутбук із дитячим порно. За попередніми даними, відео не були завантажені з Мережі, а відзняті на камеру.
Після цього скандалу Мелетій утік до Молдови, однак за декілька днів повернувся до України.
Лука (Коваленко)
Не менш скандальним є відомий у ЗМІ митрополит Запорізький і Мелітопольський Лука (Коваленко).
2018 року його єпархія втрапила в гучний скандал, який обурив багатьох українців. Підлеглий Луки, священнослужитель із Запоріжжя, відмовився звершувати відспівування дворічної дитини, що загинула внаслідок падіння на неї самогубця. Просто під час похорону отець розвернувся і пішов геть, коли дізнався, що хлопчик був хрещений священниками Київського патріархату, залишивши розгублених батьків у розпачі.
© Запорізька єпархія УПЦ
Лука товаришує з відомим боксером і прихильником УПЦ МП Василем Ломаченком. Влітку Ломаченко виклав інтерв'ю митрополита Запорізького журналістам ВВС, за що отримав шквал критики в соцмережах. А 2019 року Ломаченко прислуговував Луці під час богослужіння на Святій Землі, одягнувши пономарський стихар.
В Мережі лунають звинувачення на адресу митрополита Луки, що нібито саме з його вини у березні 2022-го, невдовзі після повномасштабного вторгнення, відому запорізьку волонтерку Вікторію Рощину захопили в полон окупанти.
За інформацією волонтера і громадського діяча Романа Сініцина, Лука повідомив окупантам, що волонтерка буде їхати в гуманітарній колоні із Запоріжжя до Бердянська.
"Вони почали мене водити ще до кількох військових. Потім поговорили з митрополитом Лукою. Він разом з іншим духовенством супроводжував гуманітарний конвой. Коли повернулися, сказали, що я маю проїхати з ними. Мене посадили в автозак і в супроводі чотирьох "кадирівців" відвезли до будівлі Бердянської райадміністрації.
Зустріли нас чеченці й дагестанці. Коли я питала, коли мене відпустять, казали: "Когда Киев возьмем". І додавали: "Лука в колонне главный, и он от тебя отказался", – розповідала волонтерка після свого звільнення в інтерв'ю "Громадському".
Сам митрополит пояснював, що нічого не зміг зробити в цій ситуації, адже окупанти його не послухали.
Інші священнослужителі
Санкції запровадили також проти священнослужителів, які були присутні у Кремлі під час оголошення диктатором Путіним так званої "анексії" чотирьох українських областей. Йдеться про:
митрополита Луганського і Алчевського Пантелеймона (Поворознюка);
настоятеля Свято-Савінського монастиря Мелітополя архимандрита Іоанна (Прокопенка);
настоятеля Свято-Успенського кафедрального собору в Херсоні архимандрита Олексія (Федорова).
Зазначимо, що колаборантом митрополит Пантелеймон став ще 2014 року, будучи керівником Ровеньківської єпархії. У червні 2014 року він освячував машину швидкої допомоги аварійно-рятувальних загонів МНС Росії.
© Фото з соціальних мереж
Луганську єпархію він очолив 2021 року, після загадкової смерті попереднього митрополита Митрофана. Мережею ширилися чутки, що нібито Митрофан помер після спілкування з місцевими бойовиками, один з яких вдарив впливового ієрарха, але не розрахував сили і випадково вбив.
В липні цього року, разом з іншими ієрархами Московського патріархату окупованої Луганщини, Пантелеймон зустрічався з ватажком "ЛНР", якого називав "головою республіки".
Останній у списку – архієпископ Костянтинівський, вікарій Горлівської єпархії УПЦ МП Паїсій (Шинкарьов).
Шинкарьов – фігурант сайту "Миротворець". До бази "Миротворця" він потрапив у січні 2018 року – через свою активну участь у заходах терористичної організації "ДНР".
Раніше Володимир Зеленський заявляв, що Україна забезпечить духовну незалежність своїх громадян, і доручив РНБО виконати низку кроків для виконання цього рішення.
Пізніше СБУ опублікувала повний список осіб, які потрапили під санкції РНБО: це 10 представників УПЦ МП або тісно пов’язаних з цією організацією.
Під обмеження потрапив бізнесмен Вадим Новинський, намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври митрополит Павло (Лебідь), ієрархи УПЦ МП з окупованих територій, які співпрацюють з ворогом.
Також СБУ провела обшуки в низці єпархій УПЦ МП у всій Україні. Там знайшли пропагандистську літературу, російські гроші і паспорти.
Читайте також: