"Приблизно на 13-15 медалей можемо очікувати на Олімпійських іграх в Токіо": інтерв'ю з міністром спорту Вадимом Гутцайтом

Дата публікації
Перегляди
1465
Поділитись:
WhatsApp
Viber
"Приблизно на 13-15 медалей можемо очікувати на Олімпійських іграх в Токіо": інтерв'ю з міністром спорту Вадимом Гутцайтом

Фото: ТСН.ua

Зеленський хоче провести в Україні зимові Олімпійські ігри. Проте ми ще не розрахувалися з боргами за Євро-2012.

До літніх Олімпійських ігор в Токіо трохи більше чотирьох місяців. Через пандемію COVID з 2020 року їх посунули на 2021 рік. Українські спортсмени готуються, не покладаючи ніг і знарядь. Проте, за словами тренерів збірних, карантин дався взнаки. Спортсмени втратили до чверті своєї колишньої форми. Тому зараз тренуються за чотирьох на всі двісті відсотків. 

За словами міністра молоді та спорту Вадима Гутцайта, карантин позначився на всіх спортсменах. Тому літня Олімпіада в Токіо гарантовано принесе багато сюрпризів, світ побачить гучні дебюти і неочікувані поразки. 

ТСН.ua вдалося побувати в Олімпійському центрі "Конча-Заспа", де наші збірні готуються до Олімпіади в Японії. Ми поспілкувалися з бронзовим призером Олімпійських ігор-2012 Ігорем Радівіловим, важкоатлеткою Анастасією Лисенко, гімнасткою, фіналісткою чемпіонатів світу Діаною Варінською. Всі вони їдуть до Токіо, тренуються по три рази на день і мріють взяти золото (репортаж із Олімпійського центру "Конча-Заспа" читайте згодом на ТСН.ua). 

Тут в Олімпійському центрі ми поговорили з міністром молоді та спорту Вадимом Гутцайтом, разом пообідали, розпитали про "шведський стіл" в олімпійській їдальні, червону ікру на сніданок та плани Зеленського провести в Україні Олімпійські ігри. 

- Уряду Шмигаля, в якому ви обійняли посаду міністра молоді та спорту, рівно рік. Коли ви заходили в Кабмін, розуміли, що це може бути ненадовго? 

- Я розумів, що треба багато чого зробити і відпрацювати. На той час я не думав, надовго це чи ні. Ви знаєте, я багато років працював, щоб обійняти цю посаду. Я розумію, що треба зробити для українського спорту. А не це потрібен час. 

- Мені в інтерв'ю ваші колеги казали, що Зеленський дуже швидко і цей уряд може відправити у відставку. Тому ілюзій вони не плекали. Чи було у вас таке? 

- У мене такого не було. Я розумів, що мені довірили посаду як фахівцю в цій галузі, і від мене очікують результату. 

- Минув рік. Топ-3 ваші досягнення і провали за цей час? 

- Перше - ми відновили Міністерство молоді та спорту. Я вважаю це досягненням. На той час нас об’єднали з Міністерством культури і ми були на задвірках. Друге - нам повернули кошти, які пішли в ковідний фонд. Пам’ятаєте, в березні, через пару тижнів після мого призначення, запровадили карантин. Спорт був зупинений у всьому світі, і в Україні також. Літні Олімпійські ігри перенесли на 2021 рік. Для нас було дуже важливо, щоб спортсмени розпочали підготовку. Треба кожен день тренуватися, бути в тонусі. В квітні ми відновили підготовку, відкрили олімпійські бази. Третій - у 2020 році ми відкрили Всеукраїнський молодіжний центр. Провали? Напевно, треба ще більше працювати. Як таких провалів не було. Але якщо критики мені щось підкажуть, буду радий ще щось зробити. 

- Серед моїх запитань ще вистачає критики. Багато ваших колег по уряду скаржаться на недофінансування. Скільки грошей та на які програми не вистачає вам?

- Знаєте, я щиро радію, що вперше в історії незалежної України у нас реально вистачає на все. 

- Так не буває.

- Чому ні? Найважливіше на сьогодні - це підготовка до Олімпійських та Паралімпійських ігор. Спортсмени забезпечені на сто відсотків. Нам треба закуповувати обладнання. На це також є забезпечення грошима на сто відсотків. У нас є президентська програма "25 магнітів" - будівництво спортивних об’єктів. І на це є кошти. Ми з вами перебуваємо в Олімпійському центрі "Конча-Заспа". Історично це найкраща олімпійська база, де від 1979 року нічого не будували. Як збудували до Олімпійських ігор у Москві 1980 року, так нічого потім і не робили. А ми вже цього року розпочали тут будувати багатофункціональний спортивний комплекс, басейн, цього року почали будувати готель. На молодіжну політику, патріотичне виховання нам теж вистачає. Перед отриманням бюджету на цей рік ми його відпрацювали. Ми надсилали Мінфіну свої побажання, розрахунки, і нам все надали. На сьогодні у нас рекордний бюджет, щоб робити в галузі зміни на краще. 

- Так, рекордний бюджет майже на 8 млрд грн. Де та які спортивні об’єкти здадуть в експлуатацію цим коштом 2021 року? Директор Олімпійського центру "Конча-Заспа" Андрій Крилюк сказав нам, що з двох джерел фінансування цього року центр отримає рекордну суму - понад 500 млн грн. 

- Це не рекордна сума. Таких грошей взагалі ніколи не було. На будівництво Олімпійської бази "Конча-Заспа" таких грошей ніколи не виділяли. 

Зеленський переїхав на дачу в Конча-Заспі

Зеленський переїхав на дачу в Конча-Заспі

- А ви часто сюди приїжджаєте? 

- Так, це ж моя рідна база. Вперше на зборах я тут був у 1986 році, коли мені було 15 років. З того часу все життя тут. Я ж ще й працював генеральним директором цієї бази від 2010 до 2017 року. 

- Торік у їдальні олімпійської бази з'явився "шведський стіл". Подейкують, що дають навіть червону ікру. 

- По-перше, ми підняли вартість харчування для наших тренерів і спортсменів. По-друге, тут завжди червона ікра на сніданок. Червона ікра тут була ще в той час, коли я був спортсменом. На жаль, немає чорної ікри. Будемо працювати, щоб вона тут з'явилася. 

- Давайте про інші об’єкти в Україні. Де і що з’явиться? 

- Ми співпрацюємо з головами ОДА і мерами. Вони нам презентують свої плани. Потім комісія, куди залучені фахівці, очільники федерацій, нардепи, обирає об’єкти, які підпадають під програму президента "25 магнітів". Ще є кошти ДФРР. З усіх цих джерел фінансується будівництво спортивних об’єктів. В одному такому комплексі мають розвиватися мінімум п’ять олімпійських видів спорту, щоб тренувалися дитячо-юнацькі спортивні школи, збірні команди, проводилися всеукраїнські та міжнародні змагання.  

- Було заявлено будівництво п’яти олімпійських центрів в Україні. Правильно? 

Так. 

- Де вони будуть? 

- По-перше, це розбудова Олімпійської бази "Конча-Заспа". Ще ми бачимо Західний центр, H2O в Каховці, який ми розпочинаємо будувати цього року. 

- А Західний центр це що? Зимові види спорту? 

- Так. Ми ж розвиваємо не тільки літні види спорту. Також нам представляли проєкт центру в Чернігові. Але ж ми тільки розпочали. На самому початку я вам вже сказав, що нам потрібен час. Є меседж президента, що потрібно розбудовувати спортивну Україну. 

- Зеленський і сам займається спортом…

- Президент кожного дня займається спортом. І це приклад для всіх. Дуже добре, що всі почули. Голова ОПУ неодноразово проводив наради з головами ОДА, щоб вони презентували і показували нам, які об’єкти вони будуть добудовувати, бо реально багато об’єктів, які розпочали будувати, але не закінчили. Будують по 5-10 років. 

- Треба просто змусити голів ОДА займатися спортом…

- Знаєте, якщо до цього були якісь меседжі і всі про це забували, на сьогодні це вже під моїм особистим та контролем президента. Ми йому звітуємо. Минулого тижня я доповідав президентові щодо розвитку спорту в Україні, що ми зробимо за найближчі три роки в галузі, що ми побудуємо, як наші спортсмени будуть готуватися, які будуть досягнення. І президент ще раз зазначив, що без інфраструктури не буде розвитку спорту взагалі. 

- Тобто, доповідали президентові про плани якраз до кінця його каденції. Окей. Фінансовий експеримент із федераціями триває? 

- Ми продовжили його до кінця олімпійського циклу. Тобто, 2021 року Олімпіада пройде і ми його закінчимо. Але я впевнений, що ми його продовжимо і пропонуємо всім федераціям долучатися. Будь ласка, беріть кошти і, що найголовніше, відповідальність. Критикувати завжди легше, ніж працювати. Є кошти, є державний бюджет на підготовку ваших спортсменів, збори, змагання. Але це ж треба взяти на себе відповідальність, взяти ці кошти, використати в рамках законодавства за бюджетними програми, а не так, як комусь хочеться, і потім звітувати. А як інакше? Це ж кошти платників податків. Всі говорять, що це треба робити, але на сьогодні не так багато федерацій, які в експерименті. Є ще охочі, ми будемо їм допомагати, щоб всі президенти і фахівці Федерацій розуміли, що автономність потрібна. Кабмін вже затвердив проєкт указу президента щодо змін до закону про фізичну культуру та спорт. Там ми теж прописали автономність федерацій. 

- Чи не повториться ситуація, коли федерації з неолімпійських видів спорту отримають більше, ніж олімпійські, де ми можемо виховати українських зірок світового масштабу? 

- Як відбувається фінансування федерацій з усіх видів спорту? На початку року федерації отримують календарі від міжнародних федерацій. Потім вони формують український календар, де прописані збори і змагання, які вони будуть проводити в Україні. Потім цей календар із кошторисами подається на міністерство. Там прописано, які кошти їм потрібні на цей рік. На сьогодні федерації, як з олімпійських видів спорту, так і з неолімпійських, отримали всі кошти на цю підготовку. Так, ми дивимося і працюємо по пріоритетності видів спорту. Я вважаю це доцільним. Бо надавати всім Федераціям коштів стільки, скільки вони хочуть, буде нечесно по відношенню до тих, хто реально працює і досягає результатів на міжнародній арені у порівнянні з тими, хто тільки починає чи працює не так, як треба, і у них немає медалей. Тобто, у нас розподілення коштів йде за пріоритетами. Для нас дуже важливо залишати цю пріоритетність, щоб надавати кошти потужним федераціям, де є кадри, діти і результат. 

- З перших вуст ми знаємо про дещо дискримінаційний підхід у відборі спортсменів, які їдуть на Олімпійські ігри. Я зараз не буду називати конкретні федерації…

- А ви назвіть, будь ласка. 

- Ми спілкувалися зі спортсменами, які там займаються. Так, треба отримати ліцензію. Але ще до цього у федераціях процвітає свого роду спортивна корупція, коли батьки заносять гроші, щоб їхні діти поїхали на престижні змагання. Або ж батьки контролюють ту чи ту федерацію. Тим часом обдаровані діти з незаможних сімей залишаються за бортом. Чи відомі вам такі факти і як з цим боретеся? 

- Я один із тих держслужбовців, хто пройшов увесь шлях до олімпійського чемпіона, тренера, міністра. Я завжди стояв на принциповій позиції, що в команді мають бути тільки ті спортсмени, які пройшли відбір і повністю набрали кількість необхідних балів. Я і Міністерство це контролюємо. Є затверджені системи відбору по кожній федерації, які є у Міністерства молоді та спорту, бо ми це робимо разом. Всі федерації на сто відсотків працюють за системами відбору. Коли я був головним тренером, у 2008 році була така ситуація. Наша команда дівчат виграла золото в Пекіні. Коли вони вп’ятьох готувалися до Олімпійських ігор, одна дівчина на завершальному етапі не потрапила до команди. На той час її мати працювала в правоохоронній системі. Вони на мене тиснули. Але я тримав свою позицію. Тоді мене підтримав президент Олімпійського комітету Сергій Бубка і весь виконком. Я за правду. Тільки ті спортсмени, які набрали необхідну кількість балів, потрапляють до змагань і можуть їхати на Олімпійські ігри. На той час я вистояв, команда поїхала в Пекін і взяла золото. Тому, підсумовуючи відповідь на ваше запитання, для мене це дуже принципово. Мені буде дуже цікаво, коли я дізнаюся, що є такі випадки. Будь ласка, скажіть. Бо, знаєте, у кожного спортсмена і тренера є своя правда. Але є система відбору, за якою ми працюємо, щоб в команді були тільки найсильніші спортсмени. 

- Але якщо такі випадки є, обдаровані діти та їхні батьки можуть до вас звертатися? Можете гарантувати, що допоможете? 

- Дивіться, є обдаровані діти, а є система відбору - закон. За цим законом ми працюємо. До мене звертаються всі. Всі мене знають. Я всім допомагаю - це моя робота. Але найголовніше в житті - правда. Якщо дитина потрапила в команду, вона повинна бути в команді. 

- Що вам відомо про побори у спортивних клубах? Також із перших вуст ми знаємо, що ті виплати від держави, які отримують наші спортсмени, деякі тренери змушують віддавати назад до клубу. 

- Я жодного разу не чув, щоб спортсмени збірних команд за щось сплачували. Якщо вони якось дякують своєму тренерові чи якомусь фахівцеві, який їм допомагає, це їхнє особисте бажання. Те, що це є в дитячо-юнацьких спортивних школах у містах, так. Але я розбирався в цьому питанні по Києву, коли працював у КМДА. Для мене це було принципово, бо місто виділяє багато коштів на розвиток дитячо-юнацьких спортивних шкіл, придбання обладнання, оренду залів для дітей, а потім тренери ще збирають кошти. Розумієте, якщо батьки і сплачують кошти, то це має бути на окремий рахунок. Тобто, на спецрахунок, з якого якісь кошти йдуть на дітей, подорож на змагання, і щось там доплачують тренерам до зарплати. Я вважаю це добре. Але коли я почав розбиратися, до мене прийшло багато батьків і сказали: "Послухайте, це наші кошти, це наше бажання сплачувати. І ми будемо сплачувати. Ми, батьківський комітет, будемо діяти так, як вважаємо за потрібне". Тобто, тут є дві правди. Одні жаліються, що їм треба сплачувати, бо держава вже сплачує за все це. А інші приходять і кажуть: "Знаєте, я теж батько, у мене двоє дітей. Я теж завжди сплачую, як і всі в батьківському комітеті, коли треба на якісь доплати тренерам, подякувати, що вони більше часу приділяють нашим дітям, або закупити щось, що держава не може, пофарбувати якусь стінку…". Ну, чому ні? 

- Саме тут і починається дискримінація, коли батьки дитини, у яких є гроші, сплачують додатково. А щодо тих, у кого немає, починається булінг. 

- Сімей, у яких немає коштів, ніхто не змушує сплачувати додатково. За все в дитячо-юнацьких спортивних школах сплачують місцеві громади. 

- Кричущий випадок, який стався тиждень тому. Двоє дзюдоїстів (до речі, діти ексдепутата і внуки ексмера Коцюбинського, який голосував за дерибан Біличанського лісу) на станції метро "Університет" побили двох ветеранів СБУ. Правоохоронними органами буде дана оцінка цього факту. До вас запитання таке: чи мають право ці спортсмени брати участь у змаганнях? 

- Ви вже відповіли на це запитання. Свою оцінку мають дати правоохоронні органи. Коли правоохоронці доведуть, що вони винні, тоді ми будемо вживати необхідних заходів. Я спілкувався з президентом федерації, тренерами. Ми очікуємо результату. Коли буде результат від правоохоронної системи, коли правоохоронці скажуть, хто винен, а хто не винен, тоді ми будемо розбиратися. Не тільки спортсменам, загалом всім нам треба дуже прискіпливо ставитися до здоров’я кожної людини. Ветеран АТО, працівник СБУ, будь-яка людина - піднімати руку на один одного це дуже нехороший вчинок.  

- Може, поки йде слідство, відсторонити цих спортсменів від участі у змаганнях? 

- Так а може на час слідства тоді всіх відсторонити, хто був причетним до цього, щоб ми знали правду? 

- Добре. Перейдемо до літніх Олімпійських ігор у Токіо. То відбудуться вони цього року чи ні? 

- Я вірю, що вони відбудуться цього року в Токіо. Президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах запевнив, що Токіо готується. Підготовка триває. Україна готується до Олімпійських ігор. 

- Що вам відомо про умови участі наших спортсменів? Чи стануть обов’язковими щеплення збірних? 

- Ні. Вакцинація - це особисте бажання кожного. 

Прем`єр-міністр Японії запевнив, що Олімпійські та Паралімпійські ігри відбудуться, попри пандемію

Прем`єр-міністр Японії запевнив, що Олімпійські та Паралімпійські ігри відбудуться, попри пандемію

- А як загалом буде влаштоване життя в японському олімпійському містечку? Токіо каже, що будуть безпрецедентні заходи безпеки, обмежать будь-які фізичні контакти. Жартували, що сексу не буде, збірним навіть заборонять користуватися одним ліфтом. 

- Ви самі відповідаєте на це запитання. Я так розумію, будуть витримані всі заходи безпеки, санітарні умови, щоб спортсмени менше зустрічалися разом, тільки на змаганнях. Побачимо. Зараз дуже складно щось сказати напевно. Ви ж бачите, що сьогодні майже вся Європа зачинена. А ми в Україні проводимо змагання. Цього року вже відбувся один із найпотужніших турнірів з боротьби. Були присутні до 40 країн, взяли участь 700 спортсменів. Ми провели Чемпіонат Європи з художньої гімнастики, Міжнародний турнір зі спортивної гімнастики. Спорт не зупиняється. Але в Європі зараз багато локдаунів. Думаю, до Олімпійських ігор багато спортсменів вже провакцинуються. Зараз наприклад на базі у Конча-Заспі проводяться тренувальні збори, до нас приїхали гості з Ізраїлю, вони вже вакциновані. 

- Ну, Ізраїль взагалі попереду всієї планети. 

- Без щеплень вони б сюди не приїхали. Ми теж пропонуватимемо нашим спортсменам і тренерам щеплення. Міністерство молоді та спорту, президент Олімпійського комітету Сергій Бубка направляли листа на прем’єра Дениса Шмигаля і міністра охорони здоров’я Максима Степанова, спілкувалися на урядових нарадах, що оберемо час, коли будемо робити щеплення нашим спортсменам і тренерам. Але тим, хто захоче. 

Фото: Володимир Зеленський Instagram

- Зеленський і Степанов вже вакцинувалися. Побачимо, яка буде реакція. Жартую.

- У нас була нарада з прем'єром. Домовилися, що міністри оберуть час і провакцинуються, покажуть приклад. 

- Тобто, ви також будете щепитися? 

- Якщо всі будуть вакцинуватися, чому б і ні. 

- У вас немає скепсису щодо індійської вакцини? 

- Якщо ці щеплення роблять всім українцям, якщо президент це зробив, міністр Степанов, які можуть бути питання. 

- Зрозуміло. Скільки медалей плануємо взяти в Токіо? 

- Всі наші. 

- Ще за Порошенка звучала амбітна цифра - 37 медалей. Проте рекорд, якщо я не помиляюся, був у 2008 році - 27 медалей. Попередня Олімпіада-2016 у Ріо для України стала провальною - тільки 11 медалей. 

- Знаєте, я теж можу сказати 37. Я можу сказати і про 50 медалей, щоб всидіти на посаді і пропрацювати ще чотири роки до наступної Олімпіади. Але треба дивитися правді у вічі. Ці прогнози звідки беруться? Ми дивимося на результати наших спортсменів. На жаль, 2020 рік не приклад. А в 2019 році ми дивилися по чемпіонатах Європи та світу на тих спортсменів, які там показали результати. Десь приблизно 13-15 медалей, на які ми можемо очікувати на Олімпійських іграх в Токіо. 

- Якось дуже мало…

- Я не чарівник. За рік мені складно зробити так, щоб їх було 30, чи 27, як було на Олімпійських іграх в Пекіні. Але ми над цим працюємо. Ви ж розумієте, що підготовка спортсменів триває не рік, і не два, а чотири і вісім. Я до Олімпійських ігор готувався 10 років. І для того, щоб гідно підготуватися, треба зробити всі умови. Ви ж пам’ятаєте, як всі казали, що вигравали не завдяки, а всупереч. У мене є велике бажання зробити так, щоб вигравали завдяки. А на це потрібен час. Ми розробили Стратегію розвитку фізичної культури і спорту до 2028 року…

- Ми про неї ще поговоримо. А поки ще про Токіо. ЗМІ покладають великі надії на гімнаста Олега Верняєва, борця Жана Беленюка, дзюдоїстку Дарину Білодід, фехтувальницю Ольгу Харлан… Ви особисто на кого ставите? Де точно буде золота медаль? 

- Коли 2004 року я їхав на Олімпійські ігри, а тоді я був головним тренером збірної з фехтування, ми на той час ставили на Володимира Лукашенка. Він 2003 року став чемпіоном світу в особистих змаганнях. За місяць до Олімпіади він завершив рейтинг кубку світу, переміг за весь рік, був першим на Олімпійських іграх у рейтингу. Коли ми приїхали на Олімпійські ігри, в 1/8 зустрілися два наших українця: Владислав Третяк, який на той час був десь 60-й у світовому рейтингу, і перший у рейтингу Володимир Лукашенко. Третяк переграв Лукашенка і взяв бронзу. Для чого я вам це розповідаю? Я вірю у всіх спортсменів, які отримали ліцензію на Олімпійські ігри. Це несподівані змагання. Це змагання психології. А Олімпійські ігри в Токіо стануть для всіх неочікуваними, я впевнений. Тому що рік паузи через пандемію без змагань, виїздів за кордон на якісь тренувальні збори, без спарингу… Тому я просто впевнений, що ми побачимо і почуємо про спортсменів, яких ми ще не знаємо. Дуже хочеться, щоб всі спортсмени, хто буде представлений на Олімпійських іграх, боролися за завоювання медалей. 

- Але принаймні одного сюрпризу не буде точно. Через допінговий скандал російські спортсмени не будуть виступати під своїм прапором. Проте багато українських спортсменів, які їдуть до Токіо, сказали мені, що саме росіян вважають одними з головних конкурентів. То Росія стане для України в Токіо одним із основних конкурентів? Чи допінговий скандал її все ж підкосив? 

- Всі російські спортсмени без допінгу будуть брати участь в Олімпіаді під білим прапором. Але не тільки Росія наш конкурент. У нас багато конкурентів. Тому боротися виключно з росіянами я вважаю недоречно. Треба приїжджати на змагання і не дивитися на прапор, з якої країни спортсмени. Я завжди говорив і говорю своїм спортсменам з фехтування, і Ользі Харлан, коли вона виходить на доріжку: "Ти виходиш, перед тобою є суперник і суддя, все, більше нікого немає. Тому не треба дивитися на прізвища, прапори. Треба дивитися, хто перед тобою, готуватися до цього спортсмена тактично, технічно, психологічно, виходити і перемагати". А конкурентів у нас достатньо. 

- В Токіо не поїдете? 

- Чому? Ви вважаєте, що міністру не треба їхати в Токіо, щоб підбадьорити наших спортсменів. Звісно, що я поїду на Олімпійські ігри. Це буде восьма Олімпіада в моєму житті. Буду поруч з нашими спортсменами і тренерами, коли вони будуть вигравати і програвати. Ми розуміємо, що не всі виграють. Але людей треба підтримати і в час програшу також. 

- Багато хто забуває про зимові Олімпійські ігри 2022 року. Що з ними? Бо літні Олімпійські ігри посунули на рік і виходить, що у нас рік в рік Олімпіада, хоча зазвичай два роки пауза. Як готуємося? Скільки медалей розраховуємо взяти? На кого ставите?

- Ви ж на початку запитали мене, на що нам виділили стільки грошей. Зокрема і на підготовку до зимових Олімпійських ігор. Так, літня Олімпіада - це топзмагання. Але є й зимові Олімпійські ігри де, на жаль, Україна в світі не так представлена, як у літніх видах спорту. Але у нас є традиції в біатлоні. У лютому цього року біатлоністки української збірної вибороли бронзу в естафеті чемпіонату світу. У нас є олімпійський чемпіон з фристайлу. Ми вкладаємо в це кошти, починаємо будувати інфраструктуру для зимових видів спорту. Зараз в Буковелі будується база для підготовки, де в майбутньому ми зможемо проводити чемпіонати Європи з біатлону. Я зустрічався з головним тренером з фристайлу, з олімпійським чемпіоном Олександром Абраменком, ми обговорювали питання побудови бази для підготовки фристайлістів в Україні, бо вони готуються то в Швейцарії, то ще десь в Європі. Без цього нічого не буде. Без матеріально-технічної бази, без баз, де наші спортсмени будуть готуватися, нічого не буде. Ну закінчить Абраменко… А нам же треба, щоб діти кудись приходили і займалися цим видом спорту. Тому поки ми не побудуємо, поки у нас не буде розвинутої інфраструктури, спорт в Україні не з’явиться. Та й на цих Олімпійських іграх життя не зупиняється. Так, я маю велике бажання працювати до наступних літніх Олімпійських ігор. Але це політика, подивимося на мої результати роботи, що я буду в змозі зробити за цей рік, два чи три. 

- Минулого року президент Зеленський заявив, що у нього є мрія - проведення Олімпійських ігор в Україні. Одразу після Нового року ви підтвердили, що Україна розглядає можливість провести Олімпійські ігри. Знаєте, звучить, як жарт…

- А не звучало як жарт, коли Україна проводитиме Євро-2012? 

- Вибачте, ми за Євро-2012 ще з боргами не розрахувалися за "Олімпійський" та "Арену Львів". 

- Так, це є. Але зараз в законному полі ми розглядаємо питання щодо їх скасування. 

- А кому ми винні? 

- Винні компаніям, які будували.  

- Приватним чи державним? 

- Державним.  

- А як списати ці борги? 

- Саме зараз в законному полі ми відпрацьовуємо механізм, як це питання вирішити. Знаєте, це наша спільна мрія провести в Україні Олімпійські ігри чи юнацькі Олімпійські ігри. Так, юнацькі Олімпійські ігри на сьогодні легше провести в Україні. Президент нам доручив підбити кошторис, які об’єкти треба побудувати, де ці Олімпійські ігри можна провести. Зараз разом з Олімпійським комітетом ми підготували пропозицію, яку я хочу довести до президента, щодо літніх та зимових юнацьких Олімпійських ігор, та зимових Олімпійських ігор. Тобто, є такі три пропозиції. Будемо обраховувати, зустрічатися з президентом і працюватимемо в цьому напрямку. 

- Попереднього кошторису ще немає? 

- Він на виході.  

- Яка там сума? Захмарна? 

- Я впевнений, що юнацькі Олімпійські ігри ми в змозі провести. Це може стати першим кроком продемонструвати світові, що ми здатні проводити такі великі змагання в Україні. А вже потім взятися за зимові Олімпійські ігри. Але будемо ухвалювати це рішення разом з президентом.  

- Поясню, чому я скептично до цього ставлюся. Тільки головний стадіон Олімпіади-2021 обійшовся Токіо у $1,4 млрд. 

Ну це ж буде за десять років. Нам треба ставити амбітні цілі, чому б до них не йти? Ми хочемо, щоб наша країна розвивалася. Не на все ж життя до нас прийшов COVID і все зупинилося? Сподіваємося, що економіка запрацює. 

- За проведення Зимової Олімпіади-2030 боротимемося з Японією, США, Канадою та низкою країн ЄС. Літньої у 2032 році - з Індією, Індонезією, Катаром, Німеччиною, Іспанією та Австралією. 

- Ми ж з вами говоримо про можливість проведення в Україні або юнацьких Олімпійських ігор…

- Мені здається, що президент говорив саме про дорослі Олімпійські ігри.

- Зимові Олімпійські ігри 2030 року. Літні 2032 року - ні. Принаймні ми з президентом говорили про 2028 рік - це юнацькі Олімпійські ігри, або 2030 рік - зимова Олімпіада. Про літні розмови не було. Але через десять років все можливо. 

- Я перерахувала країни, з якими будемо конкурувати за право проводити зимову Олімпіаду…

- У мене є багато прикладів, якими я можу вам заперечити. Коли наприклад Федерація з фехтування приїжджала на європейський конгрес, у нас було бажання забрати на себе проведення чемпіонату Європи з фехтування в Києві. Тоді були конкурентами Італія і Франція. Європа віддала нам свої голоси і ми провели чемпіонат на високому рівні. У 2009 році нам дали провести ще й чемпіонат світу. 

- Давайте я додам ще трохи скепсису. Взяти хоча б сучасну санну трасу зі штучним покриттям. У Федерації вже зробили підрахунки - це 60 млн євро. Бо наявна у Кременці (Тернопільська обл.) ремонтувалася понад 20 років тому, та й користуватися нею можна лише взимку. А без Олімпіади в Україні взагалі колись з’явиться сучасна санна траса? 

- Це можливо. Але треба дивитися по розвитку виду спорту. Ви ж бачите, що біатлон у нас в пріоритеті. Держава будує олімпійську трасу для біатлону (в Буковелі - Авт.), де проходили чемпіонати України, вже чемпіонат Європи можемо на себе брати. По фристайлу ми зараз відпрацьовуємо, щоб побудувати базу для підготовки наших спортсменів. Якщо будувати все і для всіх зимових видів спорту - це великі кошти. Це треба робити, якщо є діти, результати, Федерація, здобутки. Це складне питання, над яким треба працювати. За рік моєї роботи санну трасу точно не збудуєш. 

Олімпійські ігри в Буковелі: туристичний курорт виділив 10 гектарів для біатлонного комплексу

Олімпійські ігри в Буковелі: туристичний курорт виділив 10 гектарів для біатлонного комплексу

- Вимагай більшого, щоб отримати бажане.

- Нам вкрай необхідне матеріально-технічне забезпечення, нові сучасні спортивні бази. І це не тільки слова. 

- На який вид спорту в Україні ви покладаєте найбільше надій? Що треба розвивати? Де у нас може бути найбільше олімпійських зірок? Ви вже сказали про біатлон, фристайл, що ще? 

- Фігурне катання, хокей, який був дуже потужним в Україні. Зараз, на жаль, він не в тому стані. Стоїть завдання президента побудувати льодові арени, підготувати програму з хокею в Україні. Вона була, зараз її треба відновити, подивитися, що туди нового додати. Знаєте, дуже складно було розпочинати роботу в цьому уряді в коронавірусний час, коли багато коштів йде на боротьбу з COVID, коли економіка не працює. Але навіть попри це ми багато зробили. 

- Зарплати тренерів в Україні залишають бажати кращого. Початківці заробляють 5-7 тис. грн. Досвідчені - 15-20 тис. грн. Головні тренери - до 60 тис. грн. Але це все одно мало. Лілія Подкопаєва викладає у Штатах. Ми втрачаємо наших зірок, які можуть виховати майбутніх олімпійських чемпіонів. 

- З 1 січня 2020 року підвищилася зарплата тренерів дитячо-юнацьких спортивних шкіл. Зараз тренери, у яких багато дітей, які показують результати, отримують близько 15-20 тис. грн. Я вважаю, що на сьогодні це непогана зарплата. Я розумію, що працюючи в Америці, ти заробляєш $5 тис. Але ми ж в Україні живемо. Коли я починав свій шлях головним тренером української збірної, в місяць отримував $100. Ну я ж чомусь розпочав роботу? У мене була мрія - підготувати збірну і виграти Олімпійські ігри. Коли мої спортсмени почали перемагати на міжнародній арені, я почав отримувати по $2-3 тис. Коли людина починає займатися бізнесом, теж не з першого місяця отримує прибутки. Пів року-рік треба, щоб бізнес запрацював. Так і тут. Якщо є бажання працювати, я впевнений, все вийде: починаєш набирати дітей, якщо ти хороший тренер, є й приватні уроки… Мій син, наприклад, бере приватні уроки, крім занять у групі. Треба з чогось починати. А одразу після університету, в 20 років, з дипломом на руках прийти і сказати, давайте мені $1000… Це буде нечесно по відношенню до тих людей, які працюють вже багато років. 

- Тобто, хочеш жити - вмій крутитися. 

- Не крутитися. Треба працювати. Я ж вам сказав, що отримував $100 на місяць. Це вже коли я був олімпійським чемпіоном. Але я ж не ходив і не розказував, що я олімпійський чемпіон, дайте мені більше. Ні. Я був олімпійським чемпіоном, як спортсмен. Але мені треба було довести, що я тренер і професіонал. А для цього треба працювати. А якщо тренер не вміє і не знає, як працювати? Це дуже добре, коли у дітей є результат. Таким тренерам сьогодні держава сплачує достатньо коштів. 

- Мало хто помітив, що восени минулого року уряд затвердив Стратегію розвитку фізичної культури і спорту до 2028 року. Вона передбачає, що за 7 років 30% українців стануть спортивними. Звідки такий оптимізм? 

- По-перше, ми з вами вже говорили про будівництво спортивних баз. Вони будуть не тільки для олімпійців, а для всіх верств населення. По-друге, у Києві, Львові відкриті комунальні спортивні об’єкти. Будь ласка, приходьте і безкоштовно займайтеся спортом. Треба, щоб й інші міста долучалися. Також дуже потрібні новини спорту на всіх телеканалах, щоб діти дивилися, як виступають спортсмени, і у них було бажання приходити і займатися спортом. 

- А як пересічних українців залучатимете до фізичної культури? 

- Я ж і кажу про рекламу спорту на телебаченні. Щоб у нас було більше чемпіонів, а люди на них дивилися і брали приклад. Щоб більше було відкритих спортивних майданчиків. Є програма президента "Активні парки - локації здорової України", яка зараз розробляється. Всі голови ОДА мають побудували в областях 400 спортивних відкритих та безкоштовних майданчиків для всіх людей. У всіх парках будуть спортивні майданчики, куди кожен зможе прийти, там будуть люди, які це обслуговують, інвентар і QR-коди. Можна буде навести на них і відкрити відео з вправами для кожного віку. 

- Чим займаєтеся ви? Крім фехтування, звісно. 

- Намагаюся зранку плавати і граю більше десяти років два рази на тиждень у баскетбол. Зараз, на жаль, у мене немає часу на фехтування. 

- У вас є обмеження за калоріями? Можливо, м’яса не їсте? 

- Ні. Ну, я не їм картоплю, щоб себе тримати в формі. Я небагато їм. Все ж таки намагаюся більше їсти рибу, салати. А ввечері мало їм, або ж і взагалі не їм. 

- Багато колег по уряду до вас звертаються за порадою, що їсти, чим займатися? 

- Буває, колеги звертаються за порадою, де яка секція для дитини. Щодо харчування - ні. Всі дорослі люди. Багато міністрів займаються спортом. Наприклад, прем’єр Денис Шмигаль. 

- Яким? 

- Бігає, ходить в зал. 

- Тягає залізо…

- Так. Міністр екології в минулому був хокеїстом. Міністр фінансів Сергій Марченко триатлоніст, бігає, плаває, їздить на велосипеді. У нас спортивний Кабмін. 

- Що з’їсти, щоб схуднути? 

- Як говорила Фаїна Раневська, треба взагалі закрити рот. Або не їсти солодкого, хліба…

- Або на пів відра менше. 

- Так, зменшити дозу харчування. 

Як південноафриканський спортсмен перетнув Атлантику на українському човні

Як південноафриканський спортсмен перетнув Атлантику на українському човні

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Зеленський Володимир Олександрович
Дата публікації
Перегляди
1465
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація