Чи загрожує Україні "індійський" штам та які нові симптоми COVID-19: інтерв’ю з головним інфекціоністом Львівської області

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Чи загрожує Україні "індійський" штам та які нові симптоми COVID-19: інтерв’ю з головним інфекціоністом Львівської області

Головний лікар Львівської інфекційної лікарні / ТСН.ua

Українці на Великдень повинні дотримуватись усіх правил карантину, щоб не допустити спалаху коронавірусу, каже Сергій Федоренко.

Львів та область від 26 квітня із "червоної" карантинної зони перейшли одразу в "жовту". Таке рішення ухвалив Кабмін та підтримала комісія із ТЕБ та НС. У Львівській міській раді одразу назвали послаблення карантину передчасним та закликали львів’ян дотримуватись усіх вимог, бо COVID-19 нікуди не зник.

Директор Львівської обласної інфекційної лікарні, головний інфекціоніст Львівщини Сергій Федоренко у розмові із ТСН.ua пояснив, чому Львівська область покинула "червону" зону та чи дійсно відступив коронавірус.

У Львівській області залишається багато хворих на коронавірус

Львівську область перевели із "червоної" карантинної зони. Відповідно до офіційної статистики кількість нових хворих зменшується, а яка ситуація із "важкими" пацієнтами, чи є вони ще в реанімаціях?

У понеділок державна комісія з ТЕБ і НС ухвалила рішення про те, щоб вивести Львівську область із "червоної" зони, минути "помаранчеву" та перевести одразу до «жовтої» епідзони. Це рішення прийнято на основі моніторингу даних щодо захворюваності на COVID-19 населення Львівської області. При цьому враховують два показники. Перший – це виявлена кількість хворих при ПРЛ-діагностиці, а другий – це заповненість ліжок у стаціонарах "ковідних" лікарень. Зважаючи на те, що впродовж останніх десяти днів спостерігається позитивна динаміка щодо зниження показників на захворюваність та виявлення менше позитивних ПРЛ-випадків, було ухвалено таке рішення. Якщо ж дивитись на  показники цього тижня та порівнювати їх із тим, що було минулого, то дійсно спостерігається стійка тенденція до зниження кількості хворих в стаціонарах Львівщини. Але не дивлячись на це, ті хворі, які перебувають на лікуванні, їхній стан є тяжким. Це знову ж таки, люди молодого та середнього віку, є лише одиниці хворих старшого віку. Це значно відрізняє цю хвилю коронавірусу від тієї, котра була рік тому.

Яким зараз є перебіг коронавірусу в інфікованих пацієнтів?

Температура сягає до 40 градусів, виражена загальна слабість. Люди інколи навіть не можуть пересуватись по квартирі чи будинку. Це – нудота чи блювота, діарея, кашель та задишка. У стаціонарі в 95% випадків ми бачимо ураження легень, яке характеризується двобічною бронхопневмонією, розвиваються міокардити. Є також ураження зі сторони центральної нервової системи. Це – дезорієнтованість в просторі та часі. Є навіть випадки психотичних реакцій.

У більшості хворих виникають зворотні зміни, вони мають тенденцію до зникнення, але це займає до двох-трьох місяців.

Спостерігаються також і симптоми, котрі були на початку пандемії. Це – втрата нюху, смаку. Але ці ознаки COVID-19 трапляються все рідше і рідше.

Люди якого віку зараз перебувають у Львівській обласній клінічній інфекційній лікарні?

Наймолодший пацієнт, котрого виписали із Львівської обласної інфекційної лікарні – це 20 років. Зараз є люди, котрі мають 35-40 років – їх орієнтовно 15%. Понад 50% хворих – це люди 50-60 років, орієнтовно 13-15% - це люди, котрим за 70 років.

Пік смертності від коронавірусу, на ваш погляд, уже минув?

Вивчаючи ситуацію в Україні та той стан справ, що у світі, то я вважаю, що ми минули пік летальності від COVID-19 у третій хвилі цієї хвороби.

Україні можуть загрожувати "індійський" та "бразильський" штами коронавірусу

Коли очікувати нового спалаху коронавірусу? Чи загрожує нам "індійський" штам?

Зараз точно ще зарано розслаблятись. Оскільки станом на сьогодні  є негативні приклади спалаху коронавірусу в деяких державах. Я маю на увазі ту ситуацію, котра відбувається в Індії. Ми також знаємо, що президент Туреччини ухвалив безпрецедентне рішення про введення у країні загальнонаціонального локдауну. У багатьох європейських країнах також утримуються жорсткі карантинні заходи. Це зумовлено тим, що є нові штами коронавірусу з Індії, Бразилії. Ці штами коронавірусної інфекції досі невідомі. Вони характеризуються вторинною та третинною мутацією. Вони є агресивнішими, набагато швидше передаються від одного хворого до іншого. А тому і для українців існує реальна небезпека через це. Ми також маємо розуміти, що вірус нікуди від нас уже ніколи не піде, враховуючи епідеміологічний ланцюг, а це – факт збудника, фактори передачі, тобто повітряно-крапельний шлях, і сприятливий організм людини. До того ж враховуючи кількість вакцинацій в Україні, невеликий відсоток перехворілих, то на мій погляд, ситуація і надалі залишається дуже небезпечною.

Associated Press

Що ви можете порадити для захисту тим, хто ще не хворів?

Зараз настають Великодні свята. І українці традиційно беруть активну участь в посвячені великодніх кошиків. За таких умов, я закликаю усіх жителів Львівської області, українців з інших регіонів дотримуватись рекомендацій священнослужителів та рішення Ради єпископів Львівщини. Це стосується дотримання соціальної дистанції, обов’язкового носіння масок.

Також закликаю тих людей, які відчувають якісь гострі ознаки хвороби, а це – незначне підвищення температури, нежить, кашель, залишатись вдома та краще ізолюватись від своїх рідних. Я розумію, що свята це важливо, але подумайте про здоров'я та безпеку своїх рідних та тих людей, які вас оточують.

Що треба робити тим, хто захворів, аби не потрапити до лікарні?

При наявності хоч одного симптомів коронавірусу – необхідно одразу звертатись до лікаря. Тільки це дасть можливість уникнути тяжких наслідків в майбутньому та зберегти життя.

Під час святкування Великодня потрібно дотримуватись усіх карантинних правил

Про небезпеку перед великими святами медики постійно попереджають, але їх не завжди слухають. Чи очікуєте ви спалаху коронавірусу після Великодня?

Те, що ми говоримо про небезпеку від коронавірусу, люди сприймають. Але кожен по-своєму. Але і ми медики, і Господь, звертаються  до людей із проханням "полюби ближнього свого, як самого себе". Тобто люди повинні насамперед пам’ятати, що безпека по відношенні до інших – це надзвичайно важлива річ. І під час святкування – це має бути на першому місці. Якщо дивитися з точки зору епідеміології, то без сумніву, коли є скупченість людей, то є високий ризик поширення вірусних захворювань. А тому наголошую, що треба пам’ятати про те, що Великдень – це духовне свято, і його варто проводити в молитві. А якщо ж хочете піти у храм, то дотримуйтесь усіх тих рекомендацій, про які говорять медики. А це – дистанція, маска та миття рук чи обробка їх антисептиками.

Нагадаємо, масова вакцинація в Ізраїлі знизила захворюваність у 30 разів.

Коронавірус в Україні: за минулу добу інфікувалися понад 11 тисяч українців

Коронавірус в Україні: за минулу добу інфікувалися понад 11 тисяч українців

 

Наступна публікація