Протести у Казахстані: як у лавах протестувальників опинилися провокатори та до чого тут Росія

Протести у Казахстані: як у лавах протестувальників опинилися провокатори та до чого тут Росія

Фото: Associated Press

Співрозмовник ТСН вважає, що у лавах протестувальників працювали провокатори, які спрямовували демонстрантів на деструктивні дії.

Вибухи та постріли в Алмати не припиняються, хоч силовики заявили, що взяли під контроль всі адмінбудівлі і відтіснили протестувальників з головної площі. Колишня столиця Казахстану залишається  однією з найгарячіших точок країни.

Поліція саме цього міста вперше офіційно визнає загибель десятків демонстрантів від рук поліцейських. Сутички тривають і вдень — сьогодні в Алмати силовики перестрілювалися з учасниками акцій. Точна кількість загиблих демонстрантів у країні невідома, повідомляють про дюжину загиблих поліцейських. Тривають і масові арешти — за ґратами опиняються кілька тисяч учасників протестів.

Про це йдеться 6 січня у сюжеті ТСН.19:30.

Провокатори у лавах протестувальників

"Лідерів протесту просто висмикнули, жорстоко побили і зараз їхня доля нам невідома. Ось з цього моменту протестом на мою думку, керували вже інші люди, які не були зацікавлені в мирному стоянні", — заявляє журналіст Аян Шаріпбаєв.

Співрозмовник ТСН вважає, що у лавах протестувальників працювали провокатори, які спрямовували демонстрантів на деструктивні дії. І тепер побоюється, що після численних погромів, мародерства, насильства та дискредитації протестів зросте підтримка силового розгону протесту

"Ці технології пахнуть чимось схожим на ті, що застосовує Росія до своїх сусідів", — зазначає журналіст.

Протести у Казахстані: країна підтвердила наявність жертв серед цивільних | Новини світу

Протести у Казахстані: країна підтвердила наявність жертв серед цивільних | Новини світу

Російські війська

Російські війська вже приїхали до Казахстану. Напередодні їх до країни покликав президент Токаєв. Його резиденція нині перебуває під посиленою охороною. Спрямувати до країни своїх військових Росія, як і Білорусь, Таджикистан та Вірменія вирішують у межах Договору про колективну безпеку. Утім, цей документ передбачає допомогу в боротьбі із зовнішнім ворогом.

Тож, і президент Казахстану, і Москва в один голос звинувачують у протестах "зовнішні сили" — щоправда, не вказуючи, які саме. Росія може використати ситуацію як привід вдатися до агресії проти Казахстану, кажуть експерти.

"Станемо не лише економічними партнерами, а й політичним додатком до Російської Федерації. Ось чого я власне боюся. І ці побоювання поділяють тисячі людей, які не хочуть повернення до Радянського Союз", — говорить Шаріпбаєв.

Реакція Заходу

Появу іноземних військ у Казахстані Європі слід сприймати з обережністю: так на звістку реагує глава зовнішньо-політичної служби ЄС. Жозеп Боррель закликає Москву поважати незалежність Казахстану.

Яка наразі ситуація у Казахстані

Ситуація в Казахстані досі неспокійна, навіть там, де не відбувається відкритого протистояння. У країні перебої з мобільним зв'язком та Інтернетом, через які не працюють банки.

Українець Сергій живе в Казахстані від 2015-го, каже, що коли почалися проблеми зі зв'язком, замислився над тим, щоби провідати близьких на Батьківщині. Та полетіти поки що не вдалося, адже в аеропорту Нур-Султана, куди сьогодні приїхав українець, скасовано більшість рейсів.

"В аеропорту я побачив величезну чергу біля банкомату, людей 70. Та коли я підійшов, стало видно, що він не працює. На заправці я зміг розплатитися карткою. Продуктові магазини працюють лише за готівку", — розповідає він.

Українські дипломати, тим часом, намагаються зорганізувати рейс до Києва. Сподіваються, що влада Казахстану посприяє українцям, які хочуть виїхати. І закликають наших громадян уникати масових заходів.

Раныше ТСН.ua зібрав всі версії причетності Росії до кривавих подій у Казахстані.

Нагадаємо, президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв в ефірі одного з казахських телеканалів повідомив, що звернувся за військовою підтримкою до партнерів країн ОДКБ для придушення в країні масового протесту

6 січня стало відомо, що до Казахстану відправлено "миротворців" від країн-учасниць Організації Договору про колективну безпеку (ОКДБ).

Читайте також:

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Протести в Казахстані
Наступна публікація