Перейти до змісту
Протести в Іспанії: чому ув'язнення скандального репера стало спусковим гачком для обуреної молоді
ТСН.ua

До незгоди з вироком суду щодо репера Пабло Хаселя і боротьби проти наступу на свободу слова додалося невдоволення економічною ситуацією в країні.

Другий тиждень поспіль Іспанію лихоманить. У Барселоні, Мадриді та низці інших великих міст не вщухають протести після засудження скандального репера Пабло Хаселя. Він отримав 9 місяців ув'язнення за пропаганду тероризму та образу монархії. У своїх піснях та твітах Хасель називав королівську родину «тиранами», «злочинною владою» і «паразитами». Перші хвилі протестів прокотилися Іспанією проти наступу на свободу слова та несправедливого вироку суду. Потім акції стали дуже нагадувати протести «жовтих жилетів» у Франції та рух Black Lives Matter у США. Люди виходять на вулиці за все хороше проти всього поганого. Найцікавіше те, що, як і з протестами у Франції та США, іспанські акції жваво підтримує російська пропаганда. За дивним збігом обставин Пабло Хасель у своїх піснях прославляє СРСР і Сталіна. 

ТСН.ua проаналізував, чому ув’язнили скандального репера, та що насправді стоїть за протестами в Іспанії. 

Перша протестна хвиля в Іспанії тиждень тому дуже нагадувала українські акції на підтримку засудженого до 7 років і 3 місяців в’язниці колишнього лідера одеського "Правого сектору" Сергія Стерненка. Як і у нас, люди у великих іспанських містах вийшли на вулиці на знак протесту проти рішення суду. Але, як і до Сергія Стерненка, до Пабло Хаселя є великі запитання, адже це далеко не перший його вирок. Справ проти іспанського репера каталонського походження дуже багато. 

Ще у 2014 році він отримав два роки за прославляння тероризму у деяких своїх піснях, які завантажив на YouTube. Тоді за рішенням суду був закритий його профіль у Facebook. Згодом суд відтермінував введення в дію цього вироку (за іспанськими законами тюремні строки, які не перевищують 2 років, можуть визнати умовними), але порушення закону Хаселем тривали. У 2016 році він здійснив напад на журналістку одного з телеканалів, за що отримав 6 місяців в’язниці та 12 тис. компенсації потерпілій. Вже за рік іспанського репера засудили на 2,5 року за напад на свідка по одній зі справ щодо нападу на друга Хаселя. 

У лютому цього року Пабло Хаселя дійсно засудили до 9 місяців за пропаганду тероризму. Але це вирок у іншій справі за 2016 рік (яка дуже схожа зі звинуваченнями у 2014 році) за текст однієї з пісень та десятки твітів, в яких він також пропагував тероризм та терористичні організації ЕТА і GRAPO марксистсько-ленінського спрямування. До цього додалися ще два роки ув'язнення за першою справою від 2014 року (тоді суд відтермінував набуття чинності цього вироку до чергового порушення Хаселем закону). 

Засудження скандального репера призвело до масштабних акцій протестів. Тисячі людей вийшли на вулиці іспанських міст, не погоджуючись із рішенням суду. Протестує переважно молодь від 16 до 25 років. Проте за тиждень протести переросли в криваві сутички з правоохоронцями. Охоплені полум'ям барикади та поліцейські автівки, розграбовані магазини, елітні бутіки і банки. Це результат акцій, які прокотилися Іспанією цими вихідними. За весь час мітингів затримали більше 120 осіб. Один з мітингарів кидав у бік правоохоронців «коктейль Молотова», 19-річна дівчина ймовірно через дії поліцейських (правоохоронці ще розслідують справу) втратила око. 

Іспанські протести жваво висвітлює російська пропаганда. Кремлівські рупори «розганяють» світлини протестувальників із прапорами СРСР. У сюжетах на російському телебаченні показують уривки з кліпів Хаселя з фото Сталіна і радянською символікою, дублюючи уривки з його пісень: «тільки боротьба за справу комунізму звільнить трудящих жінок» та «СРСР повернеться набагато сильнішим». 

Буде перебільшенням сказати, що за іспанськими протестами стоїть Росія. Це неправда. Але кремлівська пропаганда взяла іспанський кейс на озброєння, доводячи світу, що диктатура насправді панує на Заході (в Європі та США, де жорстко придушують протести та свободу слова), але аж ніяк не в Росії, яка вбиває та кидає за ґрати незгодних із режимом людей. 

То кого ж тоді так жваво захищають іспанці? На думку одразу ж спадає прислів’я: «Не створи собі кумира». У 2018 році в Іспанії за аналогічні дії вже засуджували репера Валтоніка (Valtonyc), який втік до Бельгії. Офіційний Брюссель відмовляється видати його Мадриду, бо не вважає висунуті йому обвинувачення злочином. Як не видає Бельгія і колишнього каталонського главу-втікача Карлеса Пучдемона. Що цікаво, у мережі є відео, на яких Хасель поділяє погляди Вальтоніка. 

Європейські ЗМІ пишуть, що для своїх прихильників Пабло Хасель - ікона свободи слова, який засуджує корумповані іспанські еліти. Йдеться передусім про короля Іспанії Хуана Карлоса І, якого звинувачують в корупції. А вирок Хаселю - це результат ухваленого у 2015 році антитерористичного законодавства. З іншого боку, скандальний репер є послідовним прихильником незалежності Каталонії. А серед каталонських лідерів також чимало тих, кого звинувачують в корупції. 

Іспанські протести не мають явних лідерів. До незгоди з вироком суду щодо репера Пабло Хаселя і боротьби проти наступу на свободу слова додалося невдоволення економічною ситуацією в країні. ЗМІ пишуть, що рівень безробіття в Іспанії чи не найвищий серед країн ЄС, який через пандемію коронавірусу і карантинні обмеження лише зростає. Також молодь, яка виходить на протести, скаржиться на захмарні ціни оренди житла і відсутність перспектив щодо працевлаштування. 

Іспанський політичний естеблішмент теж лихоманить. Понад 200 діячів культури, серед яких всесвітньо відомий режисер Педро Альмодовар, підписалися під зверненням з вимогою звільнити репера. В уряді обіцяли переглянути ухвалене у 2015 році законодавство. Але зворотної сили закон не має, тож Пабло Хасель буде відбувати покарання. Amnesty International засудила ув'язнення скандального репера, підкресливши, що «ніхто не може бути притягнений до кримінальної відповідальності тільки за те, що висловлює свою думку в соцмережах чи співає щось неприйнятне або шокувальне». З іншого боку, є приклад Сполучених Штатів, де після закликів Дональда Трампа 6 січня до своїх прихильників йти до Капітолію, заблокували його акаунти в соцмережах і навіть оголосили імпічмент. 

Деякі експерти вбачають в сьогоднішніх акціях відлуння каталонських протестів 2019 року, коли деякі лідери автономії потрапили за грати за організацію референдуму щодо незалежності у 2017 році. До слова, на виборах до регіонального парламенту Каталонії 14 лютого цього року переміг блок партій, що виступають за відокремлення від Іспанії. Все це нашаровується на результати парламентських виборів 2019 року, коли до законодавчого органу вперше потрапила ультраправа партія Vox, що виступає за «відновлення конституційного ладу в Каталонії». 

Відео Хто такий Пабло Асель, через якого бунтує вся Іспанія

Столиця Іспанїї, яка категорично не приймає жодних розмов про незалежність Каталонії, підтримала репера Пабло Аселя. Для іспанців він зараз політичний в’язень номер один у Європі. Наклеп на королівську родину, державні інститути і толерування тероризму – офиційна плата за нехитрі тексти, естетику протесту бідних кварталів і подекуди заклики до зміни парадигми. Це поетична метафора його творів.

Хто такий Пабло Асель, через якого бунтує вся Іспанія