Публічні страти та суцільні заборони: як "Талібан" в Афганістані пригноблює жінок

Публічні страти та суцільні заборони: як "Талібан" в Афганістані пригноблює жінок

Фото: Associated Press

Тисячі афганських жінок з жахом очікують приходу талібів.

Прихід до влади терористичного угрупування "Талібан" в Афганістані, яке стрімко захоплює владу у регіонах країни, викликає жах у місцевих жителів, особливо жінок. Багато жінок і дівчат змушені кидати свої сім'ї і бігти з захоплених талібами населених пунктів.

Про політику статевого апартеїду, який проводять таліби, читайте у матеріалі ТСН.ua.

Пригноблення жінок

Таліби правили Афганістаном від 1996-го до 2001 року. Прихід до влади радикальних ісламістів різко обмежив права жінок. Їм було заборонено:

  • виходити з дому без супроводу когось з родичів чоловічої статі,  
  • носити будь-який інший одяг, крім бурки чи паранджі,
  • водити автомобіль та їздити у громадському транспорті разом з чоловіками,
  • лікуватися у медиків-чоловіків,
  • будь-який вид роботи за наймом,
  • сміятися і голосно розмовляти і ще багато обмежень і заборон.

Про розлучення з ініціативи жінки під час влади "Талібану" навіть не йшлося.

"Жінка виходить з дому свого батька лише у білому весільному одязі, і вона може повернутися лише у білій плащаниці", — говорить афганське прислів’я.

Жахливі історії покарань і страт

Схоже, що таліби планують відновити старі порядки.

Згідно із законами "Талібану", вбивці публічно страчуються родичами своїх жертв. Перелюбників забивають камінням, а кінцівки злодіїв ампутують. Дрібніші злочини караються публічним побиттям.

За порушення законів шаріату таліби особливо жорстоко карали жінок. Так, у 1996 році жінці відрізали великий палець за носіння лаку на нігтях. Цього ж року 225 жінок відшмагали нагайками за порушення дрес-коду. 

Одна з навідоміших історій жорстокості талібів, яку коли-небудь знімали на камеру, стала страта жінки на ім’я Зарміна, мами сімох дітей. Її вбили посеред футбольного стадіону в Кабулі в 1999 році на очах у 30 тисяч людей. Жінку звинуватили, що вона начебто вбила свого чоловіка у відповідь на насильство та побої. Перед стратою Зарміну жорстоко катували.

Про інші жахливі випадки відомо і після 2001 року, адже таліби зберігали вплив у багатьох провінціях, і, навіть, неофіційно контролювали деякі регіони Афганістану.

Так, у 2015 році 19-річну мешканку містечка Фірузкух таліби насмерть забили камінням. Рухшона полюбила молодого хлопця і втекла з ним з дому.  Дівчину звинуватили у статевих стосунках поза шлюбом. Її хлопця, 23-річного Мухаммада Гула публічно повісили.

У 2016 році, у віддаленому афганському селі, жителі якого були пов’язані з екстремістами, таліби обезголовили жінку, бо вона пішла до магазину сама, без супроводу чоловіка.

Афганські жінки у страху

В інтерв’ю Dailymail 22-річна афганська журналістка розповіла, як покинула рідне місто, яке от-от мали захопити таліби.

Вона втекла під носом у бойовиків, переодягнена у паранджу, і поїхала до сусіднього села, де жили її родичі. Проте і звідти дівчина була змушена втекти, адже місцеві жителі повідомили терористам про її присутність.

"Чи я коли-небудь потраплю додому? Чи побачу я знову своїх батьків? Куди я піду? Як я виживу", — сказала вона.

У провінції Парван на північ від Кабула 35-річна Санобар живе зі своєю сестрою. Їхні батьки померли незабаром після падіння режиму талібів, а єдиний брат загинув у автомобільній аварії 10 років тому. Тобто вона залишилися без чоловіка-опікуна, який має бути у кожної особи жіночої статі за законами шаріату.

В інтерв’ю Тhe Guardian жінки розповіли, що дуже бояться приходу радикальних ісламістів. У разі повернення талібів сестри будуть позбавлені засобів до існування, адже їм знову буде заборонено ходити на роботу, ба, навіть, самостійно пересуватися вулицею.

22-річна Фатіма, на семимісячному терміні вагітності, живе, як і тисячі інших біженців, на вулиці Кабула. Жінка розповідає, що всі люди з її села, приблизно від 50 до 60 сімей, втекли від талібів.

"Коли таліби нарешті прийшли до нашого села, вони хотіли взяти з собою молоду дівчину, але вона зістрибнула з даху свого будинку і наклала на себе руки", — говорить Фатіма.

Так, нещодавно Мережу сколихнула інформація, що бойовики почали брати у сексуальне рабство 12-річних дівчаток і незаміжних дівчат. Їх терористи розглядають як "військову здобич", яку потрібно розділити між переможцями. Хоча немає статистичних даних про кількість розлучених, вдів та одиноких жінок, вважається, що їх — тисячі у всій країні, особливо у міських містах. Їх доля висить на волосині через наступ талібів.

"Тепер ми знаємо, хто вони (таліби — Ред.), і їхня позиція щодо освіти, працюючих жінок, прав людини та релігійних та етнічних питань в Афганістані цілком зрозуміла. Це додає загального страху", — зазначає афганський соціолог Алі Амірі у коментарі Тhe Guardian.

Існує побоювання, що "Талібан" може повністю захопити владу у країні за лічені тижні. Яка доля спіткає цих і багатьох інших жінок у такому разі — цілком зрозуміло.

Відзначимо, що ситуація в Афганістані погіршилася після того, як США стали виводити свої війська, які повинні покинути країну до 11 вересня цього року.

Тисячі афганських солдатів утекли в Таджикистан, рятуючись від талібів, які захоплюють владу в Афганістані.

Раніше Росія заявила, що посилює військову базу в Таджикистані на тлі ескалації в Афганістані.

  • Бойовики "Талібану" вже заявили, що взяли під свій контроль 192 округи і столиці кількох провінцій і продовжують наступ.
  • Тим часом США вивели з Афганістану 95% своїх військ.

Новини України: МЗС закликає громадян негайно лишати Афганістан через військову агресію

Новини України: МЗС закликає громадян негайно лишати Афганістан через військову агресію

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Талібан захопив Афганістан
Наступна публікація