Робота для підлітків: з якими викликами в Україні стикаються працівники віком до 18 років

Робота для підлітків: з якими викликами в Україні стикаються працівники віком до 18 років

Pexels

Робота підлітків чітко регламентується. Робота підлітків чітко регламентується.

Влітку в Україні частина підлітків вирішують, що будуть працювати. Але насправді знайти роботу не так просто. Чому ринок праці для неповнолітніх – суцільна "сіра" пляма? Чи працює хтось в Україні над тим, щоб діти могли втілити своє бажання трохи заробити на кишенькові, - йдеться в сюжеті ТСН.Тиждень.

Діти можуть заробити кошти ставши різноробом, то фарбують драбину, то рвуть бур’ян біля приватного будинку, то за гроші вигулюють чийогось пса. Щодня  мають новий підробіток і власні гроші. Оголошення про пошук роботи можна розклеїти містом або написати в Instagram. 

А можна стати баристою на різних фестивалях або промоутером.  Водночас на жаль, офіційно підлітків в Україні брати на роботу ніхто не хоче. Хоча закон це дозволяє – працевлаштовувати можна чотирнадцятирічних, з дозволу батьків.

Легальна робота для підлітків: як працевлаштуватися, якщо тобі немає 18

На ринку праці, лише на офіційних  сайтах з працевлаштування, 12 тисяч резюме дітей віком від 12 до 16 років. І тисячі небезпечних пропозицій в соцмережах. Щоб ринок праці підлітків вийшов з "сірої зони", треба змінювати закони.

"Нормальних легальних механізмів для працевлаштування дитини, яка хоче працювати, немає. Сьогодні дуже багато обмежень з точки зору трудового законодавства. І якщо прийде охорона праці з перевіркою, якщо це неповнолітня дитина, тут же буде й поліція", - розповіла представниця Федерації роботодавців України Олена Колеснікова.

Працевлаштування підлітків: досвід інших держав

У Федерації пропонують запровадити пільгові умови для роботодавців, які братимуть на роботу неповнолітніх, а також узаконити учнівський трудовий договір, як у європейських країнах. Там дитячу працю шанують та поважають.

Наприклад, у Швеції Підлітки можуть працювати, якщо вони досягли 16 років. У Швеції ставляться з повагою, якщо дитина починає працювати. При цьому неважливо, яка це робота – офіціантом, прибиральником. 

Роботу школярам підшукує місцева влада, яка ще й чітко стежить, щоб дітей ніхто не ошукав. Також може допомогти школа. Водночас робота підлітків чітко регламентується. Зокрема, комуна регулює, скільки, мінімум, повинні платити за годину роботи, але підлітки не можуть працювати з готівкою. 

Для українських школярів легальні заробітки - мрія. У Україні  працевлаштуванням підлітків займатися ніхто не хоче, бо це - не вигідно.  Громада Покровського на Донеччині, яка наважилася видати трудову книжку дітям в 14, схоже, єдина на всю країну. Місцева влада для підлітків підготувала аж 70 робочих місць та пів мільйона гривень на зарплати.

Школярі тут прибирають, миють, підмітають, фарбують паркани, косять траву… Робочий день – з 8 до 16 годин. На місяць заробляють 5 тисяч гривень. Але головне – все офіційно. Підлітки мають соціальні гарантії та навіть запис у трудову.

На жаль, наразі в Україні все так складається, що ніхто не буде офіційно брати на роботу тисячі інших українських підлітків хочуть працювати, а не байдикувати, бо точно знають, навіщо їм свої гроші і якою ціною їх заробляють.

Читайте також: 

Новини тижня: заробіток підлітків - чому роботодавці бояться брати на роботу дітей до 18 років

Новини тижня: заробіток підлітків - чому роботодавці бояться брати на роботу дітей до 18 років

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Наступна публікація