"Розділені": чи знайдуть спільну мову греки і турки Кіпру після 45 років протистояння

"Розділені": чи знайдуть спільну мову греки і турки Кіпру після 45 років протистояння

Розділена сьогодні блокпостами Україна має знати, які сценарії нашого майбутнього вже пережили інші народи та країни.

У ТСН розпочався показ унікального спецпроєкту "Розділені". П'ять історій про долі країн, що пережили окупації, анексії та війни і розділені - вже десятиліття: це Німеччина, Кіпр, Ірландія, Молдова та Колумбія.

І сьогодні в ефірі — друга серія спецпроєкту — Кіпр. Це історія про окупацію, яка триває вже 45 років. Чому провалився мирний план, який писав особисто Кофі Аннан? Чи пробачили одне одному етнічні турки та етнічні греки за півстоліття протистояння? Та як це — зайти у свій будинок через тридцять років після того, як там оселилися чужі люди?

Про це йдеться 27 липня у сюжеті ТСН.19:30.

Порожні дірки  вікон давно покинутих будинків та написи – земля без людей.  Знімати та робити фото тут категорично заборонено. Людей від їхніх хат захищає колючий дріт та автоматники.

Десятки тисяч грецьких родин примусово виселили з їхніх домівок у 1974 році. Рівно третина Кіпру була окупована Туреччиною. Острів було розділено – між етнічними турками і етнічними греками – довжелезною смугою безпеки, всередині якої ніби зупинились чиїсь життя.

"Цей дріт місцеві називають дротом ганьби. Його довжина – 200 кілометрів, за ним тисячі покинутих будинків. Люди залишили їх в один день. Бачите, тут навіть штори на вікнах збереглися і квіти, які хтось 45 років тому посадив", - розповідає Янакіс, який був змушений виїхати із родиною.

"Розділені"| Кіпр – 45 років окупації, протистояння етнічних народів і мирний план, що провалився

"Розділені"| Кіпр – 45 років окупації, протистояння етнічних народів і мирний план, що провалився

Тоді за місяці протистояння загинули та зникли безвісти понад 10 тисяч людей. 300 тисяч греків-кіпріотів втратили свої домівки. Третина острова стала самопроголошеною Турецькою Республікою Північного Кіпру. Псевдодержвою, не визнаною ніким, окрім Туреччини.

Сьогодні, щоб переїхати з грецької на турецьку частину, потрібно лише показати паспорт. До 2003 року проїзд був взагалі неможливий.

Думки про об’єднання інколи народжуються на міжнародному рівні, але сторони не хочуть кожна із своїх причин.

Нагадаємо, що у першій серії спецпроєкту "Розділені" йшлося про Німеччину, яка чотири десятиліття була розділена стіною і от уже 30 років єдина.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Наступна публікація