Розслідування вибухів складів боєприпасів у Чехії спровокувало початок знищення шпигунської мережі Росії

Розслідування вибухів складів боєприпасів у Чехії спровокувало початок знищення шпигунської мережі Росії

Фото: pixabay.com/LubosHouska

Вибухи складів у Чехії та Україні могла організувати саме РФ.

2015 – Сватове. 2017 – Балаклія. 2017 – Калинівка. 2018 – Балаклія. 2018 – Ічня. 2014 – Врбетіце, Чехія. Пам’ятаєте ці вибухи складів з боєприпасами? Які нищили такі потрібні нам в час оборони снаряди. І зовсім не випадково остання в цьому переліку Чехія.

Хто б міг подумати, що після семи років розслідувань саме події в Чехії можуть напряму привести до цих систематичних вибухів в Україні. Нові дані від празьких спецслужб та міжнародних розслідувачів по-своєму підірвали світ.

Мало того, що вони викрили цілу шпигунську мережу росіян у себе під носом. Тепер можна сміливо висувати версію, що кремлівські "дипломати під прикриттям" готували диверсії проти Києва в інших країнах Європи.  Водночас не боялися іти по трупах. У прямому сенсі.

Про це 25 квітня йдеться в сюжеті ТСН.Тиждень.

Це мало б бути ідеальне вбивство. Критий автомобільний паркінг. Людей мало або немає взагалі. Кілер наносить непомітну речовину - без кольору і запаху. Приміром, на руків'я автівки. Далі – об'єкт доторкається і повільна загибель в муках. Все мало скидатися на природню смерть. "Жодної" хімічної зброї. "Жодного" спеціального шпигуна, з ліцензією на вбивство від Головного розвідуправління Росії, тут "не було"... Але. Цього чоловіка випадково фіксує камера стеження. І виявилося - шпигун був. Й не один.

Болгарська прокуратура заочно звинуватила трьох росіян в замаху на вбивство виробника зброї Еміліяна Гебрева. Фігурують п’ятеро ймовірних агентів російської військової розвідки.

Ці дані остаточно стануть відомі аж через п'ять років після провальної місії росіян у столиці Болгарії. Днем пізніше офіційна Софія звинувачує двох кремлівських дипломатів у шпигунстві. І виганяє геть з країни. На загал влада не пов'язує ці два факти між собою. І вже точно ніхто не збирається приєднувати до цієї детективної купи - ще шість дуже химерних вибухів на зброярських підприємствах, що прогриміли тут в 2014-2015 роках.

Не насторожило й те, що в цей же період щось геть схоже відбувається у Чехії. Приватний склад з боєприпасами чомусь детонує. Гинуть цивільні.

Страшну естафету майже одразу переймає Україна. Арсенали зі снарядами у нас загадково спалахують з регулярною періодичністю. Країна, що воєю, миттю втратила величезні запаси того, що найбільше потребувала, - боєприпасів. Особливо - до крупнокаліберної артилерії, які були на вагу золота, бо дефіцит.

Та усі ці факти в різних країнах - схожі, але наче й непов'язані. Їхні розслідування зависають у повітрі на довгі роки, щоб з новою силою вибухнути просто цього тижня.

Новини тижня: гаряча війна спецслужб. Мішень - Україна

Новини тижня: гаряча війна спецслужб. Мішень - Україна

Дипломат 007

Подалі від стороннього ока... Бажано - взагалі під землею, як тут. Де ззовні все ретельно охороняється. А всередині є усе найнеобхідніше. От - дошка для ілюстрації оперативних схем. Комп'ютер. Папки з секретними документами. І "Шредер", що при необхідності одразу ті документи знищить. Якщо ви десь так і уявляли шпигунську базу, то знайте. Все - значно простіше. Особливо, якщо це - шпигуни російські.

"130 працівників посольства. Із них 75 – це число, яке я чув – це "технічний персонал". Це – різновид прикриття для шпигунів", - говорить керівник військової розвідки Чехії (2001-2002 роки), генерал у відставці Андор Шандор.

Він каже про російське посольств у Празі. І геть не виключено, що одна з головних місій цього підпрозділу "білих комірців" - підступно вдарити по Україні з-за кордону. При чому - їм вже це вдалося. Цю вражаючу версію вже зовсім скоро підтвердить генерал спецслужби.

Шпигунська війна: удар перший

"Організатори будь-яких провокацій, які загрожують корінним інтересам нашої безпеки, пожалкують про заподіяне так, як давно уже ні про що не жалкували", - заявив президент РФ Володимир Путін.

У свіжому посланні Путіна чітко читається між рядками: погрожує всім і кожному, хто вирішить боронитися від скаженого "ведменя з Калашниковим". Ще тиждень тому навряд ці погрози приміряла б на собі Чехія. Її президент Земан вважається супер дружнім до Кремля. А Москва - ласою до чеської крони. Приміром, у свою кишеню "Росатом" гадав запхати мільярди за будівництво нового енергоблоку чеської атомної станціх. Та вибух, що стався сім років тому на приватному складі боєприпасів у містечку Врбетіце вже зараз здетонував з новою силою. Ніхто не очікував, що найдужче контузить саме Росію. Про атомний контракт їм вже сказали забути.

Політичні топи Чехії шокували свій народ. Кажуть, що за вибухом на складах стоять російські диверсанти – кадрові працівники ГРУ Боширов і Петров, які в Солсбері в Британії "спалилися" під час замаху на Скрипалів - спершу засвітили свої знамениті фейкові паспорти саме у Чехії в далекому 2014-му. Щоб проникнути як туристи на той самий зброярський склад у Врбетіце. А допомагали їм в цій операції розвідники з посольства у Празі. Та щось пішло не за планом. Вибух мав бути. Але не в тому місці і не в той час.

"Дорогою або вже в Україні", - каже працівник СБУ.

Фото: ТСН.ua

Шпигунська війна: удар у відповідь

Спершу Чехія оскандалиться заявою свого прем'єра:

"Головне, що я хотів би сказати, що це не був акт державного тероризму. Росія напала не на Чехію, а на товари болгарського торговця зброєю".

Згодом уряд перепросить і за нього, і за свою політику залицяння до Путіна. Диверсія у їхній країні – це "акт державного тероризму проти країни Європейського союзу, а отже, і проти всього ЄС".

Хоч і невелика, але - країна НАТО. Тому може бути кусючою. Чехи вимагають розірвати договір про дружбу з Російською Федерацією і вказують на двері 18-тьом кремлівським дипломатам. Москва демонструє криве дзеркало - і висилає аж 20 працівників чеської амбасади.

Та вибухова хвиля не стихає. Свого уже запеклого друга Прага дивує ультиматумом. Або її безпідставно висланих диппрацівників Кремль впускає назад, або Чехія до кінця травня вижене решту 68 російських службовців посольства. По суті, залишивши на господарці одного єдиного посла.

"Ми тепер відповідаємо вже без будь-якого романтичного флеру. Прага встала на шлях руйнування відносин", - так відреагують в МЗС Росії. Що в перекладі на людську мову означає: миру не буде.

Шпигунська війна: розсекречені агенти

Якщо потягнути за ниточки теракту в Чехії - все сплететься в один агентурний клубок. З кінцем на Луб'янці. Кілери, що цілилися хімзброєю по болгарському торговцю зброєю, диверсія на чеському складі... Врешті, отруєння Скрипалів. Це справа рук одних і тих же людей з "убовчого" підрозділу російської воєнної розвідки. Бо засвітилися по "найвищому розряду". Дати приїздів до країн, де ставалися ці лиха, документи прикриття, білінги мобільних телефонів, маршрути і спроби замести сліди згодом - все вказує на пряму причетність і виконання смертоносних місій. Та найважливіше. У справі з підривом складів у Чехії та замахом на болгарина саме Україна могла бути фінальною мішенню для росіян.

"Одна з версій - ця зброя мала доправитися до України. Як ми знаємо, у жовтні та грудні 2014 року сталося два вибухи у Врбетіце. У цей час вже тривала війна проти України з боку Росії", - говорить журналіст видання "Респект" Ондржей Кундра.

"В перші місяці війни саме артилерія і саме великого калібру показала свою дієвість. І позбавити Україну тих боєприпасів, які в нас не виготовлялися, - це стояло на першому ряду", - каже заступник голови СБУ (у 2014-2014 роках) Віктор Ягун.

Днями зброярська компанія болгарина спростувала дані, що мала справу з Україною. Невже це руйнує всю версію?

"Я думаю, що це – захисна реакція. Враховуючи спробу його отруєння", - говорить Віктор Ягун.

Не вбити, а залишити на волосині від смерті - таким могло бути послання від Кремля для Гебрева і решти "збройних баронів". Нічого мати справу з Україною. Інакше втретє "Новачок" не схибить. Паралельно нові явки і паролі на банду ГРУвців, які "виплили" цього тижня - можуть означати. Підриви збройних підприємств у Болгарії і детонації арсеналів в Україні - теж їх рук.

"Деякі боєприпаси просто так не вибухають. Саме ця версія, яку розслідували і довели чехи, показує, що все це аналогічно могло відбуватися і в Україні. Це дуже схоже на правду", - каже працівник СБУ.

Офіційна Москва відхрещується від усіх смертних гріхів. Чехію затягує в стадію "холодної дипломатичної війни". На ділі ж - може розгорітися активна стадія "війни шпигунської". І на передовій опиняться країни Східної Європи. Як Кремль там зондує цей фронт - схоже, всі вже побачили.

Тим часом цивілізовані держави, на знак солідарності з Чехією, вже вислали хто - одного, а хто - навіть кількох російських дипломатів. Кремль удає, що це - дрібниці, не варті уваги. Та блефувати, помітно, стає деталі важче. Західна розвідка, здається, отримала добро на руйнування всієї вкрай складної мережі резидентури, на яку Кремль витратив десятиліття і сотні мільйонів доларів. І тепер знищує шпигунські бази - більше не озираючись на політичну реакцію Москви. Путін так довго називав Захід ворогом, що той врешті сказав: "Окей!".

Повʼязані теми:

Наступна публікація