Що буде з виплатою пенсій 2023 року – інтерв’ю з головою Пенсійного фонду України

Що буде з виплатою пенсій 2023 року – інтерв’ю з головою Пенсійного фонду України

Голова правління Пенсійного фонду України Євген Капінус / колаж ТСН

Євген Капінус розповів, кому слід чекати на перерахунок та збільшення пенсій.

Незважаючи на війну, Україна продовжує жити. Багатьох людей цікавить, як під час війни виплачуються пенсії, що потрібно зробити аби отримувати виплати на деокупованих територіях. Також українців цікавить питання перерахунку пенсій і виплат по втраті годувальника.

Щоб дати відповіді на ці запитання, сайт ТСН.ua поспілкувався з головою правління Пенсійного фонду України Євгеном Капінусом.

Євген Капінус, голова Пенсійного фонду України / фото ПФУ

Українські пенсіонери 2022 року вчасно отримували пенсії. Яких зусиль та ресурсів доводиться докладати, щоб люди одержували кошти щомісяця?

2022 рік був для Пенсійного фонду України досить складним, багато нових питань і викликів постало перед системою у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України. Попри це, Фонд оперативно реагував на всі виклики та проблемні питання, аби забезпечити українцям належні їм виплати вчасно, в установлені строки.

Ми швидко перелаштували свою діяльність. Це дало змогу налагодити стабільну роботу наших територіальних управлінь і забезпечити безперебійне надання пенсійних послуг тим, хто цього потребує.

В умовах воєнного стану працюють всі головні управління Фонду. За впровадженим в нашій системі принципом екстериторіальності, люди можуть звернутися за вирішенням своїх пенсійних питань до будь-якого працюючого сервісного центру Фонду, незалежно від свого місця проживання. На сьогодні працює 528 наших сервісних центрів. Було відновлено роботу сервісних центрів головних управлінь і в деокупованих населених пунктах Донецької, Миколаївської, Харківської та Херсонської областей. Ми продовжуємо працювати над наближенням послуг до місць проживання громадян. Так, послуги з питань пенсійного забезпечення продовжують надаватись фахівцями поза межами управлінь Фонду на віддалених робочих  місцях. І таких місць майже дев’ятсот по всій країні. За ці чотирнадцять місяців війни, починаючи від березня 2022 року, органами Фонду було надано більше 11 млн послуг, з них близько 900 тисяч – у квітні цього року.

Ми виконали всі зобов’язання щодо проведення запланованих перерахунків. Тільки торік було проведено 25 видів масових перерахунків пенсій: з січня, березня, квітня, липня, жовтня та грудня 2022 року. Зокрема на початку війни ми здійснили індексацію пенсій та забезпечили виплату проіндексованих сум вже у березні 2022 року. І в цьому році ми провели заплановані перерахунки, індексацію пенсій на 19,7%, підвищили розміри мінімальних пенсій та мінімальних пенсійних виплат.

Для спрощення процедури отримання послуг населенням в умовах воєнного стану особлива увага приділяється розширенню переліку послуг, які надаються через електронні сервіси Фонду, зокрема через його вебпортал.

Загалом події цієї війни, коли окуповано території, мільйони людей вимушені переселятися в більш безпечні місця в Україні або за кордон, ще раз довели, що екстериторіальність процесів прийняття рішень та обслуговування відвідувачів, які впроваджені в системі Пенсійного фонду України, - це саме ті механізми, що дозволяють повною мірою виконувати поставлені перед нами завдання.

Чи виплачуються пенсії на окупованих територіях?

Закон визначає два способи виплати пенсій: через установи уповноважених банків або національним оператором поштового зв'язку АТ "Укрпошта“. Ми щомісяця готуємо виплатні документи. Згідно з графіком виплат, у щоденному режимі фінансуються кошти на виплату пенсій банкам та АТ “Укрпошта“.

Кошти, спрямовані для виплати пенсій одержувачам через установи уповноважених банків, зараховуються на рахунки пенсіонерів в повному розмірі, незалежно від того, де перебуває людина. В момент зарахування пенсії на рахунок кошти стають власністю пенсіонера. І пенсіонер може використати ці кошти тоді, коли матиме можливість або потребу.

Якщо пенсіонер, який отримував пенсію у відділенні поштового зв’язку або з доставкою додому, залишився  на тимчасово окупованій території чи на території, де ведуться активні бойові дії, у населених пунктах, де АТ “Укрпошта“ не має можливості доставляти пенсію, – всі належні йому пенсійні кошти він зможе отримати, коли це стане можливим і безпечним: за вибором самого пенсіонера, або з рахунка, відкритого Пенсійним фондом України в АТ “Ощадбанк“, або у листоноші. Аби одержати кошти з рахунка, потрібно буде особисто звернутися або до АТ “Ощадбанк“ та укласти з ним договір обслуговування банківського рахунка, або до Пенсійного фонду України, щоб повідомити реквізити свого рахунку в іншому банку (у разі якщо пенсіонер бажає перевести виплату з "Ощадбанку" на інший банк) чи поновити виплату на поштове відділення, після відновлення його роботи, чи перевести виплату на поштове відділення за іншою адресою проживання.

Чи планується підвищення пенсій 2023 році, які категорії пенсіонерів можуть на це розраховувати?

Цього року вже проведено індексацію пенсій та заплановано проведення кількох масових перерахунків пенсій. Так, з 1 березня на коефіцієнт збільшення 1,197 було проіндексовано пенсії, призначені відповідно до Законів України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ та “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“, збільшено розміри мінімальних пенсій по інвалідності військовослужбовцям та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. Крім того, зросли розміри мінімальної пенсії та мінімальних пенсійних виплат пенсіонерам різних вікових категорій, які мають повний страховий стаж.

Загалом, під час березневої індексації, було перераховано пенсійні виплати 10,5 млн українських пенсіонерів.

Також від 1 березня було збільшено розміри мінімальних пенсійних виплат особам з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2022 рік.

Від 1 квітня в автоматичному режимі, після подання страхувальниками звітності за І квартал 2023 року та надходження відомостей про сплату єдиного внеску за цей період, перерахують пенсії пенсіонерам, які продовжують працювати.

Крім того, від 1 липня заплановано проведення індексації на 19,7% пенсій, призначених відповідно до Законів України “Про державну службу”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про статус народного депутата України”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”.

Люди звикли отримувати пенсію в конкретний день, чи планується в найближчий час змінювати дату виплати?

Пенсія виплачується через відділення поштового зв’язку або банківськими установами. Спосіб виплати пенсіонер обирає самостійно під подання заяви про призначення пенсії. Змінити спосіб виплати або уповноважений банк пенсіонер може за своїм бажанням, подавши відповідну заяву до будь-якого сервісного центру Фонду або через вебпортал.

З метою забезпечення стабільного фінансування виплат кожному пенсіонеру встановлено індивідуальну дату виплати пенсії протягом виплатного періоду, який триває від 4 доо 25 число щомісяця. Про встановлену дату виплати пенсіонера інформують в обов’язковому порядку.

Тому, незалежно від способу виплати, через банк чи через пошту, пенсіонер має можливість отримати належну йому пенсію у визначену дату виплати. Наразі ми не розглядаємо питання щодо зміни встановленої дати виплати пенсії.

Багато пенсіонерів виїхали через війну за кордон. Чи виплачується пенсія таким особам?

Кошти, спрямовані для виплати пенсій одержувачам через установи уповноважених банків, зараховуються на рахунки пенсіонерів в повному розмірі, незалежно від того, де перебуває пенсіонер. Це стосується і  тих пенсіонерів, які виїхали тимчасово за кордон.

Крім цього, нещодавно урядом прийнято рішення (постанова від 18 квітня 2023 року № 328 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 і від 26 лютого 2022 р. № 162“),  яким передбачено ще один варіант виплати пенсій пенсіонерам, які сьогодні знаходяться за кордоном (без їх виїзду на територію України). Отримати свої пенсійні виплати вони зможуть шляхом міжнародного переказу через АТ “Укрпошта“, за умови наявності в неї технічної можливості. Це актуально для пенсіонерів, які не мають (не мали) поточного рахунку, відкритого в українському банку.

Пенсіонери нарікають, що їм не підвищують пенсію. Наприклад, ті, хто працював на посадах держслужбовців. За яким принципом відбувається перерахунок пенсії?

Насамперед, хочу нагадати, що у солідарній системі розмір пенсії кожного пенсіонера залежить від двох індивідуальних показників: тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати – офіційної, з якої вираховувались внески до Пенсійного фонду України.

Водночас Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” визначено, що кожен пенсіонер має право на перерахунок пенсії. Перерахунки можуть бути як масовими, так і індивідуальними. Індивідуальний перерахунок — це коли людина звертається до Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку та надає якийсь додатковий документ, що впливає на розмір пенсії, або коли настали обставини, що дають право на підвищення саме її пенсії.

Масові перерахунки пенсій проводяться у зв’язку зі змінами в законодавстві та не потребують особистого звернення пенсіонера. Це перерахунки у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати або проведення індексації пенсій, встановлення вікових надбавок.

У результаті таких перерахунків розмір підвищення кожного конкретного пенсіонера визначається індивідуально, з урахуванням особистих показників людини: закону, згідно з яким було призначено пенсію, року призначення пенсії, тривалості страхового стажу, величини заробітної плати, факту роботи та належності пенсіонера до певної вікової категорії.

Щодо індексації пенсій державних службовців, то Урядом прийнято рішення, що з липня 2023 року пенсії колишнім державним службовцям,  призначені до 31 грудня 2022 року, будуть проіндексовані на 19,7 %.

Крім того, під час кожної індексації пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування“, починаючи з березня 2019 року, обов’язково звіряється розмір пенсій колишніх держслужбовців із розміром пенсії, якби їм було призначено пенсію за цим Законом, а не Законом “Про державну службу“. І у разі, якщо розмір пенсії, призначеної за загальним законом, перевищить розмір пенсії держслужбовця, тоді людину автоматично, без додаткових відвідувань органів Фонду, переводять на загальну пенсію. І дуже багато колишніх державних службовців вже отримують пенсію за Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“.

Ми живемо під час війни. На жаль, багато людей гине на фронті, і сім’ї залишаються без годувальника. До скількох років виплачується пенсія (яка сума) за втрату годувальника?

Так, сумно констатувати, що сьогодні багато родин звертаються за призначенням пенсії на дітей у зв’язку з втратою годувальника за загиблих на фронті захисників.

Умови призначення, порядок обчислення та розміри пенсій у зв’язку з втратою годувальника за загиблих військовослужбовців визначено Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.  Право на отримання такої пенсії мають непрацездатні члени сім’ї загиблого, які були на його утриманні. Зокрема, це дружина (чоловік), батько, мати, діти.

Дітям пенсії за загиблого батька призначається та виплачується по місяць досягнення віку 18 років, а якщо дитина навчається на денній формі навчання – до завершення навчання, але не довше ніж до 23 років. Матері (батьку), дружині (чоловіку) загиблого, які досягли пенсійного віку, – довічно, а тим, які є особами з інвалідністю, – на весь строк встановлення інвалідності.

Розмір такої пенсії визначається залежно від розміру грошового забезпечення загиблого годувальника, а також кількості утриманців, яким призначено пенсію.

Розмір пенсії матері (батьку), дружині (чоловіку), дитині визначається як 70% грошового забезпечення годувальника. Якщо право на пенсію мають двоє і більше дітей, її розмір – 50% грошового забезпечення загиблого годувальника на кожну дитину.

Крім того, постановою уряду від 03 серпня 2020 року № 674 передбачено встановлення державної адресної допомоги членам сімей загиблих військових, смерть яких пов’язана з виконанням обов’язків по захисту держави, у яких розміри пенсій в разі втрати годувальника не досягають визначеного рівня. Так, кожному з непрацездатних батьків, дружині (чоловікові) загиблого військового, незалежно від наявності інших членів сім’ї, надається адресна допомога в сумі, що не вистачає до 7 800 грн. Якщо пенсія в разі втрати годувальника призначена на двох і більше дітей, адресна допомога встановлюється в сумі, що не вистачає до 6100 грн, на кожну дитину загиблого військового.

Також людей цікавить, який максимальний розмір пенсії за вислугу років. Чи буде перерахунок таких пенсій?

Пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятим на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності.

Умови призначення та тривалість спеціального стажу роботи, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, залежить від професій/посад, на яких працювала людина, та закону, згідно з яким призначається така пенсія.

Щодо перерахунків пенсій за вислугу років, то вони проводяться і сьогодні, за загальними визначеними правилами.

Максимальний розмір пенсії за вислугу років, незалежно від закону, згідно з яким призначається така пенсія, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. На даний час максимальний розмір пенсії становить 20 930 гривень.

Яким має бути розмір пенсії по інвалідності – 1, 2 та 3 груп?

Умови призначення, порядок обчислення та розміри пенсій через інвалідність залежать від закону, згідно з яким призначається така пенсія.

Так розмір "страхової" пенсії з інвалідності  із солідарної системи обчислюється у відсотках розміру пенсії за віком залежно від групи інвалідності:

  •    100 % пенсії за віком – особам з інвалідністю I групи;
  •    90 % пенсії за віком – особам з інвалідністю II групи;
  •    50 % пенсії за віком – особам з інвалідністю III групи.

Мінімальні розміри пенсійних виплат з інвалідності:

  •   для осіб з інвалідністю І групи – 2 300 грн;
  •   для осіб, які не працюють, з інвалідністю ІІ і ІІІ груп – 2 100 грн;
  •   для осіб, які працюють, з інвалідністю ІІ і ІІІ груп – 2 093 грн.

Розмір пенсії з інвалідності військовослужбовцям встановлюється у відсотках їх грошового забезпечення і залежить від причини інвалідності.

Особам із інвалідністю внаслідок війни пенсія призначається у розмірах:

  •    I група – 100 %  сум грошового забезпечення;
  •    II група – 80 %  сум грошового забезпечення;
  •    III група – 60 % сум грошового забезпечення.

Іншим особам із інвалідністю пенсія призначається у розмірах:

  •     I група – 70 %  сум грошового забезпечення;
  •     II група – 60 %  сум грошового забезпечення;
  •     III група – 40 % сум грошового забезпечення.

Мінімальна пенсійна виплата для осіб з інвалідністю внаслідок війни не може бути менше:

  •     І група – 650% прожиткового мінімуму (ПМ) для осіб, які втратили працездатність, від 01.01.2023 – 13604,50 грн (2093 х650 %);
  •    ІІ група – 525% ПМ, з 01.12.2022 – 10 988,25 грн (2093 х 525%);
  •   ІІІ група – 360 % ПМ, з 01.12.2022 – 7534,80 грн (2093 х 360%).

Пенсії з інвалідності постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи призначаються у розмірі відшкодування фактичних збитків виходячи із заробітної плати, одержаної людиною в зоні відчуження у 1986-1990 роках, або з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Розмір пенсії з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не може бути меншим:

  •       I група – 6840 грн;
  •       II група – 5472 грн;
  •       III групи – 4218 грн;
  •      для дітей з інвалідністю – 4218 грн.

Мінімальний розмір пенсійної виплати для осіб з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи з числа учасників ліквідації не може бути нижче:

  •        І група – 100% розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік (від 01.03.2023 – 13 376,21 грн);
  •       ІІ група – 80% (від 01.03.2023  – 10 700,97 грн (13 376,21 х 80%));
  •       ІІІ група – 60 % (від 01.03.2023 – 8 025,73 грн (13 376,21 х 60%)).

Можете розповісти, як правильно користуватися особистим кабінетом на сайті Пенсійного фонду? Багато людей не можуть це зробити. Можливо, існує інструкція, за якою люди можуть це легко зробити?

Так. З інструкцією, як скористатися нашим електронним сервісом, можна ознайомитись на головній сторінці вебпорталу у вкладці “Як зареєструватися“.

Особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України – це зручний та доступний онлайн-сервіс.

За допомогою цього сервісу людина може:

  1. отримати доступ до наявних даних персональної електронної облікової картки застрахованої особи та інших відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (анкетні дані, інформацію про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення) надану роботодавцем (страхувальником), розмір сплачених на користь особи страхових внесків, набутий страховий стаж);
  2.  контролювати сплату страхувальниками страхових внесків;
  3. одержати доступ до наявних відомостей Електронної трудової книжки;
  4.  надати відомості про трудову діяльність;
  5. одержати доступ до своїх листків непрацездатності та інших даних Електронного реєстру листків непрацездатності;
  6. одержати доступ до даних своєї електронної пенсійної справи;
  7.  подати заяву на призначення або перерахунок пенсії (без особистого візиту до Пенсійного фонду України);
  8. подати заяву на призначення субсидії та пільги;
  9. подати заяву на оформлення пенсійного посвідчення;
  10. переглянути стан опрацювання своїх звернень до Пенсійного фонду України, в т. ч. прикріплених до звернень документів;
  11. одержувати та переглядати повідомлення від Пенсійного фонду України.

Крім того, в особистому кабінеті є можливість розрахувати орієнтовний розмір майбутньої пенсії за допомогою сервісу “Пенсійний калькулятор”.

Нещодавно з’явились нові опції – відтепер люди,  які ще не отримують пенсію, можуть сплатити онлайн добровільні внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та здійснити благодійні пожертви або на користь конкретного пенсіонера, або ж безособові.

Увійти до особистого кабінету на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua.) можна за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) або Дія.Підпис, або засобами Інтегрованої системи електронної ідентифікації ID.GOV.UA, в т.ч. з використанням технології Bank ID.

Також отримати доступ до особистого кабінету та електронних сервісів Пенсійного фонду України можна у зручному форматі – з мобільних пристроїв (смартфонів та планшетів), завантаживши мобільний застосунок “Пенсійний фонд”. Версії мобільного застосунку для пристроїв з операційними системами Android та IOS розміщені в Goоgle Play та AppStore відповідно.

Переглянути відеоінструкції, як користуватися послугами вебпорталу Фонду, можна на нашій офіційній сторінці в YouTube.

Читайте також:

Українцям можуть скасувати пенсійні виплати: хто під загрозою

На українців чекає масштабне перерахування пенсій: коли і для яких категорій

Додаткові виплати пенсіонерам, старшим 75 років: які умови отримання

Повʼязані теми:

Наступна публікація