Ситуація з водою в Криму спонукатиме Москву застосувати силовий сценарій: військовий експерт

Ситуація з водою в Криму спонукатиме Москву застосувати силовий сценарій: військовий експерт

Associated Press

У Росії є велика «спокуса» провести швидку військову операцію, для якої не треба буде навіть армію залучати.

Риторика Москви загострюється. Кремлівські пропагандисти і політики вже відкрито пропонують атакувати Україну без оголошення війни і знищити ЗСУ. Зокрема про таке сказав скандальний російський політик, лідер партії "ЛДПР" Володимир Жириновський

Заява прозвучала на тлі сьомої річниці незаконної анексії і подальшої окупації Росією Криму, та загострення проблем забезпечення кримчан водою. Минулий рік став для півострова найпосушливішим за останні півтора століття. Відсутність гарячої води, а холодна за графіком - так вже майже рік живуть кримчани. А на вулицях Сімферополя стоять величезні цистерни синього кольору з кранами, де можна набирати питну воду, якщо вона там є.  

Спочатку окупаційна влада хотіла зробити штучні дощі для центральних районів півострова, розстрілюючи хмари. Потім від ідеї відмовилися, бо розстрілювати було нічого. Після цього заговорили про опріснення води. Спікерка російського МЗС Марія Захарова заявила, що 2022 року там запустять дві опріснювальні установки, проєктування вже ведеться. Тепер заговорили про видобування прісної води з-під Азовського моря. 

Науковці ж тим часом констатують, що під Азовським морем немає достатніх обсягів прісних вод, які б дозволили вирішити проблему водозабезпечення Криму. Тому заступник директора Інституту водних проблем і меліорації НААН Михайло Яцюк у коментарі ТСН.ua оцінює такі заяви Кремля, як інформаційний вкид. 

Військові експерти тим часом попереджають, що критична ситуація з водою в Криму не залишатиме Москві інших опцій, крім як піти на чергову військову операцію проти України з Півдня, щоб отримати доступ до Північно-Кримського каналу. Аналітик відділу воєнної політики Національного інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков констатує, що від середини літа минулого року командування ОС постійно звітує на південному напрямку, на Херсонщині, постійно відбуваються тренування (стабільно раз на тиждень або навіть декілька разів на тиждень) різних типів піхоти, артилерії, важкої артилерії. 

«Тобто, наші військові готуються до найгіршого сценарію. І це правильно. Ситуація з водою в Криму буде ставати тільки гіршою, вірогідність військового сценарію зростатиме. Тому певні основи у Росії для такого кроку є. Які це основи? Відстані відносно невеликі. Комбінованими діями десантів з повітря (вони в Криму тренуються)… Але можуть не з десантних літаків, а за підтримки гелікоптерів,  створювати певні плацдарми, які дозволять вийти на материк, швидко закріпитися і створити там буфер безпеки навколо Північно-Кримського каналу. Бо зрозуміло, що їх цікавить не сам лише Північно-Кримський канал, а щоб він був у безпеці, щоб його з «Градів» не можна було обстріляти, а це ще гарантовано 30 км. Тобто, від Криму до Північно-Кримського каналу й далі», - сказав ТСН.ua Микола Бєлєсков. 

За його словами, все це створює «спокусу» для Росії поставити світ перед фактом своїми швидкими діями, ну а далі погрозами ескалації змусити прийняти. «Тобто, виключати в принципі нічого не можна. Основне, що мене непокоїть, - дуже невеликі відстані і дуже мало часу на реакцію. Тому у Росії є велика «спокуса» провести таку швидку операцію. І далі ми ж не будемо з ядерною супердержавою воювати напряму? Це дуже і дуже важко. І основа для таких дій з боку РФ є, їй не треба буде навіть армію залучати», - підсумовує військовий експерт. 

Нагадаємо, підконтрольна Росії окупаційна влада Криму доповіла Путіну, що Сімферополь буде з водою - вони запустили Бештерек-Зуйський водогін. Проте ще півроку тому розповідали, що викачувати воду з підземних джерел небезпечно. Тому вони готують позов до України за перекриття Північно-Кримського каналу і «водну блокаду» Криму. 

У чому полягає основна мета Кримської платформи

У чому полягає основна мета Кримської платформи