Тимчасова комісія Київради вже вивчає скандальні закупівлі в одному зі столичних районів.
Навколо укриттів у Києві спалахнув черговий скандал. Тільки тепер вже не з їхньою доступністю, а з технічним наповненням. Виявляється в укриттях Дніпровського району дуже не вистачає електричних овочерізок за 130 тисяч гривень, а також електричної сковороди, яка коштує 720 тисяч гривень. Саме ці кухонні атрибути були закуплені чиновниками для використання в укритті навчального закладу Дніпровського району.
Кияни, м’яко кажучи, шоковані такими діями чиновників районного рівня, адже всі закупки зроблені за кошти столичного бюджету.
Люди відверто дивуються новині про електричну сковороду та овочерізки. Дехто пропонує закупити до бомбосховищ м’які меблі, масажні крісла, кальяни та більярдні столи. Містяни жартома кажуть, що електрична сковорода за такі гроші у бомбосховищі потрібна для того, щоб на ній смажити яйця по 17 гривень за штуку.
Про дивні закупівлі стало відомо після розголосу від депутатів Київради, які ще минулого тижня створили тимчасову контрольну комісію з перевірки використання бюджетних коштів для облаштування укриттів і перевірки делегованих повноважень РДА у Києві.
Тимчасову контрольну комісію очолив Леонід Ємець, голова комісії Київради з питань регламенту, депутатської етики та запобігання корупції.
Що у районах перевіряє коміся Київради?
Як розповів сайту ТСН.ua Леонід Ємець, повноцінно комісія запрацює сьогодні – відбудеться її перше установче засідання. Але "успіхи" районів уже, як то кажуть, біжать попереду самих районів.
"Ще до початку роботи комісії, нам почала надходити інформація від мешканців Києва та громадських організацій про дуже дивні закупівлі для бомбосховищ, які проводять деякі РДА. У Дніпровському районі, наприклад, придбали "технологічні засоби для харчування в укриттях" на півтора мільйона (!), що викликало у людей дуже багато запитань. Таке враження, що у цьому укритті вирішили відкрити кулінарні курси. Ми поверхнево проаналізували інформацію на сайті закупок Prozorro і побачили ці овочерізки по 130 тисяч гривень за штуку, їх придбано 12 штук на понад мільйон гривень. Але це вже не перша закупівля, була ще одна. Коли почали моніторити сайт закупівель, натрапили на придбання для укриття електричної сковороди за 720 тисяч гривень. І це ще ми поки детально все не аналізували, бо ще повноцінно не працювала комісія. Всю інформацію будемо детально вивчати. А також направимо доручення на РДА, щоб вони надали нам усю інформацію про закупки" - розповідає сайту ТСН.ua Леонід Ємець.
Він додає, що дорогі овочерізки двічі було закуплено у одного і того ж суб’єкта господарювання.
"Також знаємо, що купувалася для укриття пароварка за майже 500 тисяч гривень, яка "їсть" 18 кВт на годину. У парі з електричною сковородою вони будуть споживати близько 40 кВт на годину. А це, м’яко кажучи, немало – додаткові витрати на електроенергію", - додає депутат Київради.
Леонід Ємець зазначає, що члени тимчасової комісії Київради будуть перевіряти також і наявність цих електроприладів в укриттях. Для цього комісія буде виїжджати на місця.
Овочерізки та електросковорода за бюджетні гроші
Кажуть, що у навчальному закладі, для укриття якого закупили дорогу техніку для кухні, часто проводять різноманітні заходи для своїх вихованців, де пригощають смаколиками дітей та батьків. Мовляв, техніка їм потрібна аби робити багато порцій страв.
"Суперелектрична сковорода з тачскрином і ціною 720 тисяч грн за штуку, це навіть для мішленівського ресторану перебір, а не те, що для укриття у Дніпровському районі. Ми маємо з’ясувати, чи є потреба у такій дорогій техніці для укриття у навчальному закладі. Навіщо там такі дорогі кулінарні інструменти за гроші громади? Адже всі ми знаємо, у які часи живемо. Якби у нас тут був Сингапур і все було так добре і класно, то одна справа, можна було б розмірковувати: "А що б нам ще такого класного докупити до укриття?". Але ж у країні війна. Та ж Дніпровська РДА паралельно проводить закупівлі для ремонтів своїх бомбосховищ. Бо багато таких, де просто немає де присісти. А тут просто так взяли і придбали для укриття сковороду за 25 тисяч євро", - зазначає депутат Київради.
Запитають із голів районів
Леонід Ємець додає, що у Києві є райони, де коштів не вистачає на саме елементарне - облаштування укриття. Через війну міський бюджет не поповнюється так як раніше, багато непередбачуваних витрат.
"Надходження до бюджету від зборів податків зменшуються. Місто витратило більше 1 мільярда гривень на ремонт зруйнованих ворогом будівель, що не планувалося у бюджеті. Тобто витрат стало значно більше, а в 2022 році, посеред війни, хтось купує супер електричну сковороду за 720 тисяч гривень. Звісно, що тимчасова комісія Київради буде ставити усі ці питання керівникам РДА. Ми розуміємо, що голови столичних районів призначаються у Києві по лінії президента і Кабміну та формально нам не підлеглі, але ми будемо з них питати, оскільки гроші, які вони витрачають - комунальні, з міського бюджету. Київрада виділила вже понад 2 мільярдів гривень на облаштування укриттів і депутати повинні знати, якою логікою керувалися районні чиновники, коли купували для укриття пароварку за 500 тисяч і електросковороду за 720 тисяч гривень", - підсумовує Леонід Ємець.
Перевірка бомбосховищ у Києві: що відомо
У ніч проти 1 червня Росія завдала ракетного удару по Києву. Сили ППО збили всі "Іскандери". Втім, внаслідок падіння уламків загинули троє людей, серед них 9-річна дитина. Люди намагалися потрапити до укриття поліклініки в Деснянському районі, але воно було зачинене.
Після інциденту президент наказав перевірити укриття по всій країні та у Києві.
Перевірка укриттів у столиці тривала до 10 червня. Комісія на чолі з міністром із питань стратегічних галузей промисловості Олександром Камишіним закінчила перевірку всіх 4655 укриттів Києва. Результати невтішні.
За доступністю. Вільно-доступними виявились менше половини укриттів, лише 44%. Ще 21% доступні протягом 5 хв - зазвичай це чергові, які відкривають укриття за тривогою.
За станом. Тільки 15% придатні без суттєвих зауважень. Ще 50% технічно придатні, але їх треба приводити до ладу.
Раніше сайт ТСН.ua розповідав деталі трагедії у Деснянському районі, де через закрите укриття в поліклініці загинуло троє людей під час ракетного удару.
Читайте також:
Ракети летять, а політики Київ ділять: чим може закінчитися протистояння ОП та мера Кличка
Ракетний удар по лікарні в Києві: стало відомо, чи був охоронець п'яним